Ako efektívne vychovávať a trénovať mačku?

Slová výchova a výcvik sa najčastejšie používajú v súvislosti so psami. Mnoho ľudí sa obáva, že mačky sú "nevychovateľné" a jednoducho si robia, čo chcú. Pravdou však je, že mačky sa dajú vycvičiť pomerne ľahko, len treba vedieť, ako na to.
Okrem toho výcvik mačky duševne a fyzicky zamestnáva, takže je skvelou prevenciou pred nudou, nežiaducim správaním a zdravotnými problémami. Ak navyše nemáte vonkajšiu, ale vnútornú mačku, nájdete tu niekoľko užitočných rád, ako vycvičiť vnútornú mačku, aby ste s ňou mohli pekne žiť.
Je možné vychovať mačku ako psa?
Niektorí majitelia sa mylne domnievajú, že mačky sú príliš tvrdohlavé a nezávislé, a preto je ťažké s nimi vychádzať. Ak však stavíte na dostatok trpezlivosti a nájdete správne formy motivácie, výchova mačky pôjde ako po masle.
Samozrejme, musíte tiež rešpektovať prirodzené potreby mačiek a vytvoriť im čo najlepšie prostredie. Či už chcete svoju mačku naučiť praktickým zručnostiam pre spolužitie, novým zábavným trikom alebo napraviť problémové správanie, ak sa vám to podarí, obohatíte váš vzťah a zažijete spolu veľa zábavy.
Majte na pamäti, že mačky majú často iné motivácie ako naši psí miláčikovia. Väčšine mačiek nebude stačiť pohladenie a pochvala, preto sa zamerajte najmä na chutné pochúťky. Dávajte však pozor, aby ste neprekŕmili, ak je to možné, použite časť kŕmnej dávky na výcvik. Ak máte mačku, ktorá miluje vašu pozornosť a maznanie, môže to byť občas aj skvelá odmena.
Začnite vychovávať svoje mačiatko od prvého dňa
Naučiť nové mačiatko správnemu správaniu si vyžaduje trpezlivosť a hlavne dôslednosť zo strany majiteľa. Podobne ako napríklad pri šteniatkach, ani pri malých mačiatkach nepodceňujte socializáciu. Zvykajte mačiatko na nových ľudí a zážitky, aby malo dostatok podnetov na učenie a aby z neho vyrástol nebojácny dospelý jedinec. Pri zoznamovaní mačiatka s novými vecami používajte pozitívne odmeny, ako sú hračky a pamlsky.
Čo môžete ukázať novému prírastku?
- príchod a odchod ľudských návštevníkov
- malé deti (vždy pod dohľadom zodpovedných osôb)
- iné mačky alebo psy (zdravé, očkované a priateľské)
- spotrebiče ako práčka, sušička, vysávač
- rôzne neobvyklé a hlasné zvuky
Dôležitou súčasťou výchovy malého mačiatka je aj zvyknutie si na manipuláciu. Naučte ho, aby sa cítilo príjemne, keď sa ho dotýkajú rôzni ľudia. Vďaka tomu bude menej stresované pri návšteve veterinára, podávaní liekov, úprave srsti alebo zubov, očí a uší a pri kontakte s návštevníkmi.
Začnite si zvykať na manipuláciu hneď, ako si nové mačiatko prinesiete domov. Hladkajte ho po celom tele, hrajte sa s jeho ušami, dotýkajte sa jeho papuľky a zubov a držte ho v rôznych polohách. Nebojte sa zapojiť celú rodinu a priateľov. A samozrejme, šikovného drobca vždy odmeňte dobrou maškrtou.
Ak vaše mačiatko nie je vôbec zvyknuté na dotyky, začnite pomaly, možno tak, že budete tráviť čas spolu v jednej miestnosti, budete sa mu jemne prihovárať a odmeníte ho veľmi chutným pamlskom, keď sa priblíži. Keď si zvykáte na hladkanie, začnite s hlavou, potom môžete pridať hladkanie po chrbte a neskôr aj po iných častiach tela.
Bezproblémové spolužitie s mačkou v byte
Medzi najdôležitejšie zručnosti, na ktoré sa treba zamerať pri výchove mačacieho parťáka, patrí učenie čistotnosti, t. j. používanie mačacieho záchoda a škrabadiel a iných škrabacích plôch.
Aby sa vaša mačka stala pohodovým domácim miláčikom, je potrebné ju aj psychicky a fyzicky zamestnať. Nedostatok pohybu a zábavy často vedie k nežiaducej agresii a hyperaktivite. Poskytnite svojej mačke dostatok škrabadiel, vyvýšených plôch a rôznych hračiek vrátane hlavolamov.
Denne sa spolu hrajte s mačacím macíkom alebo laserovým ukazovátkom a vyskúšajte, čo vášho malého tigríka rozhýbe. S týmito aktivitami to však nepreháňajte, aby sa vaša mačka nestala závislou.
Potrebujete svoju mačku odnaučiť neželanému správaniu?

Ak sa vaša mačacia spoločníčka dostatočne nebaví alebo je z niečoho vystresovaná, môže začať prejavovať správanie, ktoré je pre nás ľudí nežiaduce. Najčastejšie ide o agresívne a teritoriálne správanie, značkovanie, škrabanie a hryzenie nábytku.
Najlepšie je vyhnúť sa trestaniu nežiaduceho správania. Namiesto toho sa zamerajte na identifikáciu a nápravu príčin, ktoré viedli k správaniu, a pozitívne posilňujte, t. j. odmeňte, želané správanie.
Keď mačka škriabe nábytok
Pri škrabaní nevhodných predmetov je ideálnym riešením presmerovať túto prirodzenú činnosť na škrabadlo, ktoré je čo najbližšie. Určite je vhodné vyskúšať umiestnenie škrabacích stĺpikov v rôznych prevedeniach a na rôznych miestach.
Ak máte viac mačiek, viac škrabacích stĺpikov je nevyhnutnosťou. Platí to aj pre mačacie záchody. Jedna toaleta na každú mačku je minimum; ideálne je držať sa pravidla, že počet toaliet sa rovná počtu mačiek plus jedna.
Pre jednu mačku je teda ideálne mať 2 rôzne umiestnené toalety, pre dve mačky 3 toalety atď. Ak si vaša mačka zrazu začne chodiť uľaviť inde, v prvom rade ju treba dať vyšetriť veterinárovi, aby sa vylúčili zdravotné problémy.
Čo robiť, ak vás mačka hryzie?
Môže to byť drsný prejav náklonnosti, výsledok nadmernej interakcie alebo varovanie, že sa jej nepáči, čo robíte. Mnohé mačky nemajú rady príliš intenzívne alebo dlhé interakcie, prípadne im nevadí, keď sa ich dotýkate na určitých častiach tela.
Skúste svojej mačke venovať viac rešpektu a obmedzte problematické interakcie. Sledujte rozšírené zreničky a šklbanie ušami alebo chvostom, to sú zvyčajne znaky, že mačka je nepokojná a je čas interakciu ukončiť. Ak sa mačka začne cítiť nepríjemne pri dotyku v oblastiach, kde jej to predtým bolo nepríjemné, opäť je vhodné navštíviť veterinára.
Ak vás mačka prenasleduje, je čas poskytnúť jej primeraný fyzický pohyb vo forme divokých hier, aby vypustila nahromadenú energiu.
Ako vycvičiť mačku, aby vedela rôzne povely
Pri výcviku mačiek je najdôležitejšia trpezlivosť. Údajne trvá aspoň tri tréningy, kým mačka začne chápať, čo od nej žiadate. Bude teda potrebné veľa opakovaní a veľa odmien, kým sa vám to podarí, ale stojí to za to! Postupujte po malých krokoch, správanie, ktoré chcete naučiť, rozdeľte na malé časti a učte ich postupne.
Výcvik mačiek s klikerom
Skvelým tréningovým nástrojom je kliker. Ak chcete, aby si zviera spojilo svoje správanie s odmenou, musíte ho odmeniť presne v danom okamihu. Pomocou klikera budete môcť presnejšie označiť správny okamih a mačka bude lepšie vedieť, čo od nej chcete.
Najskôr musíte vytvoriť spojenie medzi klikerom a odmenou, tzv. kliknutím, a to tak, že mačke hneď zakliknete a dáte jej pochúťku. Opakujte to dovtedy, kým mačka nepochopí, že kliknutie sa rovná odmene. Ak z nejakého dôvodu nechcete použiť kliker, môžete zvuk nahradiť konkrétnym slovom podľa vlastného výberu, ktoré je krátke (jedna slabika) a ľahko sa vyslovuje.
Ako často trénovať mačku?
Tréningy sú ideálne krátke, aby sa predišlo frustrácii. Niekoľko minút niekoľkokrát za deň je lepšie ako polhodinový tréning raz denne. Nové cviky sa vždy učte v pokojnom prostredí bez rušivých vplyvov. A vždy učte len jednu novú vec naraz.
Na záver máme niekoľko tipov, čo môžete skúsiť naučiť svojho mačacieho žiaka:
- ku mne
- sadni
- ľahni
- "high five"
- otočka
- váľanie sudov
- chodenie do prepravky na povel
- preskakovanie prekážok alebo obruče
- výskok na rameno