Chcete psa k Vianociam? A ste na neho pripravení?

20.11.2018

Obchodné domy septembra do diaľky vianočnou výzdobou a kdekoho prepadne panika "čo ja len kúpim pod stromček ..." Nejedna rodina každoročne čelí náporu detských želanie "mami, tati, ja chcem šteňa / mača ..." A bohužiaľ nie každý rodič je schopný tvárou v tvár milovanému potomkovi dať prednosť zdravému rozumu a srdcervúce žadonění odmietnuť. A je tiež bohužiaľ smutnú tradíciou, že pár týždňov po sviatkoch (niekde dokonca už po pár dňoch!) Končí kopa živých darčekov v lepšom prípade v útulku, v tom horšom sú zvieratá vyhodená rovno na ulici alebo za mesto do lesa. Podobne ako idú do popolnice všetky hračky, ktoré už dieťa, sprvu nadšene jásající, omrzeli.

Živé darčeky hlavne nie sú vhodné pre každého! Aj keď chcete psieho kamaráta kúpiť napríklad osamelé babičke, aby jej už nebolo tak smutno, vždy to radšej s dotyčným vopred konzultujte! Ak zvládne všetku starostlivosť, bude mať na zviera dostatok času a koniec koncov i peňazí ... Mimochodom, už ste si spočítali, čo taká starostlivosť o živého tvora vlastne obnáša?

Len za samotné kŕmenie dáte odhadom 1500-2000 na mesiac (záleží na veľkosti psíka i druhu potravy). To je za rok asi 18 až 24 tisíc korún.

Pripočítajte veterinu (bežné očkovanie a odčervenie) - rádovo stovky až tisíc korún za rok; prihodí Ak sa však úraz a nemáte psíka poisteného, pripravte si pokojne aj niekoľko desiatok tisíc a hŕbu nervov. Plus hračky, pelechy, vodítka a všetky ďalšie potreby (tiež nie sú úplne zadarmo) - opäť rádovo minimálne niekoľko tisíc ročne.

A tosme nezapočítali vstupnú "investíciu" - tu veľa záleží na tom, kde mienite psíka zaobstarať. Ak vám nezáleží na konkrétnom plemene, zvoľte prosím útulok (zvyčajne účtujú adopčnou poplatky v poriadku tisícok korún). Zachránite živú dušu, a ešte urobíte dobrý skutok - tomu sa hovorí priamo dva v jednom.

Ak je však vaším snom nejaké konkrétne plemeno, vždy prosím vyberte šteniatko s rodokmeňom z dobrej chovnej stanice (cena veľa záleží na plemene - bežnejšie pes vyjde aj do 10 tis., Ale môže sa vyšplhať pokojne aj na 50 tisíc, to je naozaj veľa individuálne). A pozor, chovku vyberajte naozaj dôkladne! Nie úplne všetci chovatelia sú solídne, ale to už si ľahko zistíte a overíte - v dobe internetu sa dá nájsť veľa informácií a ľudí s konkrétnymi skúsenosťami, ktorí vám radi poradia.

Ak by ste náhodou chceli ušetriť práve na tomto mieste a kúpiť štěndo tzv. "Čistokrvné bez PP", dosť možno veľmi skoro zaplače vy i vaša peňaženka - pretože vaše vysnívané šteňa môže byť choré (a na veterine necháte niekoľkonásobne viac ako pri kúpe), alebo vám "len" miesto maličké čivavy vyrastie osemkilová čosi, čo ani neprešlo okolo fotky ozajstné čivavy ... Preto vyberajte naozaj zodpovedne.

Žije ak psík minimálne 10 a viac rokov (čo si dozaista každý majiteľ zo srdca praje), dostaneme sa na veľmi slušnú sumičku v poriadku státisícov, zodpovedajúcu hodnote solídneho osobného automobilu. Nehovoriac o to, že k starobe sa obvykle, podobne ako u ľudí, môžu pridať najrôznejšie choroby, takže ste potom na veterine ako doma, a konečný súčet pokojne vydá aj za viac luxusných áut. Samozrejme, žiadne auto vám nedá toľko lásky ako psík - ide len o to, aby ste s tým dopredu počítali a vedeli, že na to máte.

Ešte než urobíte záväzné rozhodnutý, pripravili sme pre vás praktický súhrn, čo by ste mali vopred rozvážiť:

 • chce psa / mačku naozaj celá rodina?
 • ste pripravení na to, že po mačke / psovi všade zostávajú chlpy?
 • kto uprace, keď sa mačka / pes povracia alebo dostane "obyčajný" hnačka?
 • kto z rodiny bude denne upratovať mačací záchod?
 • ak chcete zaobstarať šteňa / mača - kto s ním bude prvé dni (radšej skôr týždne) doma? Naozaj ste ochotní aj niekoľko týždňov až mesiacov upratovať kaluže a hovienka z podlahy (ako sa 100% naučí, ako je to správne)?
 • kto z rodiny psa vychová a bude ho cvičiť?
 • kto konkrétne bude psa denne (min. 3-4 ×, malé šteňa napríklad aj 10 ×) venčiť? Je na to dotyčný pripravený v zime, v lete, skoro ráno, neskoro v noci, za dažďa, mrazu aj v neznesiteľných horúčavách ...?
 • disponuje náš byt / dom rodiny dostatočným a vhodným priestorom?
 • nie je to len chvíľkové priania a dieťa prejavuje dostatočný záujem starať sa o zviera?
 • ako budeme riešiť dovolenky, prázdniny ...?
 • kto sa bude starať, keď dieťa (hlavný "majiteľ" zvieraťa) ochorie, alebo na neho nebude mať čas kvôli iným školským aj mimoškolskom povinnostiam a záujmom?
 • sme pripravení na výdavky na starostlivosť, a to vrátane mimoriadnych (choroby, úrazy)?
 • budem mať na psa / mačku dosť času - a to min. na dobu 10-15 rokov jeho života?

Fakt idete do toho?

Nie, naozaj vás nechceme odradiť od obstaranie štvornohého kamaráta - veď treba pre dieťa nie je nič lepšie, ako keď vyrastá s psíkom alebo mačičkou ... Ide len o to, aby ste si boli na betón istí, že sa váš nový prírastok stane vítaným parťákom, členom rodiny a že nebude zakrátko na obtiaž. A nebude sa tak trápiť ani vaša rodina, ani on sám.

Myslite na to všetko včas. Ušetríte sklamanie sebe, dieťaťu, a v neposlednom rade aj tej nevinnej zvieracie dušičke, ktorá nikdy nepochopí, prečo ju tá jej "milujúci" svorka (rodina) znenazdajky vyhodila a nechala osudu napospas

...

Prajeme vám krásne Vianoce - a zodpovedné vyberanie tých najlepších darčekov.