Ako sa starať o staršieho psa

08.07.2021

Každý páníček starne spolu so svojím psom. Ak je zodpovedný, a predovšetkým aj vnímavý, mal by vedieť, že požiadavky svojho najvernejšieho priateľa sa mení, a to mnohokrát dosť zásadne, v priebehu rokov. Vyšší vek a nevravme tomu rovno starnutia, pretože aj staršie pes môže byť veľmi aktívnym, so sebou nesie dôležité požiadavky na zmenu stravy, ale aj pohybových aktivít, používanie doplnkov potravy ba dokonca aj "údržbu" organizmu ako celku.

Aké krmivo zvoliť pre staršie psy

Zameriame sa predovšetkým na potravu. U starších psov býva úprava jedálnička nutná. Zníženie množstva proteínu a tukov v každodennej kŕmnej dávke je úplne žiaduce nielen v spojitosti s menším množstvom pohybu, ale aj s fungovaním organizmu vo vyššom veku. Proti tomu býva mnohokrát žiaduce zvýšenie napr. Kĺbovej výživy a podobných prírodných doplnkov.

Kĺbová výživa a doplnky pre psích seniorov

Staršie psy hlavne väčších plemien mávajú často problémy s kĺbmi a pohybovým aparátom všeobecne. Rýchlejšie sa unaví, dlhé prechádzky nezvládajú tak, ako za mlada a "pretiahnutie" sa môže prejavovať bolesťami, krívaním a únavou. Často si potom majitelia starších psov sťažujú, že ich psík nezvláda vyjsť schody. Kĺbová výživa môže účinne problémy s kĺbmi u psov zmierňovať a pri včasnom podávaní im tiež predchádzať.

Odporúčame prírodný doplnok Yoggies Na kĺby, ktorý obsahuje extrakt z morskej mušle a dokonca probiotiká. Podporuje zdravie psa tak hneď dvakrát - jednak posilňuje a pomáha regenerovať kĺby, spojivového tkaniva a šľachy a jednak podporuje zdravé zažívanie a tým aj imunita psa.

U starších psov je z pohľadu udržateľnosti ich zdravie, imunity, zdravého črevného mikrobiomu a potlačenie rizík hnačiek, alergií aj napadnutie parazitmi žiaduce tiež pravidelné využívanie probiotík a prebiotík v potrave, alebo rôznych probiotických kôr ako napr. Yoggies DogProBio®

Prehľadne - Tipy na krmivo a doplnky pre staršie psy:

-Granule vhodné pre starších psov - pre staršie psy odporúčame primárne Yoggies Jahňacie & biela ryba (s nižším obsahom tuku, ľahko stráviteľné), prípadne pre staršieho psa s diétnym režimom Yoggies s kozím mäsom a zeleninou (hypoalergénne, kozie mäso je veľmi dobre tolerované aj psy s potravinovými intolerancia; v prípade konkrétnej diagnózy diéty sa však vždy poraďte so svojím veterinárom)

-Prírodné kĺbová výživa pre psy - Yoggies Na kĺby

-Probiotiká a jogurty pre psov - probiotiká Yoggies DogProBio® alebo Jogurt pre psov

-CBD kvapky pre psov

-Oleje pre psov - pre staršie psy odporúčame predovšetkým konopný olej (obsahuje široké spektrum vitamínov, Omega-3 a Omega-6), príp. olej z Pestreca mariánskeho; záleží na aktuálnej potrebe každého psa, možno využiť akýkoľvek olej (každý olej má svoje využitie u konkrétnych potrieb, ktoré potrebujeme u psa riešiť)

Aktivity a denný režim staršieho psa

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o staršieho psa býva aj úprava jeho denného režimu. To v žiadnom prípade neznamená, že ak je psík starší, nemal by mať pohyb, ba naopak. O staršieho psíka musíme starať rovnako tak dobre, alebo dokonca aj lepšie, než o psa v strednom či mladšom veku. Mali by sme mu upraviť jeho denný režim tak, aby na miesto dlhých alebo ťažkých prechádzok či výcviku, mal prechádzky kratšie a častejšie, prípadne výcvik alebo hry by nemali byť tak intenzívny alebo dlhé, ale skôr kratšie.

Nemali by sme ani podceniť "údržbu" jeho kognitívnych funkcií, mozgovú aktivitu, schopnosť premýšľať a pod. To môžeme docieliť rôznymi hlavolamy, schovávačka maškŕt po byte a hrami vedúcimi k premýšľaniu a k riešeniu problémov.

V neposlednom rade by sme nemali zabúdať aj na to, čo prevažná časť majiteľov psov vôbec nerieši. Tým je vonkajšie "údržba" organizmu, kedy je žiaduce napríklad masírovanie a preťahovanie labiek, šliach v kĺboch alebo masáže, prípadne i aquaterapie a wellness pre psov.

Neoddeliteľnou súčasťou života človeka so psom, a tým nemyslíme len so starším psom, ale po celý život, je vyjadrovanie lásky a úprimného vzťahu človeka k svojmu najvernejšiemu priateľovi. Vracajte im aspoň časť lásky, ktorú nám naši psíci dávajú po celý svoj život!

Autor: Jiří Švihálek, jednatel Yoggies s.r.o.