Háranie pri sučke – čo musíte vedieť

17.02.2023

Každý majiteľ sučky, hoci mu to pri vyzdvihovaní roztomilej šteňacej guličky u chovateľa na myseľ nepríde, bude skôr alebo neskôr riešiť otázky okolo jej pohlavného cyklu. Väčšinou sa touto témou začína zaoberať v čase, keď nastane prvá ruja, alebo prvé háranie. To, čo by ste o ruji svojej sučky mali vedieť, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Prvé háranie pri sučke

Sučka postupne dospieva v období puberty, kedy jej telo prechádza veľkými hormonálnymi zmenami. V tejto dobe sa môžu objaviť aj zmeny v správaní, podobnosť s ľudskými tínedžermi nie je vôbec prehnaná. Na konci alebo počas tohto hormonálne búrlivého obdobia sa objaví prvá ruja. U malých plemien obvykle okolo piateho až šiesteho mesiaca, u stredných o mesiac až dva neskôr a veľké plemená mávajú prvú ruju okolo ôsmeho až dvanásteho mesiaca. Prvá ruja býva atypická. Nevýrazné prejavy, kratšia dĺžka, môže byť aj tzv. tichá, teda bez vonkajších prejavov. Táto ruja sa na zabreznutie rozhodne nehodí, organizmus sučky nebýva vyzretý a potrebuje ešte čas na úplné dokončenie telesného vývoja.

Ako dlho hára sučka?

Háranie môžeme popísať ako obdobie, kedy je sučka ochotná nechať sa nakryť. Celé trvá obvykle asi tri týždne, pričom optimálny čas na krytie nachádza v tejto fáze pohlavného cyklu s priemernou dobou trvania 5 až 9 dní. V ideálnom prípade sa u zdravej suky ruja objaví dvakrát ročne.

Príznaky sučky pri háraní

Sučky bývajú v tom čase oveľa priateľskejšie k cudzím psom, najmä samcom. Niektoré sučky oveľa viac jedia, do niektorých má majiteľ naopak problém aspoň trochu krmiva dostať. Po väčšinu doby trvania ruje tiež pozorujeme opuch vonkajších pohlavných orgánov a výtok. Môže sa zmeniť aj správanie k ostatným zvieracím členom domácnosti. Koniec hárania prináša postupný ústup týchto príznakov, vymiznutie typického výtoku a návrat správania sučky do bežných medzí.

Kedy nastávajú u sučky plodné dni?

Subjektívnych príznakov, podľa ktorých sa pri hľadaní ideálneho dňa môžeme riadiť, je niekoľko. Charakter výtoku, obvyklý počet dní od začiatku hárania alebo dovoľnosť na párenie. Zmena správania sučky pri háraní spočíva predovšetkým v slobodnosti na párenie. To začína obvykle tretí až štvrtý deň od začiatku hárania. Optimálna doba krytia býva niekde medzi deviatym až trinástym dňom od začiatku ruje.

To bohužiaľ tiež neplatí vždy, u niektorých sučiek je desiaty deň neskoro a u iných je štrnásty deň skoro. Tieto čísla sú ale veľmi individuálne, niektoré sučky sa ale nenechajú nakryť ani na vrchole ruje, niektoré sú naopak voľné kedykoľvek. A práve aj kvôli týmto výnimkám, ktorých v praktickom živote nie je málo, boli vyvinuté laboratórne metódy na stanovenie ideálneho dňa krytia. Sú dve - vaginálna cytológia a stanovenie hladiny progesterónu v krvi.

Ako sa o hárajúcu sučku správne starať?

Veľmi dôležité je udržiavať správnu hygienu sučky pri háraní. Ona sama sa síce obvykle veľmi starostlivo čistí, ale aj tak je vhodné raz denne okolie pohlavných ciest vysprchovať. Na udržanie čistého prostredia a domácnosti môže sučka nosiť tzv. háracie nohavičky. Na odpudenie nechcených nápadníkov je možné použiť na okolie chvosta a srsti pod jeho koreňom špeciálny sprej, ktorý prebije pach hárajúce sučky.

Pamätajte, že je veľmi dôležité strážiť fenu pred nechceným nakrytím. Akonáhle totiž k spáreniu dôjde, môžete už len prihliadať. Psa a sučku od seba v tej chvíli bez ohrozenia ich zdravia neoddelíte. Následky nežiaducej gravidity budete ale musieť potom riešiť sami. Strážte preto svoju sučku, ak má "svoje dni". ako oko v hlave.