Ako spoznať a liečiť zápal ucha u psa?

10.11.2023

Zápal ucha je nepríjemný zdravotný problém nielen pre ľudí, ale aj pre našich štvornohých kamarátov. A platí pre nich aj rovnaké pravidlo ako u ľudí – čím rýchlejšie dokážeme rozpoznať prvé príznaky, tým rýchlejšie je možné začať účinnú liečbu. Prípadné podcenenie problému a následné komplikácie totiž môžu aj našich psíkov pekne potrápiť.

Čo spôsobuje zápal ucha u psa?

Niektoré plemená majú k zápalom ucha väčšiu predispozíciu. Majú totiž z tohto hľadiska horšie umiestnenie, veľkosť alebo tvar ušníc alebo zvukovodov. Predovšetkým sa jedná o plemená s veľkými ovisnutými ušnicami a plemená s chlpatým zvukovodom (napr. pudlíky či teriéri). Zápalmi ale môžu často trpieť aj plemená, ktoré rady trávia čas vo vode (napr. retrieveri či labradóri).

Napriek tomu sa zápaly ucha môžu vyskytnúť u všetkých plemien, pretože príčin zápalu ucha u psa môže byť hneď niekoľko:

  • Vlhkosť: Kúpanie, zmoknutie alebo navlhnutie srsti zanechajú v uchu vlhkosť. Pokiaľ sa táto vlhkosť nedokáže včas odvetrať, vzniká ideálne prostredie na množenie baktérií a kvasiniek a teda rozvoj infekcie.
  • Baktérie: Tieto mikroorganizmy sa v určitom množstve prirodzene vyskytujú v ušiach psov. Pri nadmernom rozmnožení však môžu spôsobiť problémy.
  • Parazity: Roztoče, kliešte alebo blchy, ktoré sa zahryznú v uchu vášho psa a zanechajú otvorenú ranu, kde môže vzniknúť infekcia. V prípade, že nájdete parazita v uchu, miesto vydezinfikujte a sledujte niekoľko dní, či nedochádza k zápalu.
  • Alergia: Vaši miláčikovia môžu byť tiež alergickí na niektoré potraviny, peľ alebo roztoče z domáceho prachu. Dôležité je rozpoznať alergén a snažiť sa mu vyhýbať.
  • Cudzie telesá: Piesok, prach alebo hlina môžu tiež preniknúť do ucha. Preto odporúčame po každej vychádzke uši psa skontrolovať a prípadne dobre vyčistiť.
  • Mechanické poškodenie: Aj samotné škrabanie hlavy môže ucho mechanicky poškodiť a otvoriť cestu k infekcii.
  • Nadmerná starostlivosť: Áno, aj na to je dobré myslieť. Všetkého veľa škodí. Príliš časté kúpanie a čistenie zvukovodu aj vytrhávanie alebo zastrihávanie srsti môže viesť k povrchovým poraneniam a následne k infekcii.

Ako spoznať zápal ucha u psa?

ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇZdravé psie ucho má samočistiace schopnosti a nachádza sa v ňom iba malé množstvo sekrétu. Nevyžaduje teda od vás takmer žiadnu starostlivosť. Iba u plemien, u ktorých je schopnosť samočistenia znížená, môžeme pristúpiť k pravidelnému čisteniu.

Včasné rozpoznanie zápalu ucha je kľúčové pre rýchlu, účinnú a čo najmenej bolestivú liečbu. Aké sprievodné symptómy by ste mali byť teda všímať?

  • Škrabanie a trepanie hlavou: Ak váš pes neustále škrabká uši alebo trepe hlavou, môže to byť jasný signál, že ho niečo trápi. Zvláštnu pozornosť venujte situáciám, kedy je toto správanie intenzívne alebo sa opakuje často.
  • Začervenanie a opuch: Pri bližšom pohľade do ucha môžete objaviť začervenanie alebo opuch, čo sú ďalšie typické príznaky zápalu ucha.
  • Zápach a výtok: Nepríjemný zápach alebo neobvyklý výtok z ucha môžu byť tiež varovnými signálmi. Aj v takom prípade je dôležité nepodceňovať situáciu.
  • Bolestivosť: Pokiaľ váš pes reaguje bolestivo, keď sa ho na uchu len dotknete alebo sa k nemu priblížite, je to známka toho, že ho ucho bolí.

Kedy je potrebné vyhľadať veterinára?

Hoci existujú niektoré domáce metódy, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal ucha, nemali by nahrádzať odbornú starostlivosť veterinára. Iba veterinár je schopný správne diagnostikovať príčinu zápalu a predpísať zodpovedajúcu liečbu. Samoliečba môže situáciu zhoršiť a spôsobiť ďalšie komplikácie, prípadne viesť aj k trvalému poškodeniu sluchu.

Aj mierne príznaky môžu byť signálom vážnejšieho ochorenia. Neprehliadajte teda žiadne z vyššie uvedených príznakov a radšej sa bežte bezodkladne poradiť s veterinárom. Včasná liečba môže predísť mnohým komplikáciám a pomôcť vášmu psiemu kamarátovi k rýchlejšiemu uzdraveniu.

Prevencia zápalu ucha u psa

Znížiť riziko zápalu ucha u psov môžete svojou všímavosťou a dodržiavaním základných pravidiel starostlivosti o psa. Snažte sa udržiavať uši vášho psa čisté a pravidelne ich kontrolujte, či sa v nich neuchytili parazity. Po každom kúpaní alebo plávaní dôkladne uši osušte, aby ste zabránili vzniku vlhkého prostredia. A nakoniec nezabudnite ani na správnu výživu svojho miláčika - je totiž kľúčová pre jeho dobrú imunitu.