Ako správne skladovať Yoggies granule lisované za studena pre psov a ako s nimi zaobchádzať

28.10.2020

Granule lisované za studena Yoggies sa líšia od bežných priemyselných granúl a zvyšku trhu hneď v niekoľkých ohľadoch. Tým najdôležitejším je fakt, že granule Yoggies potláčajú riziko torzie žalúdka vďaka použitiu vysoko kvalitných surovín aj špeciálne vyvinutým postupom výroby, keď nie je používaná žiadna chémia, konzervanty, dochucovadlá a "lepidla". Je teda nutné s nimi tiež trošku odlišne zaobchádzať. Pripravili sme preto niekoľko rád, ako správne Yoggies granule skladovať a ako s nimi zaobchádzať pri kŕmení vašich psov.

Ako a v čom sú granule Yoggies balené?

Rozdiel medzi granulami Yoggies a ostatnými granulami na trhu je aj v ich obale. Drvivá väčšina ostatných granúl na trhu je balená v plastových vreciach, ktoré môžu obsahovať nebezpečné a karcinogénne ftaláty (zmäkčovadlá plastov), ​​ktoré potom môžu prechádzať do krmív pre psov. Sú tak balené jednoducho preto, že väčšina extrudovaných granúl musí byť "uzavretá" v nepriepustnom vreci, vzhľadom k pridaným látkam (napr. Umelé dochucovadlá), ktoré spôsobujú, že granule sú veľmi mastné. My v Yoggies s tým problém nemáme, pretože naše granule lisované za studena žiadne takéto látky neobsahujú. Granule lisované za studena Yoggies majú aj v spôsobe balenia veľký náskok, pretože sú balené v jedinečných a špeciálne vyvinutých papierových vreciach, ktoré sú ešte navyše úplne recyklovateľné.

V čom je papierové vrece tak unikátne a zdravé?

Naše vrecia sme vyvíjali spolu s granulami. Vedeli sme, že granule sú zdravé, tak prečo ich baliť do plastových vriec, ktoré nemusia byť v rámci použitých materiálov pre vášho psíka zdravé, a navyše zaťažujú planétu odpadom. Preto majú naše vrecia päť vrstiev, kde každá má svoj špecifický účel a jednotlivé vrstvy sa vzájomne dopĺňajú. Kombináciou špeciálnych papierových a vzdušných vrstiev (vzduch je najlepší izolant) sme dosiahli ekologického a pre krmivo úplne bezpečného obalu, ktorý neprepúšťa dovnútra vrecia štandardnú vzdušnú vlhkosť, a naopak von z vreca prípadný tuk z krmiva. Vnútorná vrstva vreca je dokonca papier určený na styk s ľudskými potravinami (pre potravinárstvo), aby sme podporili čo najviac zdravie vašich domácich maznáčikov.
Naše granule lisované za studena aj vrecia na granule sú špecifické a je tak potreba s nimi tiež zaobchádzať inak, ako je obvyklé u priemyselných krmív.

Keď si granule objednáte

My v Yoggies starostlivo dbáme na kvalitu od výberu surovín, cez výrobu až do okamihu, keď odovzdávame starostlivo zabalenú zásielku dopravcovi. Preto strážime teplotu vo všetkých skladoch tak, aby sa pohybovali okolo 22 ° C v lete aj zime pri vzdušnej vlhkosti medzi 40-55%. To je pre granule najvhodnejšie a predpokladáme tiež, že aj takú teplotu a vlhkosť budete mať doma.

... a čo doprava granúl k vám, ako prevziať zásielku od dopravcu a čo potom robiť s granulami?


U nás dbáme na to, aby boli zásielky starostlivo zabalené a bolo s nimi, aj s celým balíkom, ktorý má putovať k Vám domov, zaobchádzane ako v bavlnke. Preto máme vyvinutý systém, ktorý stráži vstup tovaru do skladu, skladovanie, priebeh zabalenie, až po odoslanie zásielky k vám. Po zabalení odovzdáme zásielku dopravcovi, ktorého ste si vybrali pri objednávke. S dopravcovi máme uzatvorené zmluvy, v ktorých uvádzame, že sa jedná o "krehké potraviny" a robíme všetko preto, aby sa dopravcovi k zásielkam aj tak správali.
Akonáhle vám dorazí od nás zásielka, odporúčame si balík (krabici) ihneď prekontrolovať a v prípade, že sa vám balík už podľa krabice nezdá (mokrá, veľmi potrhaná pod.) Neváhajte a ihneď zásielku dopravcovi reklamujte a nepreberajte ju. Dopravca je povinný s vami spísať reklamačný protokol a zásielku odviesť. Odporúčame takúto zásielku od dopravcu nepreberať, pretože ak by ste jej poškodenie reklamovali "neskôr" až u nás v Yoggies, nespravíme bohužiaľ s dopravcom už nič. Majú totiž od Vás podpis a tým deklarujete "balík prevzatý bez závad".

Ako a kde (ne) skladovať granule Yoggies

Pokiaľ k vám balíček s granulami dorazil bez závad, je nutné granule správne uskladniť. Ale ako je vlastne "správne"?
Nezosypávejte staršie granule, ktoré máte prípadne doma, s novými, ktoré vám práve dorazili! Tým by sa dostali staršie granule opäť na samé dno zásob. Pokiaľ vám zostáva ešte pár dávok starších granúl, skŕmte ich a až potom otvorte nový vrece. Nové granule si zachovajú v uzavretom originálnom papierovom vreci svoju pôvodnú chuť i vôňu, ktorá urobí novú a intenzívnejšiu radosť nosa vášho maznáčika.
Akonáhle otvoríte nový vrece granúl Yoggies, nechajte granule v originálnom papierovom vreci a takto zabalené ich ešte uložte do barelu, určenom na skladovanie granúl. Granule ale neuzatvárajte dlhodobo do vzduchotesných nádob. Barel s granulami skladujte v chlade a suchu.

Z hľadiska fyziky, teplý vzduch sa lepšie nasýti vlhkosťou než chladnejší vzduch. Na studenom povrchu dochádza ku kondenzácii vlhkosti z teplejšieho vzduchu. Napríklad opreté papierové vrece s granulami o studenú stenu vs. teplejší vzduch v miestnosti (než má stena) = kondenzácia vlhkosti na stene pod vrecom. To môže viesť k vlhnutiu vreca a až k splesniveniu krmiva, ak by bolo vrece dlhšiu dobu v tejto polohe uskladnený.

Pivnice či staršie garáže nie sú optimálnym prostredím pre skladovanie granúl lisovaných za studena. Aj keď sa môže zdať, že v pivnici je chladnejšie, než napríklad  v kuchyni, nemusí to tak byť. Problémom u pivníc tiež býva, že sú mnohokrát dostatočne nevetrané a vlhkejšie, než granulám lisovaným za studena svedčí. Ďalším problémom takýchto priestor môže byť špecifická "vôňa" pivnice, ktorým môžu granule ľahko "napáchnuť" a verte, že noštek vášho psíka to spozná!
Vrece s granulami tiež neskladujte postavený priamo na zemi a opretý o stenu - podlaha by mohla byť chladnejšie, stena tiež, naopak vzduch teplejší, a to by mohlo spôsobiť plesniveniu granúl.
Preto odporúčame vrecia granúl Yoggies skladovať v originálnom papierovom vreci, ešte vloženom v barele na to určenom. Potom máte istotu, že krmivo bude stále chutné, pre vášho psíka voňavé a váš psík sa na neho vždy bude tešiť.

Ako granule dávkovať?

K naberanie granúl z vreca odporúčame používať odmerku, lopatku, alebo iný "vhodný predmet". Granule Yoggies sú úplne prírodné a neobsahujú žiadnu chémiu a konzervanty. A práve preto nie je vhodné siahať do vreca s granulami holou rukou, pretože každý určite vie, že na rukách máme špecifickú mikroflóru aj druhy plesní, ktoré nám síce neublížia, ale granule by sa vďaka nim mohli začať kaziť. Rovnako tak, keď siahnete do vreca "len tak" rukou (najhoršie ešte vlhkou či spotenou), mohli by ste do vreca vniesť zárodky baktérií, vďaka ktorým sa granule tiež môžu začať kaziť či plesnivieť. Bohužiaľ na podobné reklamácie plynúce z otvorených vriec nemožno brať zreteľ - čo iste chápete.
Tip: Ak nemáte vhodnú odmerku, nevadí! Až si budete objednávať ďalšiu objednávku z nášho e-shopu, pripíšte k objednávke poznámku, nech vám odmerku pribalíme.

Čo robiť s granulami, ktoré psík z misky nedoje?

Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu váš psík svoju dávku granúl nedoje NIKDY granule nevyhadzujte späť do vreca s pôvodnými granulami. Samozrejme vás nenabádame granule vyhodiť. Môžete ich použiť na ďalšiu dávku (pokiaľ nie sú moc mokré napr. Od slín, alebo po pití psa, kedy sa hlavou otočí späť do misky s granulami), ale uchovajte ich mimo pôvodného vreca s granulami.

Nechať či nenechať granule psovi v miske po celý deň?

Kŕmenie psov by malo mať niekoľko pravidiel. Jednou z nich je pravidelnosť, potom pokoj, a predovšetkým kŕmenie psíka po prechádzke alebo činnosti. Tieto pravidlá zaručí dobré a pravidelné trávenie aj vyprázdňovanie psíka. Nemenej dôležitým pravidlom by mala byť tiež správna hygiena.
A práve hygiena je jedna z príčin, prečo neodporúčame nechávať granule v psej miske po celý deň. Po kŕmení vždy z misky odstráňte zvyšné krmivo (pokiaľ granule nie sú príliš mokré, uschovajte je v oddelenej miske do ďalšej kŕmnej dávky) a misku vymyte od zvyškov krmiva a slín. Predovšetkým v letných mesiacoch je jedným z dôvodov aj polietavý hmyz. Taká mucha môže na krmivo preniesť množstvo vírusov a baktérií, vrátane možných parazitov.

Tu viac ako inokedy platí, ako hovoríme u nás v Yoggies®, že Zdravie začína v miske®

Objednávať granule dopredu do "zásoby", alebo nie?

Neodporúčame objednávať granule do zásoby. Je to zbytočné. Snažíme sa o to, aby všetky naše krmivá aj doplnky potravy boli čo najčerstvejšie. Ak to nie je nevyhnutné, neobjednávajte granule pre vášho miláčika napríklad na tri, štyri a viac mesiacov dopredu. Myslite na jeho "noštek" aj chuťové bunky a doprajte im radšej čo najvoňavejšie a najčerstvejšie granule bez chémie.
Pravidelne pre vás pripravujeme rôzne výhodné akcie, môžete sa stať členmi Doglife Klubu, kde máte okrem lepších cien aj mnoho ďalších výhod, ponúkame aj chovateľský program pre chovateľov psov - takže sa môžete spoľahnúť, že v Yoggies vždy nakúpite výhodne.

Kde a ako teda čo najlepšie skladovať granule Yoggies?

Odporúčame niekoľko jednoduchých pravidiel:

- Balík s granulami Yoggies najskôr skontrolujte pri prevzatí od dopravcu, či nie je obal (krabica) vlhký alebo priamo mokrý, príp. vážne poškodený. Malé pokrčenia, alebo mierne pretrhnutie sťahovacou páskou sa pri transporte môže stať. Nebýva to na závadu tovaru vo vnútri balenia.
Granule nezosypávejte so staršími granulami dohromady. Zkŕmte najskôr tie pôvodné a až potom otvorte nové balenie.
- Granule ponechajte v originálnej papierovom vreci a spolu s vrecom ich vložte najlepšie do uzatvárateľného barelu, kam budete chodiť pre každodenné kŕmnu dávku. Tú naberajte najlepšie odmerkou.

- Vrece granúl nikdy nenechávajte v miestach, kde je vlhko, teplo alebo príliš chladno. Ideálna teplota skladovania je 22 ° C pri vzdušnej vlhkosti medzi 40-55%. Granule neskladujte tiež v miestach, kde je akýkoľvek zápach alebo v pivniciach či garážach, kde môžu byť vo vzduchu spóry plesní, vyššia vlhkosť a pod.
- Vrece granúl nenechávajte (dlhodobo) opreté v teplom prostredí o studenú stenu.
- Po vybraní požadovaného množstva kŕmnej dávky z vreca, odporúčame obal opäť jednoducho "zatočiť", aby granule "žili stále vo svojom voňavom prostredí a nestratila originálnu vônu surovín vďaka otvorenému vreci.

Nesmierne nás teší, že kŕmite psíka granulami lisovanými za studena Yoggies a zaujímate sa o to, čo baštia. Správne skladovanie a zaobchádzanie s granulami je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o vášho štvornohého kamaráta.