Ako a prečo učiť psíka na klietku?

04.11.2023

Karolína, moderná etická trénerka psov a majiteľka úspešného Instagramového profilu @psim.jazykem, pre vás pripravila článok o tejto stále pomerne kontroverznej téme. Klietka má byť, pri správnom zaobchádzaní, skvelé bezpečné miesto na odpočinok vášho parťáka, a nie miesto, kam psa zatvoríte za trest. Na ďalších riadkoch sa dozviete, ako s klietkou pracovať a prečo je to skvelá pomôcka.

Prečo klietku používať?

Klietka slúži ako bezpečné miesto pre psíka, kam sa môže kedykoľvek schovať. Do klietky by psík nikdy nemal byť zatváraný za trest, potom by pre neho už nemusela byť komfortná. Klietka sa dá využiť pre bojazlivých psíkov ako útočisko, môže veľmi pomôcť napríklad na Silvestra. Využívať ju ale samozrejme môžu aj aktívni psíkovia ako formu odpočinku. Pre psích ničiteľov sa dá využiť aj na dlhšie zatvorenie a veľmi vám pomôže pri kľudovom režime. Zároveň je klietka skvelá aj pre bezpečnosť samotného psa, pokiaľ pán práve nie je doma. Poznáme pomerne dosť príkladov, kedy si pes sám v byte ublížil, v extrémnom prípade napríklad zapol aj plyn, preto je dôležité, aby pes mal bezpečný priestor.

Ako vybrať správnu veľkosť klietky?

V klietke by si mal byť psík schopný pohodlne ľahnúť. Ideálne by sa psík mal v klietke položiť na bok a mať ešte pár centimetrov k dobru. Tiež by mal byť schopný sa v klietke posadiť. Myslite na to, či chcete klietku využívať na dennej báze a zatvárať psíka na dlhšiu dobu, alebo či má slúžiť ako taký "uzavretý pelech". Ak máte možnosť, voľte väčšiu veľkosť, aby sa tam poprípade psíkovi zmestili aj misky na vodu a pitie.

Ako naučiť na klietku?

Spôsobov, ako naučiť psa na klietku je viac a neexistuje jeden univerzálny, ktorý by sme mohli použiť na všetky psy. Každý pes je iný, každému sedí iný prístup. Nižšie popisujeme metódu, ktorú máme vyskúšanú my. Pokiaľ budete potrebovať z akéhokoľvek dôvodu prístup odlišný, odporúčame sa vždy radiť s etickým trénerom, ktorý zvolí ten najlepší postup pre vaše individuálne potreby.

Psíka je primárne potrebné naučiť, že klietka nie je nič zlé. Tiež obmedzenie priestoru môže byť pre neho pravdepodobne nové. Je potrebné ho učiť postupne, ako teda na to?

1. Psíka s klietkou zoznámte. Psy nerozumejú ľudskej reči, je teda psíkovi potrebné ukázať, že toto je jeho nové miesto. Môžete využiť jednoduché hry - pripravte si maškrty, "lepšie a horšie", napríklad granule a mäsové maškrty. Mäsové maškrty hádžte psíkovi smerom ku klietke a granule preč od klietky. Tak sa psík naučí, že klietka je niečo skvelé.

2. Môžete preniesť pelech, ktorý mal psík doteraz (ak mal) a hádzať maškrty dovnútra. Postupne pridajte povel. Psík by mal chodenie do klietky ponúkať postupne sám.

3. Psíkovi môžete pripraviť lízaciu podložku či naplniť hračku maškrtami a dať mu ju do klietky. Tým predĺžite čas, ktorý psík trávi v klietke. Sadnite si ku klietke k psíkovi.

4. Klietku začnete pomaly zatvárať a otvárať.

5. Predlžujte čas v zatvorenej klietke a na koniec spojte povel "na miesto", zatvorenie klietky a vypúšťací povel z klietky. Povely si samozrejme môžete zvoliť podľa vášho uváženia.

Prajeme, nech vám klietka slúži čo najlepšie a vášmu psíkovi prospeje.

Karolína z Psím jazykom a Yoggies

Odporúčame:

Pár našich tipov na maškrty, ktoré vám pomôžu pri odmene, trénovaní, alebo len tak ako pochvala za vzorné počúvanie.

Yoggies granule pre psov lisované za studena

Yoggies maškrty pre psov

Yoggies B.A.R.F. pre psov s probiotikami a kĺbovou výživou