5 tipov čím spestriť potravu psa

10.01.2023

Jedlo je jednoducho pôžitok, a to nielen pre nás ľudí, ale aj pre našich psíkov! Snáď každý z nás chce svojmu psíkovi "prilepšovať", či už kŕmime mäsom, alebo granulami... Niekedy ale zabúdame na to, že aj pri podávaní dobrôt "navyše" by sme sa mali držať určitých pravidiel, a hlavne dbať na kvalitu, rovnako ako to robíme u hlavnej kŕmnej dávky. Pripravili sme preto pre vás 5 zásad, vďaka ktorým bude náš peso stále v kondícii, aj keď mu doprajeme niečo naviac.

1. Zdravá zmrzlina pre psov

Či už v lete alebo v zime, mnoho psíkov si rado dá niečo studené pod zub. Urobte psíkovi jeho vlastný, zdravý variant "zmrzliny". Do interaktívnej hračky, ktorá sa dá ľahko udržiavať (napr. Kong Classic) dajte konzervu alebo jogurt, "zašpuntujte" ju sušienkami a nechajte zamrznúť. Behom pár hodín budete mať zmrzku, ktorej neodolá žiadny hafan. Môžete sa tiež pozrieť na ďalšie praktické hračky na našom e-shope, ktoré poslúžia dobre v kombinácii s maškrtami.

2. Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice sa získavajú pri výrobe piva ako vedľajší produkt už od staroveku. Majú blahodarný účinok pre lepšie trávenie a zlepšujú chuť do jedla. Vďaka vysokému obsahu vitamínov skupiny B, ktoré prestupujú na koži, sú skvelé aj ako úplne prírodný prostriedok boja proti otravnému hmyzu a kliešťom. Tým totiž koža psíkov, ktorí konzumujú kvasnice, veľmi nevonia, takže sa radšej prisajú na iného chlpáča. Pivovarské kvasnice ale psíkom tiež náramne chutia, takže ich môžete použiť aj ako maškrtu.

3. Omáčky pre psov

Pre psíkov vyberavcov, chorých chlpáčov na diéte, aj len tak pre spestrenie, môžete pridať jednu z omáčok Yoggies. A pozor, naše omáčky nie sú žiadne "UHO", ktoré si s neblahou povesťou pamätáme zo školy. Obsahujú to najlepšie hovädzie mäso, silný vývar z mäsa a kostí, zeleninu a bylinky. Môžete si tak byť istí, že týmto prilepšením svojmu psíkovi rozhodne neuškodíte.

4. Olej lisovaný za studena

Psom, ktorí ohŕňajú ňufák nad hocijakou dobrotou a čas od času skúša, či by ste im predsa len namiesto granúl alebo mäsa nedali tú slaninku, čo máte na rožku, môžeme kŕmenie ozvláštniť aj pridaním pár kvapiek kvalitného oleja. Také oleje sú kvalitným doplnkom potravy pre psov, ale samozrejme môžu fungovať (v obmedzenom množstve) ako ozvláštnenie potravy. Napríklad ostropestrecový olej skvele posilňuje imunitu a má detoxikačné účinky na celý organizmus alebo lososový olej pomôže psíkovi pri problémoch so srsťou či kožou.

5. Zdravé psie maškrty

U psov asi najobľúbenejší variant 🙂 Bez práce nie sú koláče - psíkovia milujú kontakt so svojimi pánmi a väčšina z nich je nadšená za akékoľvek spoločné aktivity. Vyhnite sa kŕmeniu od stola, ľudským jedlom, ktoré nie je pre psíkov vôbec vhodné. Radšej zvoľte kvalitné maškrty určené priamo pre psíkov. Urobte si chvíľu pre vás a vášho psa, precvičte povely, čo už vedia alebo ho skúste naučiť niečo nové. Utuží to váš spoločný vzťah a psiu poslušnosť.

Aké maškrty ale zvoliť? Na rôzne príležitosti, sa hodia aj rôzne maškrty. Na tréning (napr. poľovnícky, agility alebo aj pracovný) sú ideálne malé kúsky kvalitného mäsa (napr. s rybou alebo čisto hovädzie), ktoré psík "zlupne" a môžete plynule pokračovať v tréningu. Pre bežné odmeňovanie za psovo vhodné správanie, napr. doma či v kancelárii, oceníte naše ručne vyrábané, pečené maškrty. Sú výhradne z kalitných surovín - iba čerstvé mäso, zelenina, semienka, masť a vývar. Žiadna chémia, soľ, cukor, sója, obilie alebo konzevanty. Naše maškrty sú samozrejme aj prirodzene bezlepkové.

Pár tipov na záver

Strážte zloženie aj množstvo maškŕt, ktoré psíkovi dávate.

Hovoríte si prečo, keď predsa nie sú tým hlavným, čo pes žerie? Aj pri maškrtách platí, že zloženie je jednou z najdôležitejších vecí, na ktorú by ste mali hľadieť.

Maškrty a ďalšie doplnky štandardnej dennej kŕmnej dávky vždy nezabudnite započítať do celkového objemu krmiva, ktoré psíkovi za deň dáte. Zvlášť, ak máte zviera so sklonmi k nadváhe alebo malého psíka. Kŕmnu dávku psíkovi vždy znížte o toľko, koľko dobrôt za deň dostal.

A malé pripomenutie na záver - vždy myslite na to, že maškrty a ďalšie doplnky stravy sú naozaj iba doplnkom a nenahradzujú kompletnú vyváženú kŕmnu dávku.

Jednoducho a stále platí, že Zdravie začína v miske.