Chemické odčervovanie psa áno, alebo nie?

23.04.2019

Ak bývate napríklad v Bratislave, alebo v aglomerácii, kde sa denne stretáva mnoho psov, môže byť nebezpečenstvo nákazy parazitmi pre vášho psa veľmi vysoké. Možno vám na jeho zdraví záleží natoľko, že viete, že chemické odčervovanie môže poškodiť jeho imunitný systém, a tak by ste najradšej psa chemicky neodčervovali. Možno si po prečítaní článku položíte otázku, či chemické odčervovanie psa áno, alebo nie?


Výsledky testov dokazujú, že ak budete psa kŕmiť zdravo, môžete posilniť jeho črevnej mikrobiom (mikrobiálne osídlenie čreva utvárajúce oi. Imunitu a obranyschopnosť tela psa). Tým môžete docieliť to, že nebudete musieť psa odčervovať chemickými preparátmi, ale jeho imunitný systém si s prípadnými rizikami bude vedieť poradiť.

Dôležitá správa č. 1: Každý pes žije v inom prostredí a je kŕmený rôznymi spôsobmi. Nasledujúce testy a zhrnutie nemusí byť aplikovateľné na úplne všetky psy.

Kedy a kde hrozí nebezpečenstvo prenosu parazitov
Vo veľkých mestách, kde sa stretáva mnoho psov, alebo naopak na dedinách, kde pes mnohokrát "zjedia", na čo príde, je nebezpečenstvo nákazy či prenosu parazitov veľmi vysoké. A práve z takéhoto prostredia pochádza jeden z našich sledovaných psov (testy prebiehajú opakovane na niekoľkých vzorkách psov).

Najčastejšie vnútorné parazity v tráviacom trakte psa
Oblý červ (škrkavka) a plochý červ (pásomnica) môžu napáchať na zdraví psov i ľudí veľa škody. Škrkavky sú až 15 cm dlhé črevné červy. Ak sa vyskytujú v truse, býva už pes napadnutý veľmi silno. Ak sa nachádzajú vajíčka škrkaviek v truse psa (väčšinou nebývajú vidieť voľným okom), môžu byť zdrojom nákazy aj pre ďalšie psov, ktorí exkrementy (z pudových dôvodov) radi očuchávajú. Pásomnice sa na rozdiel od škrkaviek prenáša na psa treba z nakazených vonkajších parazitov (napr. Bĺch). Psy môžu blchy zožrať, a tak sami seba infikovať. V tenkom čreve sa môžu vyvinúť aj niekolikametrové červy. Telo pásomnice sa skladá z článkov, v ktorých sa vyskytujú vajíčka. Jednotlivé články o veľkosti cca 1-5 mm sa postupne uvoľňujú a vďaka svojej veľkosti sú na rozdiel od škrkaviek okom identifikovateľné.

Pri kŕmení psov surovú potravou treba myslieť aj na to, že nákaza môže prísť aj zo surového mäsa.


Ako parazitom predchádzať
Pri kŕmení surovým mäsom alebo pri pobyte v mestách je nebezpečenstvo nákazy parazitmi väčšie. Samozrejme aj dedinskí psy s voľným pohybom majú k nákazám veľmi blízko. Zdá sa, že správne vybraná potrava, zdravé krmivo a doplnky potravy, ktoré podporujú zdravý imunitný systém a mikrobiom, si dokážu s mnohými parazitmi samy poradiť.

Posledné testy naznačujú, že existujú spôsoby, ako parazitom predchádzať, aby ste nemuseli psa chemicky odčervovať a zbytočne mu neničili jeho imunitný systém a vzácny mikrobiom.


Ako môže krmivo s parazitmi zatočiť
Hoci sa to zdá neuveriteľné, a pre mnohých ľudí z odboru (a predovšetkým od konkurencie) nepochopiteľné, posledný výsledky testov naznačujú, že sa nám v Yoggies podarilo "nemožné". Naša granule lisované za studena s obsahom špeciálnych probiotických kultúr, konzervy, maškrty aj patentovaný jogurt pre psov majú také zloženie, že ich kombinácia dokáže vytvoriť v črevách psa pre parazity a ich uchytenie veľmi nehostinné prostredie. A "len vďaka obyčajné potrave" potom nebudete musieť psa chemicky odčervovať!

Jeden príklad za všetky od majiteľa Yoggies
Už pred rokmi som sa začal zaoberať veľmi starostlivo imunitným systémom svojho psa. Ako prvý som vymyslel jogurt pre psov, nasledovali receptúry granúl lisovaných za studena, konzervy aj maškrty a doplnky. To všetko s cieľom, aby môj pes dostával kvalitné a zdravú potravu, akú je možné vyrobiť z najkvalitnejších surovín a bez zbytočnej chémie a konzervantov.

Jedálniček nášho psa je zostavený nasledovne: Po rannej prechádzke Roxy (deväťročný pes) dostane cca 4 lyžičky Yoggies jogurtu a za cca 15 minút prvú dennú porciu granúl. V zime spravidla jahňacie s bielou rybou, na jar a v lete striedavo kuracie s hovädzím mäsom a Yoggies Active (kačica s divinou). Okolo poludnia dostane do misky cca 3-4 lyžice konzervy Yoggies. V priebehu dňa ideme na cca 3-4 prechádzky aj s odmenou - maškrty Yoggies. Okolo 19. hodiny ideme na prechádzku, po ktorej dostane 3-4 lyžičky jogurtu pre psov a po cca 15 minútach druhú porciu granúl. To je náš deň.

Dôležitá správa č. 2: Bude ešte chvíľu trvať, než dokážeme touto prírodnou metódou zdravého kŕmenie potvrdiť, že skutočne pomáha úplne a bez zvyšku proti vnútorným parazitom. Ale určite to už dnes môže byť návod k tomu, ako kŕmiť psa zdravo a nemusieť ho chemicky odčervovať.

Ako prebiehali testy a aké sú laboratórne výsledky
Od veterinárov z minulých testov vieme, že sa rôzni parazity môžu z čriev uvoľňovať v rôznu dennú i nočnú hodinu, pri rôznych aktivitách a pod. Preto sme starostlivo a pravidelne zbierali vzorky z každej stolici. Tie boli po dobu troch dní ukladané do špeciálnej chladničky, ktorá bola následne odoslaná do certifikované laboratória.

Posledné výsledky laboratórnych vyšetrení boli také, že Synlab czech s.r.o. vykonal laboratórne vyšetrenie stolice psa 19.MW-000959 na prítomnosť vnútorných parazitov s výsledkom: NEGATÍVNY

Tieto výsledky napovedajú, že cesta vývoja krmív bez chémie s priamou podporou imunitného systému a mikrobiomu psa je správna.

Tento článok ani výsledky testov nemajú byť priamym nabádaním k tomu, aby ste svoje psy chemicky neodčervovali. Môže to byť však návod, ako nastaviť vášmu psovi zdravé kŕmenie, ktoré nakoniec povedie k jeho zdravému životu bez parazitov. Ak sa rozhodnete psa neodčervovat chemicky, odporúčame vám, aby ste podnikli dostatočné kroky a vykonali potrebné aj vyššie uvedené testy výkalov. Budete iste pokojnejší, keď budete vedieť, že maximálne predchádzate nákaze parazitmi. A ak budú aj testy vášho psa negatívne, bude to pre vás aj vášho psa odmena za zdravé kŕmenie, ktoré mu doprajete.

S myšlienkou na to, že Zdravie začína v misce®