Hlavné rozdiely medzi extrudovanými a za studena lisovanými granulami pre psov

13.01.2018

Ako vôbec vznikli granule pre psov ...

Prvým človekom, ktorý začal svoje psy kŕmiť suchým krmivom bol James Spratt zo Cincinnati v USA. Pokúsil sa vyrobiť sucháre z hovädzej krvi a obilia. A pretože vypozoroval, že psom toto krmivo chutí (čo im ostávalo), dočkala sa suché krmivá vo 30.rokoch minulého storočia priemyselnej výroby. V tú dobu bola na programe dňa aj hospodárska kríza. A tak sa začalo používať do krmív pre psov i obilia.

V 60. rokoch sa potom veľké potravinárske koncerny chopili nápadu a začali do krmív pre zvieratá spracovávať skoro čokoľvek. To už boli aj zvyšky z rôznej potravinárskej výroby. Od tej doby u veľkých výrobcov krmív definitívne prevládala túžba po zisku nad túžbou po kvalite. No a do krmív sa začali dostávať aj zomleté odpadmi tej najhoršej kvality.

Počas 70. rokov min.století začala vznikať krmiva kompletná a vyvážená. Aj v týchto krmivách však stále s vidinou zisku, prevládali tie najlacnejšie suroviny, alebo náhrady. A tak sa stalo, že bola "vynájdená" škodlivá sója ako náhrada mäsa (vďaka obsahu bielkovín, ktoré však môžu poškodiť zdravie psa), alebo umelé vitamíny ktoré možno používať aj ako konzervanty.

V 80. a 90. rokoch sa pod narastajúcim konkurenčným tlakom začala krmiva označovať aj ako prémiová, superprémiová alebo holistická. Spolu s marketingom sa rozvíjali aj poznatky z laboratórnych výskumov a od nich závislé výrobné možnosti. Kombinácia tohto dala hlavne veľkým nadnárodným koncernom možnosti, ako spracovať prakticky čokoľvek do podoby krmiva pre domáce zvieratá. Nikto sa už nepýtal na zdravie štvornohých spotrebiteľov. To sa začalo postupom času, keď bol pes kŕmený extrudovanú potravou, stále viac zhoršovať. Psy začali čoraz častejšie trpieť zažívacími ťažkosťami, chorobami pečene, kože, srsti aj rôznymi alergiami, karcinómy i nadváhou.

Psy sú predovšetkým mäsožravce!

Dnešným trendom vo výrobe suchých krmív je dôraz na to, že psy sú mäsožravce a teda potrebujú živočíšne proteíny. Ako však zistiť, že kŕmite správne, alebo či ste podľahli reklamným tahákům? V prvom rade je potrebné poznať niečo o výrobe granúl pre psov.

Kupujete granule extrudované, pečené, alebo za studena lisované? Aký je v nich rozdiel?

Extrudované granule majú svoj počiatok práve v 30.rokoch minulého storočia. Podstatou ich výroby je spracovanie všetkých surovín na jemne mletú múčku (mäsokostnou aj ďalšie suroviny). Z tej sa vytvorí jemné cesto podobné paštéte a v extrudéri sa za vysoké teploty až 200 ° C a tlaku až 4bar pretlačí sýto. Takto vznikajú horúce granulky jedna ako druhá. Ako iste napovie predošlý výrobný postup spracovať možno prakticky čokoľvek. Bohužiaľ aj keby boli použité tie najkvalitnejšie suroviny, potom výrobný proces z týchto surovín môže urobiť tzv. Mŕtve krmivo. To chtiac-nechtiac musí byť Ochutené a doplnené o umelé vitamíny, dochucovadlá a konzervanty.

Opakom sú granule lisované za studena. Aj tu sa však niektorí výrobcovia pokúšajú napodobňovať kvalitu a nahrádzať skutočné mäso a z neho získané bielkoviny a tuky náhradami. Preto by ste aj tu mali mať na pamäti niekoľko zásadných rád, ktoré vám prezradíme na záver tohto článku.


Kvalitné, za studena lisované granuly Yoggies majú základ vo vyváženom BARF!

Aj keď vyvíjame a vyrábame granule lisované za studena, tak aj napriek tomu tvrdíme, že najlepšie krmivo pre psa je stále vyvážený BARF (bones and raw food - kosti a surová potrava). To hovoria aj skúsení veterinári. Na trávenie takejto potravy je totiž pes geneticky najlepšie uspôsobený. A preto sme všetky receptúry granúl lisovaných za studena, než sme ich usušili, vyrobili v surovom stave ako sušený BARF.

Tip: Pozrite sa, prečo sa granulám Yoggies prezýva "Sušený BARF"

Dôvody, prečo vyrábame granule lisované za studena sú hneď tri. Prvým je, že sa mi môj pes otrávil a dalo veľa práce a trvalo dlho ho z hnačiek a vracania dostať. Tieto ťažkosti mal aj z Barf .. o extrudovaných granulách ani nehovoriac.

Druhým je fakt, že v dnešnej uponáhľanej dobe zháňať a pripravovať BARF je zložité. Nie každý si tiež trúfne BARF pripraviť.

Tretím dôvodom je to, že pes je pre nás stále najlepší priateľ človeka, ktorý vie pomáhať i dávať lásku. Ako povedal George Bernard Shaw, jediný spôsob, ako si za peniaze kúpiť lásku a priateľstvo je kúpiť si psa.


Preto vyvíjame také receptúry, ktoré z vyváženého a surového Barf vychádzajú. Mnohí konkurenti tvrdia, že takéto krmivo bez tepelnej úpravy a chemickej konzervácie nemožno vyrobiť. Mýli sa, alebo si len nechcú nechať odkrojiť zo svojho koláča ziskov. Asi zabudli na "Májovka" a indiánmi. Aj tí sušili mäso, aby im vydržalo.

A tak všetky naše receptúry obsahujú v prvom rade surové mäso (žiadny odpad) i dostatok prírodného živočíšneho tuku výhradne z mäsa. Nezabúdame ani na kvalitné uhľohydráty (např.lehce stráviteľné zemiakové vločky) ako zdroj energie aj ako prírodné spojivo (s tukom), vitamíny a vlákninu zo surového ovocia i zeleniny.

Neoddeliteľnou súčasťou všetkých receptúr Yoggies sú tiež prírodné doplnky ako za studena lisované rybie oleje s Omega 3 a Omega 6. Podporu pohybového aparátu zaistí výťažok z mäsa mušlí. Bylinky pre psov, kremelina, probiotiká aj zažívacie rašelina sa postarajú o peristaltiku a čistenie črevnej steny aj podporu imunity. Tieto suroviny potom postupne a pomaly sušíme, melieme a lisujeme.

Keď tvrdíme, že v našich receptúrach nájdete 87% surového mäsa, tak, milá konkurencia s obilím či ryžou na prvom mieste v zložení, neklameme. Ako je možné, že je v granulách 87% mäsa? Predstavte si misku vyváženého Barf, ktorého pre ca 30kg psa potrebujete cca 1kg. V tejto miske je 87% rôzných druhov surových más, 11% uhľohydrátov, ovocia, zeleniny ... a ca 2% doplnkov ako kremelina, kĺbová výživa pod.

Pokiaľ toto všetko "preženiete" procesom pomalého, niekoľko stupňové sušenie vždy o max.teplotě do 38 ° C, dostanete suroviny z ktorých sa odparila len voda. V nich zostávajú zachované výživové vlastnosti surových surovín (mäso obsahuje viac vody, než např.zelenina, bylinky a pod ...). Tieto suroviny potom pomelieme a sušíme. Vďaka tomu dostane váš pes v krmive prírodné suroviny, ktoré mu voňajú a chutia tak, ako by konzumoval potravu v prírode.

O prospešnosti granúl lisovaných za studena na trávenie i celkové dlhodobé zdravie psa si povieme v niektorom z ďalších článkov. Dôležité je poznať rozdiely medzi extrudovanými a za studena lisovanými granulami pre psov, aby ste svojho miláčika mohli kŕmiť zdravo a bez chémie.

Teraz už sľubované rady - ako vybrať správne krmivo a kvalitné granule pre psa:

  • Predovšetkým by ste mali vedieť, či vyberáte granule pre staršieho, dospelého, vyťaženého psa, alebo pre šteňa.
  • Vyberať môžete na eshope z niekoľkých variantov krmív pre šteňatá, dospelých i starších psov, krmivá bez lepku a holistická, konzervy aj maškrty a doplnky.
  • Myslite na zdravie svojho najlepšieho priateľa a venujte sa aspoň krátko výberu kvalitného krmiva. Možno svojmu psovi predĺžite život a bude sa aj tešiť na každú dávku krmiva.
  • Nepodliehajte reklamným tahákům, ani krásnemu obalu. Otočte vrece a pozrite sa na zloženie.
  • Ak objavíte "granule lisované za studena" v plastovom obale - preč od nich! Buďto ide o reklamný trik a granule sú extrudované, alebo prešli nejakou tepelnou úpravou a nejde teda ani o extrudované, ani za studena lisované granule. Takéto granule v kombinácii s plastovým obalom, okolitou teplotou a vlhkosťou môžu byť pre vášho psa extrémne nebezpečné vďaka vysokému množstvu mykotoxínov aj alfatoxinů (plesní). Tie už poškodili zdravie nejedného psa.
  • Granule extrudované môžu obsahovať mnohokrát až zbytočne vysoké množstvo konzervantov (napr. Aj umelé vitamíny ako konzervanty)
  • Vyhýbajte sa granulám, kde sú použité "vedľajšie produkty živočíšnej výroby" (čo si pod tým predstaviť?).
  • Zloženie výrobku musí byť spísané v zostupnom poradí. Ak je na prvom mieste ryža, vedzte, že najväčšia časť granule sa skladá práve z nej.
  • Čítajte zloženie, pretože na prvom mieste by malo byť mäso. Ak nie je, vyberte iné granule.
  • Zaujímajte sa o procese výroby granúl (extrudované, pečené, za studena lisované ...).