Čo robiť a nerobiť, keď si domov privediete šteňa?

29.07.2018

Ak ste dôkladne zvážili všetky pre a proti, tak už viete, že pes by nemal byť len "módny" doplnok, ani živý zvonček pri dverách a už vôbec nie hračka pre malé deti ... Má to byť predovšetkým priateľ a verný parťák. Hocikde je aj rovnoprávnym členom rodiny, a o tie treba láskyplne starať.

Denne končí mnoho psov v útulkoch po celej krajine len preto, že si ich ľudia zaobstarali ako "vec" - ako napríklad novú vázu alebo poličku do bytu.

Máte teda rozhodnuté a idete si pre psie bábätko? Predovšetkým nezabúdajte na to, že od svojej mamy a súrodencov odchádza najskôr v ôsmich týždňoch svojho veku, rozhodne nie skôr! Tento čas potrebujú psie Drobci k tomu, aby ich sučka riadne dojčila a oni už hladko prešli na bežné kŕmenie. Tiež ho ale potrebujú na to, aby si ich imunitný systém zvykol na okolité prostredie. V neposlednom rade aj preto, aby si súrodenci spolu dostatočne vyhrali a prekonali tak prvé socializačné kroky. Šteňa od naozaj dobrého chovateľa je zvyknuté aj na návštevy cudzích ľudí i detí, ideálne aj (hodných!) Psíkov apod. Skúsený chovateľ by mal byť schopný poradiť ako kŕmiť šteňa zdravo, aby ste sa vyvarovali chýb a problémov hneď na začiatku.

Šteňa od naozaj dobrého chovateľa je zvyknuté aj na návštevy cudzích ľudí i detí, ideálne aj (hodných!) Psíkov a pod.

Ako si dobre vybrať chovateľa?

V dobe internetu nie je nijako zložité si chovateľa poriadne preveriť. Prehľadné webové stránky, na ktorých nájdete všetky potrebné dokumenty, dostatok fotografií a pod., Sú už dnes samozrejmosťou. Solídny chovateľ vám umožní osobnú návštevu - najlepšie niekoľkokrát (samozrejme po predchádzajúcej dohode - rešpektujte prosím, že aj chovateľ má svoju prácu a rodinu). Rád vám iste ochotne zodpovie všetky otázky týkajúce sa chovu, ukáže dokumenty (o zriadení CHS, ale napríklad aj zdravotné testy rodičov vášho šteňaťa i.). Ku kúpe by ste mali tiež uzavrieť kúpnu zmluvu. Pri návšteve pozerajte, ako vyzerá prostredie, v ktorom dospelí psi aj šteňatá žijú. Všímajte si tiež, ako chovateľ k psom pristupuje aj ako jeho vlastné psy reagujú na neho a na cudzích ľudí, teda aj na vás. Celková atmosféra vám veľa napovie o tom, v čom váš budúci kamarát vyrastá.

Šteňa kúpte od certifikovaného chovateľa. Ušetríte si veľmi veľa starostí a nepodporujete tým "množiarne".

Zaujímajte sa o kŕmení psov už u chovateľa. Ušetríte si veľa starostí.

Keď si vyberiete svoje vysnívané šteňa, spýtajte sa chovateľa, čím kŕmi suku a šteňatá po odstavení. Kvalitné krmivo bez chémie vyrobené z hodnotných surovín s vyváženým pomerom živín ušetrí veľa starostí ako pri vývoji a raste šteňaťa, tak aj v posilňovaní imunity. Príkladom takýchto krmív sú granule lisované za studena Yoggies Active vyvinuté, okrem iného, aj pre dojčiace suky a šteňatá.

Oplatí sa nájsť si šteňa u kvalitného, certifikovaného chovateľa

Chovatelia, ktorí s nami už spolupracujú, môžu využívať chovateľský program. Dávame potom šteniatkam a ich novým majiteľom "balíčky na cestu", aby prechod z pôvodného do nového prostredia bol pre psie dieťatko čo najmenej náročný.

Špičkový chovateľ kŕmi zdravo a bez chémie, pretože chce mať svoje psy zdravé

Čo robiť, než šteňa prvýkrát prekročí prah svojho domu


594/5000Nezabúdajte na niekoľko hlavných zásad. Najskôr zo všetkého pripravte šteňaťu jeho miesto v domácnosti, ktoré bude patriť len jemu a kde vždy nájde pokoj, útočisko i dostatok hračiek, keď bude chcieť.
Už ste na ceste s ním domov? Akonáhle vystúpite z auta, nechajte svoje šteňa chvíľku pobehovať po trávniku pred domom. Nechajte ho, nech sa prejde a zoznámi sa s novým prostredím, prípadne nech sa rovno vyvenčí vo svojom novom pôsobisku. Bežte pomaly a v pokoji domov, aby vás videlo a išlo za vami. Samozrejme ho majte stále pod starostlivým dohľadom (najmä buďte maximálne opatrní, ak bývate pri rušnej ulice!). 

Prvýkrát spolu doma: Pozor na najväčšie chyby

Akonáhle prídete spoločne domov, nechajte ho, nech sa v pokoji zoznámi so svojím novým príbytkom. Dohodnite rodine (hlavne deťom), nech sú v pokoji a pokiaľ možno sa na drobca hneď všetci nevrhajú a nehovorí naraz. Predstavte si, čo šteňa asi zažíva, keď na neho zrazu všetci nabehne štýlom "hele šteňa" a začnete sa s ním maznať, hrať sa a hladiť. Nechajte ho skôr chodiť po miestach, ktorá mu dovolíte, a smerujte ho preč z miest, ktoré nie sú pre neho určené, alebo tam jednoducho zatiaľ zatvorte dvere.

Dajte šteňaťu čas sa s vami aj novým príbytkom zoznámiť

Pomaly, jeden po druhom k nemu choďte, alebo nechajte jeho samotného, nech si k vám príde, oňuchá si vás, oblizne. Neponáhľajte a zoznamujte sa s ním pomaly. Už u šteňaťa, rovnako ako u dospelých psov by ste mali poznať signály, ktoré pre psa znamenajú napríklad nebezpečenstvo, alebo boj. Tak napríklad - nehladkajte psa tak, že si pred neho postavíte a siahnete mu zhora priamo na hlavu, medzi uši. To môžu psi vnímať ako nebezpečenstvo a výzvu k boju. Tiež váš úsmev s vycerenými zubami, ak vás pes nepozná, pre neho môže znamenať niečo ako signál "bacha koušu"! Skrátka, nájdite si pár informácií a naštudujte si ich skôr, než si nového člena rodiny privediete domov.

Keď si privediete domov namiesto šteňaťa psa z útulku, zaujímajte sa o jeho predchádzajúci život, či nepochádza zo zložitejších pomerov, či nebol týraný atď.

Ako správne a zdravo šteňa kŕmiť?

Hurá, zvládli ste zdarne prvý privítanie šteňaťa a jeho zoznámenie s novým prostredím a rodinou. V reáli každý tvor reaguje inak. Niektoré šteňa je tzv. "Všade tunajšie" a s každým hneď kamarát, iné môže byť ostýchavejšie ... skrátka ako my ľudí. Takže nastupuje každodenný život, pri ktorom jednu z hlavných rolí hrá kvalitné a zdravé kŕmenie. Čím a ako budete kŕmiť závisí ako na plemene, ktoré ste si vybrali, na súčasné i budúce aktivite psa atď.

Kŕmenie veľkých a obrých plemien je špecifické v tom, že musíte kvôli rýchlemu rastu psa strážiť oveľa viac než u plemien stredných a malých, vyváženie niekoľkých zásadných živín, ako je napr. Fosfor a vápnik. Príkladom zdravého krmiva s vyváženým pomerom dôležitých živín pre šteňatá sú granule lisované za studena Yoggies Active vyrobené z pravého mäsa. Pre psov je toto krmivo skvele stráviteľné a výživné.

Keď sme sa zmienili o granuliach lisovaných za studena od českej firmy Yoggies, je dôležité pripomenúť - a dať na to dôraz - aj pravidelné posilňovanie imunitného systému psa. Práve granule Yoggies obsahujú probiotiká aj probiotiká, ktoré posilňujú imunitný systém psa. Pretože keď si privediete domov šteňa, je úplne jedno, ako dokonale máte doma čisto. Vaše šteniatko a jeho organizmus boli zvyknutí na prostredie iné, než aké je u vás doma. To môže pre šteňa niekedy znamenať potenciálny zdroj vírusov, na ktoré nemá obranné látky. Preto sa ako doplnok ku granulám Yoggies Active na posilnenie imunity šteňaťa skvele hodí aj jogurty Yoggies. Tie sú vyrobené nielen ako skvelý a zdravý doplnok stravy, ale práve aj pre posilnenie obranyschopnosti psa aj k potláčaniu hnačkových ochorení psov

.


Koľkokrát denne kŕmiť šteňa?

Každé šteňa, rovnako ako akékoľvek iné mláďa, by malo dostávať nielen viac kvalitné a hodnotnejšie potravy, ale aj viackrát denne po menších porciách. Osemtýždňovej šteňa kŕmte minimálne štyrikrát až šesťkrát denne. Dávky krmiva postupne stúpajú, pričom denná frekvencia kŕmenia klesá. V pol až tri štvrte roku by ste psa mali kŕmiť pravidelne už len dvakrát denne. Sofistikovaná kalkulačka kŕmnych dávok vám pomôže nastaviť optimálny kŕmnej dávky, a na webe Yoggies si dokonca môžete vyberať aj z ponuky zvýhodnených balíkov, kde nájdete ako granule, tak konzervy maškrty a doplnky za výhodnejšie ceny.

Ako často venčiť psa a ako ho naučiť vykonávať potrebu "vonku"

Iste chcete, aby váš pes mal pokiaľ možno po celý svoj život čistý zažívací trakt bez usadenín z potravy i lepku, netrpel hnačky ani parazitmi. A preto je potrebné dodržiavať pravidlá správneho kŕmenia aj venčenie. Peristaltika čriev je podporovaná krmivom, ktoré obsahuje dostatok vlákniny, je vyrobené z mäsa i ďalších kvalitných a pre psa prirodzených surovín. Aj mletie surových surovín "nahrubo" podporuje trávenie aj pravidelné vyprázdňovanie.

Nielen zdravé krmivo, ale aj zdravé a pravidelné vyprázdňovanie sú dôležité pre celkové zdravie psa.

Ideálne je, ak navyknete svojho psa na kŕmenie 2x denne, a k tomu mu aspoň 3x denne doprajete prechádzku prepojenú s tréningom, zábavou a pod. Keď krmivo rozhýbe čreva pri trávení, tak potom už len krátky pohyb psa pomáha k ďalšiemu pohybu čriev a vylučovanie. Navyknete chcete svoje šteňa takýmto aktivitám, počkáte si, až vykoná svoju potrebu vonku, a potom ho za to dostatočne pochválite. Budete mať o starosť menej, až na vás psík bude treba čakať doma. Vďaka tomu sa môže naučiť vydržať so svojou potrebou až von. Toto ale musíte trénovať postupne, aj s vedomím, že malé šteňa nemusí vydržať dlhšie ako dve hodiny bez potreby. Dospelý a zvyknutý pes potom pokojne aj osem hodín. Vždy ale myslite na to, že pes nie je robot a každé zviera potrebuje individuálny prístup! Niektorý pes sa nezobudí sám od seba ani za 10 hodín, iný je bez vás nervózny a "plače" za dverami treba už hodinu po vašom odchode do práce ...

Ako spoznať zdravé a najvhodnejšie krmivo pre vaše šteňa

Komu skutočne leží na srdci zdravie jeho psa a má zvieratá všeobecne v obľube, väčšinou mu záleží aj na okolitej prírode a chce sa k nej správať šetrne. Preto sú granule lisované za studena pre šteňatá s kačacím mäsom i dospelých psov s hovädzím mäsom, alebo jahňacím mäsom balené ekologicky v papierových vreciach.

Najkvalitnejšie granule pre psa spoznáte aj podľa toho, že vo "zložení" (väčšinou na zadnej strane) je na prvom mieste a v najväčšom percentuálnom zastúpení uvedené pravej mäso (napr. Hovädzie, morčacie a pod., A nie zmesi mas!)

Tip: Pravé prírodné granule lisované za studena s viac ako 85% mäsa spoznáte na prvý pohľad od falošných napodobenín tak, že sú balené v papierových, nie plastových vreciach!

Keď svojmu psovi kúpite prírodné krmivo vyrobené z najkvalitnejších druhov mäsa, ovocia i zeleniny, a k tomu ekologicky zabalené v papierovom vreci, robíte to najlepšie pre zdravie svojho milovaného psa, a navyše aj pre našu planétu. Preto pri výbere krmiva nezabúdajte na nebezpečné a karcinogénne ftaláty z plastových vriec aj na tony plastových odpadkov, ktoré každý deň končia na skládkach a v moriach.

Myslite skrátka na to, že Zdravie začína v miske®

náš príbeh