Ako správne kŕmiť psa cez Vianoce a na čo si dať pozor? 4x vianočné "NIE"

14.12.2020

Cez Vianoce chce každý dopriať sebe aj svojim štvornohým miláčikom. Pod heslom "Keď už sú tie sviatky, tak nášmu maznáčikovi tiež dáme dobrôtku ..." vŕšia mnohí do misiek svojich štvornohých priateľov hory jedla, navyše mnohokrát nie práve ideálneho. Ak nechcete najkrajšie sviatky v roku stráviť na veterinárnej klinike, radšej si pripomeňte aspoň hlavné štyri pravidlá, ako správne kŕmiť cez Vianoce a snažte sa ich doma dodržiavať.

1. NIE ĽUDSKÉ JEDLA!

Naše jadlá bývajú korenisté, solené, cez Vianoce aj značne presladená ... Keď už nutne chcete svojim miláčikom rozmaznávať, kúpte im aspoň maškrty pre ne určené.

                                                                     Vianočné dobroty

Tak treba obyčajná, bežná piškóta - mohlo by sa zdať, že sú si toľko podobné, ale nenechajte sa mýliť. Psie piškóta sa od detskej dosť líši! Predovšetkým obsahuje oveľa menej cukru, a preto je pre vášho psa vhodnejšie variantom. Vyskúšať môžete napríklad naše piškóty s kuracím mäsom alebo sucháre s morčacím mäsom alebo špeciálne Vianočné dobroty vo výhodnom balení.

Priberanie ale nie je jediné riziko - z ľudského jedla môžu mať psy predovšetkým vážne zažívacie ťažkosti, ktoré sa prejavia vracaním alebo hnačkami. Takéto príznaky nikdy nepodceňujte a radšej ich hneď riešte s veterinárom. A najlepšie je im rovno predchádzať tým, že nebudete psy kŕmiť zo svojho taniera. Najlepšie samozrejme celoročne.

Každopádne - najistejšie bude, keď zostanete u toho istého kŕmenia, aké bežne psovi dávate. Opatrní buďte najmä vtedy, keď vaše zviera trpí nejakými alergiami alebo musia dodržiavať špeciálnu diétu, napr. V prípade choroby obličiek a pod. Porušením diéty by ste mohli zvieraťu naozaj závažne uškodiť!

Ak je zviera zdravé, môžete mu dopriať niečo navyše - ale len s mierou a uvážlivo. Chce to jednoducho rozumný kompromis - aby si aj psík trošku "užil", ale aby sviatky zároveň prežil v zdraví. Zhrňme si teda hlavnú zásadu: Nič mastného, ​​koreneného, ​​vyprážaného, ​​​​slaného ani sladkého.

2. NIE nadmerným Porciám!

Aj počas Vianoc sa snažte dodržiavať bežné dávkovanie krmiva. Nie je nutné len preto, že zrovna slávime nejaký sviatok, napchávať aj naše psy alebo mačky. Oni nevedia, že je Štedrý deň ...

Ak to vážne nie ste schopní vydržať (a že psie oči bývajú v tomto smere ukrutne presvedčivé) a váš maznáčik jednoducho musí ochutnať vaše skvelé domáce koláčiky, dbajte aspoň na adekvátne množstvo. Keď dáte malinkému psíkovi kúsoček koláča, je to rovnaké, ako keď vy zjete pol krabice vanilkových rožtekov ... Myslite na to prosím a neprepchávajte ho. Pre istotu to nepreháňajte ani s množstvom maškŕt (hoci sú potrebné rýdzo psie).

Tip: Ak kŕmite granulami Yoggies, môžete si jednoducho spočítať kŕmnu dávku s našou intuitívnou kalkulačkou kŕmnych dávok.

A keď už psíkom doprajete niečo navyše, skúste to potom spoločne vybehať / vychodit na príjemnej zimnej prechádzke. Ruku na srdce - prospeje to nielen vašim psíkom ☺

3. NIE ČOKOLÁDE, káve a čaju!

Snáď každý psíčkar už niekde čítal, že psovi nesmie dať čokoládu. Napriek tomu sa kde kto rád nechá počuť "Náš Alík žerie čokoládu bežne, a nič mu nie je". Je to ale vážne pravda? Skutočne ide len o plané strašenie? Pozor - nejde!

Theobromin a metylxantíny - to sú ony nebezpečné toxické látky v kakau, káve a čaji. Najviac sú obsiahnuté v horkej čokoláde, kakau a v čokoláde na varenie (čím poctivejší čokoláda, tým je ich samozrejme viac - a tým je to pre zviera nebezpečnejšie!). Je logické, že malý kúsok čokolády určite nijako zvlášť neovplyvní trávenia zdravého (!) Bernardína, ale pre malinkú čivavu môže byť aj ten pidikousek úplne fatálne.

Odborníci varujú, že smrteľná dávka je 300 až 500 mg čokolády na jedno kilo váhy psa. To znamená, že napr. Pätikilovému psíkovi ohrozí život už jeden (!) Štvorček čokolády na varenie.

Ak vynecháme spomínané toxické látky, potom tu ešte číha nebezpečenstvo v značnom obsahu tuku, ktorý môže u psa vyvolať napr. Zápal pankreasu či iné ťažkosti. Preto spolu s odborníkmi radíme: radšej čokoládu nedávajte vôbec!

4. NIE hrozienkam!

Tiež sa im hovorí hrozienka a na Vianoce sú dosť obľúbené - nájdeme ich v sladkostiach, koláčoch, vianočke, ale tiež treba na dne hrnčeka s čajom alebo s tradičným vareným vínom ...

Táto na prvý pohľad nevinná dobrôtka je pre naše psy nesmierne nebezpečná. Len 4-5 kúskov hrozienok môže ohroziť život osemkilovému psovi (radšej dávajte pozor aj na mačky) - po ich zjedení dôjde k akútnemu zlyhaniu obličiek už počas troch dní!

Už hodinu po požití môžete rozpoznať prvé príznaky otravy (a teda rýchlo konať), približne do 24 hodín pes začne zvracať, má hnačku, nechce jesť, je malátny a ospalý, začne mať problémy s močením ...

Čo robiť pri otrave

Ak máte podozrenie, že sa váš pes / mačka niečím otrávil / a, okamžite kontaktujte veterinárneho lekára! Ak váš maznáčik zjedol treba rastlinu, ktorú nepoznáte, vezmite ju na pohotovosť so sebou.

Nehľadajte babské rady na Facebooku, kde je medzi 100 užívateľmi ihneď minimálne 300 odborníkov na čokoľvek ... Rovnako sa vám zídu tak protichodné rady, že z nich akurát nebudete vedieť, čí ste. A hlavne - pri závažných zažívacích problémoch môže ísť doslova o minúty, tak je nepremárnite táraním na laickej diskusiu ...

Len veterinár vám podá vhodné lieky a poradia ďalšie zodpovedajúcu liečbu vášho zvieraťa.