Môže byť pes vegeterian?

26.05.2018

V poslednej dobe sa o tomto spôsobe kŕmenia psov diskutuje čoraz častejšie - a taká debata prebieha obvykle dosť výbušne (bez ohľadu na to, či sa tak deje na internete, alebo osobne). Spravidla proti sebe stoja tvrdošijní zástancovia kŕmení psov mäsom, a na opačnej strane barikády tí, ktorí prepadli bezmäsité strave, ku ktorej navyše privykáme svoje psy aj mačky. A že vraj pes nie je mäsožravec a bez mäsa sa zaobíde...

Ako je to teda s odpoveďou na otázku, či môže byť pes vegetarián.


319/5000Myslíte si, že je to len nejaký bláznivý výstrelok? Tak to sa nenechajte pomýliť - už aj u nás v SR to so svojimi psami praktizujú vegetariáni či vegáni! Lenže, je to správne? Zvieratá sama by si rozhodne vegetariánsky (a už vôbec nie vegánsky) spôsob života nezvolila! Alebo ste snáď už niekedy videli tigra alebo vlka-vegetariána?

Pes je odjakživa mäsožravec - rovnako ako vlk, jeho dávny predok.

Na prvom mieste má byť v jeho miske mäso, to potvrdzuje aj skúsená veterinárka Daniela Králová (www.veterina3v1.cz): "Mäso je úplný základ výživy psa." Na snahy robiť z psov vegetariánov reaguje rezolútne odmietavo: "Nemôžem z mäsožravca robiť bylinožravcov, to je úplný odklon od prirodzenosti! Jedna vec je, že pes je schopný prehltnúť v podstate čokoľvek, ale druhá vec je, či mu to robí dobre a či je z toho schopný plnohodnotne žiť. Dlhodobo je úplný nezmysel kŕmiť mäsožravca rastlinnou potravou. Veľmi mu to ublíži, a - samozrejme až v extrému - ho to môže aj zabiť! "

Pochybujete ešte? Tak sa pozrite svojmu psovi do papule! Masožravému spôsobu života je dodnes prispôsobený aj psí chrup. Je pravda, že za stáročia, čo pes žije po boku človeka (odborne sa tomu hovorí "domestikácia"), došlo u neho k istému prispôsobenie tráviacich postupov, vďaka čomu sú už dnešné psy schopní (na rozdiel od vlka) prijímať živiny podstatne pestrejšie, ako je napríklad zelenina, ovocie, cestoviny či iné prílohy ... Nakoniec, a to si otvorene priznajme, ani vlci nejedia len čisté mäso - po ulovení koristi najskôr skonzumujú jej žalúdok a črevá, as tým aj viac či menej natrávený obsah rastlinného pôvodu. Navyše, zakaždým sa lov tiež zlyhá, alebo príde tuhá zima, takže sa musí uspokojiť napríklad len s myškou a pod. A tu a tam si zobnú aj rôznych lesné plodov, bobúľ a bylín ...

Čo by teda mäsožravcom v Bezmäsité kŕmenie chýbalo?

Mäso je veľmi dôležitý zdroj esenciálnych aminokyselín. Aj keď nahradíme danú aminokyselinu rastlinnou zložkou, nezabezpečí to zvieraťu rovnakú stráviteľnosť a využiteľnosť, ako mu "zariadi" mäso. Bielkoviny rastlinného pôvodu sú horšie stráviteľné, takže omnoho viac psovi zaťažujú tráviaci systém (živočíšne bielkoviny sú stráviteľné z približne 80-90%, zatiaľ čo tie rastlinného pôvodu len z 60%).

Živočíšne tkanivá sú navyše zdrojom mastných kyselín, ktoré organizmus psa jednoducho k zdravému životu potrebuje. Každému rozumnému človeku je jasné, že ak nebude kŕmenie psa vyvážené a ak bude v ňom chýbať dostatok kvalitných bielkovín, prejaví sa to na vzhľade psa, jeho kondíciu a samozrejme aj na zdravotnom stave. Čo je však zákerné, že sa vplyv na zdravie nemusia prejaviť ihneď, ale napríklad až po niekoľkých rokoch, pričom potom udrie o to silnejšie vo forme najrôznejších chorôb, porúch činnosti orgánov, alebo dokonca skrátenou dĺžkou života zvieraťa.

Mačku môže bezmäsité potrava zabiť už počas celkom krátkej doby - pretože mačka pre svoj život potrebuje aminokyselinu zvanú taurín, ktorú si jej organizmus nedokáže tzv. Syntetizovať (tj. Získať inak ako z potravy). A jediným zdrojom taurínu je skrátka mäso. Nedostatok taurínu vedie u mačky k vážnym zdravotným problémom, ako sú choroby srdca, degenerácia sietnice (čo vedie k slepote) a i

.

Tip: Vyskúšajte položiť pred psa misku s ovocím a zeleninou a druhú s mäsom. Ku ktorej miske váš pes pôjde?

Nedávať psom / mačkám mäso hraničí až s týraním!

Na tom sa už zhodla rad odborníkov, aj z radov veterinárov. Keď niekto svojmu zvieraťu neposkytne potrebnú výživu, možno to označiť až za týranie, pretože tak svoje zviera úplne vedome vystavuje poškodenie zdravia. Otázka či môže byť pes vegetarián by mohla byť týmto zodpovedaná, lenže ...

Čo keď má ale pes na nejaké mäso alergiu?

Aj to býva dôvod, prečo niektorí majitelia siahajú k bezmäsité potrave. Ale to naozaj nie je dobré riešenie. Je síce pravda, že živočíšna bielkovina býva zdrojom najrôznejších alergií, ale sú rozhodne lepšie cesty, ako problém s alergiou vyriešiť. Aké? Najjednoduchšie je nahradiť konkrétne mäso iným druhom - psi bývajú často alergickí napr. Na kuracie, takže im môžete namiesto neho dávať potrebné jahňacie (samozrejme po dôkladnom vyšetrení u alergológa).

A čo pes s chorými obličkami, pečeňou, cukrovkou ...

Trochu iná situácia nastáva u psov s tráviacimi problémami, pečeňovými aj obličkovými ochoreniami. Aj tu ale platí, že pes je mäsožravec a mal by dostávať potravu prispôsobenú k svojej fyziológii s prihliadnutím ku svojej chorobe. Ťažké ochorenia, kedy sa živočíšne bielkoviny psovi veľmi ťažko trávia vyžadujú špeciálne diéty. Ľahšie zdravotné problémy možno riešiť lepšie stráviteľnými masy ako je např.ryba, jahňacie, alebo konské mäso. V týchto prípadoch však nastupuje veterinárna liečba, diéty, testy aj konzultácie.

Môže mäso nahradiť sója? Na to zabudnite!

Je pravda, že sója má z rastlín najlepšie zloženie bielkovín - lenže pre psov sa rozhodne nehodí ani omylom! "Sója - to je úplná katastrofa!" hrozí sa MVDr. Králová a varuje:

"Ona síce obsahuje určité množstvo aminokyselín, ktoré telu dodá. Problém je však v tom, že nielen je to častý alergén, že priamo bráni trávenie bielkovín v tráviacom trakte. Dokonca zhoršuje vstrebávanie esenciálnych minerálov, ale je aj tzv. Strumigenní. Čo znamená, že obsahuje fitoestrogeny, tj. umelé hormóny, hoci v rastlinnej podobe, ktoré ovplyvňujú hormonálnu stav tela, a tým pádom môže dôjsť k hypotyreóze (= zhoršenie funkcie štítnej žľazy). Určite nie je úplná náhoda, že z endokrinných ochorení je hypotyreóza u psov na prvom mieste. Tak častá je!

Aká je teda najlepšie potrava pre psa? 

Najprirodzenejší potravou psa, ako už mnohí z vás tuší, je odjakživa surové mäso. V dnešnom chovateľskom poňatí sa jedná o tzv.vyvážený B.A.R.F. Táto skratka má niekoľko možných prekladov, ale najčastejšie sa prekladá ako "kosti a surová potrava".

Je to vyvážené, surové kŕmenie obsahujúce pre psa nenahraditeľné živočíšne proteíny a ako bonus vitamíny, vlákninu i uhľohydráty. Pre niektorých majiteľov ale môže byť príprava takéhoto krmiva časovo alebo aj finančne príliš náročná. Hlavne vegetariáni a vegáni potom nemusí dobre znášať pohľad na surové mäso, nieto ho ešte nejako ďalej spracovávať ...

Čo keď majiteľ psa nechce kŕmiť surovým mäsom?

Originál B.A.R.F. ("Bones And Raw Food", čo znamená "kosti a surová potrava") je dnes stále obľúbenejšie spôsob kŕmenia psov. Dá sa povedať, že je to návrat k prirodzenému kŕmeniu. Niekto ale jednoducho neznesie pohľad na surové mäso, vadí mu sa ho dotýkať, nechce do neho rezať ...

Potom je skvelým riešením tzv. Sušený B.A.R.F., aneb nový trend v zdravom kŕmení psov a mačiek, od českej rodinnej firmy Yoggies. Sú to granule lisované za studena vyrábané nielen zo surového a pomaly sušeného mäsa, ale aj ovocia, zeleniny, doplnkov pre zdravie psa a prebiotík pre posilnenie omunitního systému. V týchto krmivách nemá miesto žiadne obilie, chémie ani sója. A práve B.A.R.F sa stal vzorom pre všetky receptúry granulí lisovaných za studena od firmy Yoggies. Je to nová generácia krmív, ktorá dodržiava prirodzenosť a psom vracia kvalitu potravy z prírody.

Výroba týchto krmív prebieha nadmieru šetrne - iba opakovaným vysúšaním a zlisovaním, kedy teplota nikdy neprestúpi 38 stupňov (!). To je dôležité preto, aby zostali zachované všetky biologicky aktívne látky vo svojej prirodzenej podobe. Vďaka tomu sa potom do granúl nemusí pridávať žiadna éčka, ochucovadlá, plnidlá, ani nič chemického. A čo je naozaj skvelé - tieto granule môžete ľubovoľne miešať so surovým či vareným mäsom, alebo aj s konzervou ... V žalúdku psa navyše nikdy nenadobudne - čo je ďalšie veľké plus, pretože neohrozí vášho psa torziou žalúdka!

Nie je teda lepšie kŕmiť psa zdravo podľa jeho potrieb?

Ak sčítame klady a zápory s ohľadom na zdravie psa, vyjde nám odpoveď na otázku či môže byť pes vegetarián zrejme táto odpoveď. Pes môže byť všežravé mäsožravec, ale jeho DNA je po tisíce rokov nastavená na konzumáciu a potrebu prijímať mäso a živočíšne bielkoviny. Nenúťme psov stať sa vegetariánmi po vzore človeka. Dajme im to, k čomu je matka Príroda prispôsobila a doplňme im to ovocím, zeleninou aj doplnky pre podporu ich zdravia a dlhší život. Pretože práve v tom máme my, ľudia možnosť preukázať a vrátiť psovi lásku rovnako tak, ako ju dávajú naši psi nám, ľuďom.