Imunita u šteniat a imunitné okno

Čo je imunitné okno u šteniat?  

Tento pojem medzi chovateľmi psov nie je veľmi často frekventovaným, ale v živote psa a pre jeho zdravie hrá jednu z najdôležitejších rolí. Imunita u šteniat a imunitné okno by mal vedieť riešiť každý chovateľ.  

Šteňatá sa rodia s veľmi nízkou imunitou. Malú časť protilátok získavajú od matky cez placentu a potom predovšetkým z kolostra (mledziva). Hladina protilátok v kolostre v priebehu času klesá. Najvyššia je do dvanástich hodinách od pôrodu. Protilátky získané z kolostra sa dostávajú do krvi šteniat prostredníctvom priepustnej črevnej sliznice, ktorá sa postupom času uzatvára. Protilátky potom šteňa čiastočne chránia pred patogénmi z vonkajšieho prostredia, čo môžu byť aj závažné choroby ako je psinka alebo parvoviróza. Tieto získané protilátky postupne vymiznú, približne do 6. týždňa veku šteňaťa, kedy sa môže začať s vakcináciou. Toto obdobie, keď už šteňa nie je chránené materskými protilátkami, ale zároveň nemá ešte dostatočne vyvinutú vlastnú imunitu nazývame imunitné okno.  

✔ Tip: Kolostrum je materské mlieko vylučované matkou v prvých 24 hodinách po pôrode šteniat 

Kvalita kolostra a protilátok v ňom obsiahnutých sa líši v závislosti od plemena, ale je rozdielna aj medzi jednotlivými sučkami rovnakej rasy. Nie je teda isté, že šteňatá dostanú od matky potrebnú dávku protilátok, ktoré ich budú chrániť v najbližších šiestich týždňoch života. Od šiestich týždňov už je možné obranyschopnosť k najčastejším závažným psím chorobám posilniť očkovaním. Imunita u šteniat sa potom bude vyvíjať až do 6. mesiaca veku, kedy by už šteňatá mali mať všetky potrebné protilátky. Kvalita kolostra a odovzdávaných protilátok cez placentu matky závisí od kvality stravy matky a jej imunitného systému.  

✔ Tip: Zanedbanie "imunitného okna" je pravdepodobne jedným z dôvodov vysokej mortality šteniat okolo 59. dňa od narodenia. Podľa svetových klinických štúdií sa táto mortalita pohybuje okolo 20 %.  

Ako predchádzať imunitnému oknu?  

Obranyschopnosť šteniat je možné posilniť už pri ich vývine (prvých 42 dní od gravidity suky) a rastu v maternici (16 -28 dní) prostredníctvom kvalitnej potravy pre sučky. Strava by mala byť bohatá na kvalitné prírodné bielkoviny, prírodné tuky, vápnik, fosfor, doplnkové a stopové látky, vitamíny v správnom pomere a tiež probiotiká. V čase gravidity je vhodné použiť niektorý z prírodných doplnkov potravy obsahujúci probiotiká, alebo ich aj kombinovať. Príkladom môžu byť Yoggies jogurty pre psov v kombinácii s probiotikami pre psov. DogProBio probiotiká pre psov pomáhajú budovať imunitu organizmu sučky. Následne je možné obranyschopnosť organizmu šteniat posilniť v 3. - 4. týždni ich veku, kedy začíname s príkrmom granulami. Tu opäť platí, že granule by mali obsahovať kvalitné prírodné bielkoviny, prírodné tuky, vápnik, fosfor, doplnkové a stopové látky, vitamíny v správnom pomere vhodnom pre šteňatá a tiež probiotiká. Po očkovaní do 6. mesiaca veku šteňaťa je možné podporiť tvorbu obranyschopnosti organizmu šteňaťa pridávaním probiotických doplnkov potravy ako je DogProBio od značky Yoggies. Tu popísané odporúčania majú informatívny charakter a prípadné nasadenie probiotických prípravkov na výživu šteniat a súk v období gravidity konzultujte so svojím veterinárnym lekárom. Článok bol spísaný za použitia verejne dostupných zdrojov.