Ako zdravo kŕmiť psa
... aby bol zdravý, vitálny sa skvelým zažívaním a odolný proti chorobám
... zostavené v spolupráci s "výživári" a veterinári zameranými na zdravú potravu psov i mačiek
Pre zdravý a vitálny život by aj kŕmenie psa malo mať svoje pravidlá a mali by ste vedieť ako zdravo kŕmiť psa! Nasledujúce rady sú zamerané na zdravé krmivá kde je najväčší podiel prírodných a výrobou nepozměněných surovín. Granule lisované za studena, maškrty a BARF sú novým a zdravým trendom v kŕmení psov.
Nie všetky odporúčania možno aplikovať na kŕmenie bežnými extrudovanými granulami, ktoré môžu byť aj z pohľadu veterinárov a vďaka svojej výrobe tzv. "Mŕtvym" krmivom, ktoré musia byť chemicky konzervované a dochucovanie.
Máte doma šteňa a chcete ho kŕmiť zdravo?
Malá šteňatá je dobré kŕmiť 5-6x denne potravou bohatou na kvalitné živočíšne proteíny a tuky. Dôležité sú aj doplnkové látky ako např.vápník pre vývoj a rast kostí a kĺbov. Majte ale na pamäti, že všetkého veľa škodí ako na príklad u šteniat veľkých a obrích plemien. Tu by ste mali kvôli optimálnemu vývoju kĺbov a kostí ustrážiť vzájomný pomer Ca: P v pomere ca 1,8 - 2: 1 (u dospelých psov 1: 1,2 cca).
Pre zdravé kŕmenie šteniat granulami sa najlepšie hodia také, ktoré majú vyvážený pomer prirodzených živočíšnych proteínov a tukov, k tomu optimálny obsah vlákniny a vitamínov spolu s doplnkami na podporu kĺbového aparátu atď.
Pre šteňatá všetkých plemien sú najvhodnejším krmivom Yoggies Active s vyváženým a prirodzeným obsahom prírodných proteínov i tukov!
Takéto granule sú ľahko stráviteľné, živiny rýchlo prechádza do krvi, vyživujú a podporujú vývoj svalov, pohybového aparátu, mozgu atď. Príklad granúl lisovaných za studena pre šteňatá sú Yoggies Active s 28,6% živočíšnych proteínov a 12% tukov priamo z mäsa kačice Barbaria a jeleňa. Už od šteňaťa by ste mali učiť psa potravu hrýzť a nehltať.
Ako kŕmiť dospelého psa?
Pre správne a zdravé kŕmenie dospelého psa neexistuje univerzálny návod. Každý chovateľ by mal svojho psa a jeho potreby vedieť vnímať. Preto by mal byť pes kŕmený podľa svojich individuálnych nárokov, veku i zaťaženie.
Pre psa s nízkou dennou aktivitou budú stačiť jahňacie granule lisované za studena, ktoré sú vhodné aj na vyčistenie organizmu aj pri rôznych diétach apod. Pes s bežnou dennou aktivitou by mohol byť kŕmený granulami s kuracím a hovädzím mäsom. Oproti tomu výživa aktívneho psa s veľkým energetickým výdajom by mala byť zabezpečená granulami Yoggies Active.
Hľadáte vhodné granule pre aktívnych psov, alebo gravidné suky a suky v laktácii? Yoggies Active majú vyvážený prirodzený obsah prírodných proteínov aj prirodzených tukov!
Kŕmenie staršieho psa, pokiaľ netrpí zažívacími alebo zdravotnými ťažkosťami je podobné ako u dospelého psa s tým rozdielom, že starší pes od ca 7 roku nepotrebuje také množstvo proteínov a tukov ako mladší pes. Preto sú pre nich vhodnejšie skôr granule jahňacie s bielou rybou.
Keď psy trpia hnačkami a "prdí"
nemali by ste tento problém podceňovať. Zvlášť potom, keď k tomu dochádza pravidelne. Môže sa jednať o chybu v kŕmení, zbytočný nadbytok proteínov v potrave, alebo o problémy v zažívacom trakte psa. Vyskúšanú "prvou pomocou" by vám mohol pomôcť jogurt pre psov, ktorý je skvelou probiotickú pochúťkou bez laktózy, ktorý mimo to, že skvele chutí, posilňuje tiež imunitu psa a čistí zažívací trakt od premnožených vírusov a baktérií. Ak budete pri hnačkách podávať 4-5x denne lyžicu jogurtu pre psov, môžete zastaviť hnačkové ochorenie psa i potlačiť plynatosť.
Ako vyčistiť zažívací trakt psa?
Opakujúce sa zažívacie ťažkosti u psa možno vyriešiť kombináciou jogurtu a správneho výberu potravy. Na tento účel a alebo ako prevencia pred podobnými problémami sa osvedčili u väčšiny psov s podobnými ťažkosťami Yoggies granule lisované za studena s jahňacím mäsom a rybou v kombinácii s jogurtmi pre psov ako chutnú, probiotickú desiatou.
Čo robiť, keď pes hltá
dôvodov môže byť niekoľko. Od svorkového efektu kedy je "dobré" zožrať čo môžem skôr, než sa mi do toho pustí niekto iný až po to, že váš pes nemá čas a pokoj pri kŕmení.
Mnohí chovatelia toto hltanie podceňujú. Prevažne hltanie u veľkých a obrích plemien však môže byť problém kvôli hroziacej torzii žalúdka. Vo väčšine prípadov ale existuje riešenie.
Jedným z nich je nákup protihltací misky Môžete tiež použiť osvedčenú "fintu", ktorá však vyžaduje trpezlivosť. Môžete vyskúšať kombinovať maškrtu Yoggies Fitkostičky a Yoggies kuracie granule s hovädzím mäsom. Tieto dva produkty sú vyrobené z más rovnakých chuťou a vôňou. Fitkostičku pes určite nezhltne naraz, ale bude ju musieť chrúmať, čo mu bude robiť potešenie. S tým si spojí chuť a vôňu maškrty a zároveň chrumkanie. Keď mu dáte do misky granule (primeranej veľkosti k jeho plemenu) a dopřejet mnu čas a pokoj, tak by ich mal začať chrúmať.
Máte vyberavého psa?
Nemáte ... máte šikovného psa, ktorý vás dokáže prekabátiť kedy si spomenie a využiť vašej lásky aj oddanosti k tomu, že vás "naháňa" mu vyberať nové a nové granule. Poradíme vám, ako nebyť otrokom, ale pánom psa.
Váš pes pochopil, že keď deň, či dva nebude žrať to, čo mu dáte do misky, donúti vás bežať mu zohnať nové krmivo ktoré mu novo vonia a chutí. A keď ho to prestane baviť, tak si toto koliesko dáte znova a znova. Dalo by sa povedať, že vám pes celkom slušne "šéfuje".
Tu je dôležitý tip a rada pre chovateľov, ktorí chcú byť doma "pánom". Pokúste sa byť šéfom a v prvom rade nedajte na jeho "smutné" pohľady keď odmieta tie pôvodné granule. Nebojte sa, vytrvajte. On si nedovolí spájať hlady..nebojte. Dajte mu najavo, že nič iného v miske už nebude ... Ak nechce svoju dávku krmiva, odneste ju. V nasledujúcej čas kŕmenia celú akciu zopakujte. On si veľmi skoro uvedomí, že predsa od hladu nepojde. POZOR ale na maškrty, šunky a rôzne dobroty, ktoré vám občas tak náhodou "upadnú". Aj tie by ste mali obmedziť ...
Ako zdravo kŕmiť psa?
- Pozor si dávajte na kuracie, používať môžete kĺby a chrupavky ...
- Pozor by ste si mali dať na tepelne opracované kosti. Pes vie rozhrýzať aj stráviť surové kosti. Tepelne opracované kosti sa môžu štiepiť do tvaru ostrých "ihiel"
- Bielené žuvacie kože a maškrty môžu obsahovať zdraviu nebezpečnú chémiu. Radi sa tiež "nalepujú" na tráviaci systém psa ...
- Ak máte starosť o srsť svojho bieleho, alebo čierneho psa (aby nerezla), sledujte množstvo vitamínu "A" v krmivách. Množstvo "beta karoténu" nad 13.000 jednotiek toto môže spôsobovať
- Pes by mal mať dostatok pohybu aj možností k mysleniu pomocou rôznych pamslkových hlavolamov, hier a pod.
- Tip: Na zvyšné granule po kŕmení použite odmerku a vložte ich do nej. Odmerku potom možné vložiť späť do vreca.
- Nedojedené granule nevhadzujte späť do vreca. Môžu obsahovať sliny, ktoré môžu kontaminovať čerstvé granule.
- Pokiaľ pes svoju porciu nedoje, nenechávajte granule celý deň v miske
- Riziko torzia žalúdku môžu znížiť granule lisované za studena
- Pozor na "ľudské" dobroty ako např.piškoty. Cukor môže spôsobovať napr.o šedý zákal
- Maškrty by mal pes dostávať za odmenu. Nemali by nahrádzať kvalitné a vyvážené krmivo
- Psa nekŕmte pred prechádzkou, výcvikom, alebo výkonom
- Dospelého psa kŕmte 2x denne, prípadne možno tiež dokrmovať popoludnie (ako obed) pri vyššom zaťažení pod.
- Granule by mal chrúmať a nehltať. Hryzenie potravy vyplavuje psom endorfín (hormón šťastia) a čistí chrup.
- Každý pes by mal mať pre kŕmenie svoje miesto, pokoj, čas i dostatok čerstvej vody
Niekoľko zásad a tipov bezpochyby nenahradí pozorovacia schopnosť a skúsenosti každého chovateľa. Pozorujte a spoznávajte potreby svojho psa, ktoré sa menia s časom, záťažou, ročnou dobou i napríklad tým, keď hárajú feny (pes málo žerie). Potom budete vedieť, kedy a aké potreby má váš pes