Otravy psov, příčiny a následky

11.08.2018

Stále častejšie medzi psičkári aj v médiách počúvame o rôznych otravách psov. Kto to raz zažil na vlastnej koži, vie, že sa jedná o jeden z najhorších zážitkov v živote psa i človeka.

Ostatne my z Yoggies by sme o tom mohli veľmi podrobne rozprávať, ako dokladá aj náš príbeh s Roxy. Vďaka tomu dnes existujú krmiva Yoggies a vy čítate tento článok.

Otravy psov, ich príčiny, následky a liečenie

Radi by sme vám a vašim psíkom pomohli vyvarovať sa týchto nepríjemných zážitkov. Preto sme sa opýtali MVDr. Markéty Rázgové z veterinárnej ordinácie Animal v Kutnej Hore na otravy psov, ich príčiny a následky.

Pani doktorka, z čoho najčastejšie môže byť pes otrávený?

Otráv psov i mačiek je teraz nezvyčajne veľa. U psov najčastejšie pozorujeme otravy rodenticídy (jedy na hlodavce), metaldehyd (jed na slimáky) a Fridex. U mačiek najčastejšie vídame otravy rodenticídy alebo prípravky proti parazitom (keď majitelia dajú mačke prípravok pôvodne určený pre psov). U psov i mačiek môžu otravu spôsobiť aj toxíny obsiahnuté vo pokazené potrave alebo vode. Takými toxíny sú napr. Toxíny baktérií ako je botulotoxín, alebo napríklad plesnivé krmivo. Medzi menej obvyklé otravy patrí otrava avokádom alebo čokoládou. Mnoho ľudí čokoládu podceňuje, ale mala som tu aj psíka malého plemena, ktorý po požití vysokopercentný čokolády skoro umrel. Vo horúčavách sa zase psi radi kúpu v rôznych rybníkoch a tôňach, lenže aj tam na nich číha riziko otráv sinicami, čo môže byť tiež veľmi nebezpečné.

Ako se otravy prejavujú?

Väčšinou dôjde k rapídnemu zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa. Medzi najčastejšie príznaky patrí úporné vracanie, slabosť, apatia, nechuť k jedlu. U otráv rodenticídy možno pozorovať aj krvácanie z telových otvorov, krv v stolici. U veľkého množstva otráv sú v poslednom štádiu typické kŕče, u niektorých naopak neschopnosť pohybu a slabosť svalov. To bol aj problém Roxyho. Pomôcť pri určení toxické látky môže aj veľkosť zreničky - niektoré toxíny vyvolávajú stiahnutie zreničky, iné zase jej roztiahnutie.

Každého chovateľa určite zaujíma, ako najrýchlejšie pomôcť psovi, keď zistíme otravu?

Ak zistíte, že pes alebo mačka zjedol / a nejaký jed, je nutné čo najskôr vyvolať zvracanie - ideálne do 30 minút od požitia. K vyvolaniu vracania môžeme použiť po lyžičkách podávaný peroxid vodíka (2% dezinfekcia) alebo tiež horčicu riedenú vodou. Po dávenie je nutné čo najskôr vyhľadať veterinárneho lekára. Ďalším postupom je väčšinou infúzia, ktorá slúži na "prepláchnutie" organizmu a rýchlejšie vylúčiť toxínov z tela. U otráv rodenticídy sa podávajú vysoké dávky vitamínu K, ktoré by si však chovateľ sám bez konzultácie s veterinárom nemal ordinovať. Ďalej sa tiež podávajú špeciálne gély, ktoré na seba nadväzujú toxíny preniknutej do čreva, čím sa zabráni ich ďalšiemu vstrebávaniu do tela.

Čo robiť po otrave psa?

Aké sú najčastejšie ťažkosti po otravách?

Otravy psov majú najčastejšie za následok postihnutie obličiek a pečene. Záleží od dávky vstrebaného toxínu a razantnosti liečby, ale môže dôjsť aj na doživotné postihnutie týchto orgánov. U otráv rodenticídy dôjde k narušeniu krvnej zrážanlivosti a liečba môže trvať aj niekoľko týždňov. Občas po otravách zostáva veľmi citlivé trávenie už doživotne.

Príbeh psa Roxyho a jeho otrava aj rekonvalescencia stojí za vznikom českej firmy Yoggies. Citlivé zažívanie psa potom bolo dôvodom pre vývoj jogurtov pre psy aj krmivá bez chémie a konzervantov, založenom na pre psa najprirodzenejších surovinách - teda na kvalitných mäsách, tukoch i prírodných vitamínoch ...

Pani doktorka, keď už sa stane, že je u psíka zistená otrava a on sa z nej dostane, ako ho potom čo najlepšie a najzdravšie kŕmiť?

Pri otrave je vždy dôležité prebrať následné kŕmenie s ošetrujúcim veterinárom. Väčšinou je narušené trávenie, pretože je podráždené toxínom, zvracaním aj hnačky. Bezprostredne po otrave väčšinou veterinár podá pacientovi špeciálne krmivo pre psíkov s narušeným trávením. Potom je vhodné prejsť na veľmi kvalitné krmivo, ktoré bude ľahko vstrebateľné, menej tučné a bude obsahovať minimum konzervantov a chémie. Veľmi vhodné je tiež podávať probiotiká, aby sa trávenie a imunita psa čo najskôr upravili.

Teraz dúfame v optimistickú odpoveď na túto otázku: Dá sa z otravy úplne vyliečiť, alebo bývajú následky?

Ak sa otrava zachytí včas a väčšina jedu je vracali, tak je prognóza všeobecne veľmi dobrá. Rieši Ak sa ale otrava až vo chvíli, keď sa u psíka objavia klinické príznaky a zmeny zdravotného stavu, môže dôjsť k úhynu alebo prinajmenšom k doživotným komplikáciám. Ak bol psík niekedy otrávený a uzdravil sa, tak odporúčam dvakrát ročne nechať u veterinára vykonať vyšetrenie krvi, aby sa skontroloval stav pečene a obličiek, pretože pri otrave mohlo dôjsť k ich poškodeniu a ľahšie potom vo vyššom veku môže dôjsť k ich zlyhaniu.