Dysplázia u psa – spoznáte, či ňou váš pes trpí?

10.01.2023

Jedno z najčastejších ortopedických ochorení u veľkých a obrých psích plemien je dysplázia bedrového kĺbu. Jedná sa o dedičnú vývojovú vadu, ktorá sa dá včasnou starostlivosťou od šteňaťa dobre podchytiť. Pokiaľ nie je riešená, môže viesť až k bolestivej artróze.

Dysplázia je dedičná vývojová vada, to znamená, že šteňatá sa obvykle narodia s normálne vyvinutými bedrovými kĺbmi a až počas ďalšieho rastu dôjde vplyvom genetických dispozícií a abnormálneho vývoja k zmenám, ktoré vedú k dysplázii. Teda tomu, že hlavica stehennej kosti postihnutého jedinca nezapadá správne do jamky v panvovej kosti.

Príznaky dysplázie bedrového kĺbu u psa

  • Celková neochota na pohyb
  • Problémy pri chôdzi do schodov
  • Krívanie, hojdavá chôdza, tackajúca chôdza zadných nôh
  • Problémy pri vstávaní či ľahaní
  • Vyklenutý chrbát, vyššia záťaž na predných končatinách

Liečba dysplázia bedrového kĺbu

Na potvrdenie diagnózy má veterinár k dispozícii niekoľko manuálnych testov (napr. Ortolaniho test), kedy psovi bedra postupne vytáča do rôznych uhlov a pozícií. Najpresnejší obrázok ale veterinárny lekár získa röntgenologickým vyšetrením, pomocou ktorého stanoví stupeň dysplázie a objaví prípadné známky artrózy. Röntgenovanie prebieha najčastejšie v celkovej anestézii, aby došlo k dostatočnému uvoľneniu svalov, a tak bolo možné psa ideálne polohovať pre získanie správne posúditeľnej snímky.

Pokiaľ sa diagnóza potvrdí, má lekár na výber niekoľko spôsobov liečby. Ich voľba závisí od niekoľkých faktorov, ako je vek psa, závažnosť stavu a tiež finančné možnosti majiteľa.

  • Konzervatívna liečba sa zaobíde bez chirurgického zásahu, pes by mal obmedziť záťaž a pohybové aktivity, schudnúť, ak má nadváhu. Bolesť veterinárny lekár potláča u týchto pacientov vhodnou medikáciou.
  • K chirurgickým zásahom patria tieto základné operácie: juvenilná symfyziodéza (pre šteňatá do 5 mesiacov), trojitá osteotómia panvy, amputácia hlavice stehennej kosti a bedrová endoprotéza.

Aké faktory prispievajú k rozvoju dysplázie?

Dysplázia u psa je častejšia u samcov a niektorých plemien (ohrozenejší je napr. zlatý retriever, rotvajler, bernardín, bernský salašnícky pes, nemecký ovčiak). Podľa štúdií sa na rozvoji dysplázie podieľa až z 80% genetika, k ďalším faktorom, ktoré už ale ako majiteľ môžete ovplyvniť, patrí neadekvátna fyzická záťaž v období rastu, zvýšená hmotnosť a nekvalitná potrava. Preto kŕmte svojho psa len kvalitnými granulami, ideálne lisovanými za studena, bez lepku, sóje a konzervantov.

Dysplázia u šteniat

Dyspláziu je možné spoznať už okolo 4. mesiaca veku. Šteňatá v tomto období ešte nemusia mať žiadne príznaky, avšak včasná diagnostika, ktorá posúdi ich predispozície, môže v kombinácii s liečbou predísť vzniku artrózy v neskoršom veku. Aby prípadná liečba bola naozaj efektívna, odporúča sa vziať šteňa na preventívnu prehliadku najneskôr do 7. mesiaca veku.