Hnačka u psa – čo robiť, keď má pes hnačku

13.01.2023

Máločo donúti majiteľa k okamžitému vyhľadaniu lekára ako hnačka jeho štvornohého miláčika. Tento zdravotný problém totiž narúša životnú pohodu majiteľa i psa viac ako iné choroby. Začína to nálezom riedkej stolice doma, keď to chudák pes do prechádzky nevydržal a pokračuje to mierne ponižujúcim zbieraním hnačkovitej stolice do papierového vrecka odtrhnutého zo stojana v parku.

Ak trvá porucha črevných funkcií dlhšie, mení sa venčenie v peklo, ktoré sa snaží majiteľ absolvovať v čo najkratšom čase, pripravujúc tak seba i psa o radosť z pokojnej prechádzky. Preto hoci sme často ochotní u iných ťažkostí pár dní počkať, či sa to samo nezlepší, hnačka k nim nepatrí, alebo nič nedostane psa k veterinárovi rýchlejšie, než drahý koberec pošpinený riedkou stolicou.

Prečo má pes hnačku a aké sú príčiny

Je ich naozaj veľa a hnačka u psa spôsobujú najčastejšie:

  • diétna chyba
  • infekčné príčiny - z baktérií sú to napríklad Clostridium, Campylobacter, patogénne E. coli alebo Salmonela. K vírusom potom patria parvovírusy, koronavírusy, adenovírusy alebo rotavírusy.
  • vnútorné parazity - najčastejšie škrkavky, pásomnice, giardie a kokcídie
  • potravinová alergia
  • nešpecifické črevné zápaly
  • nádorové ochorenia tráviaceho traktu
  • autoimunitné ochorenie
  • postihnutie pečene, obličiek alebo pankreasu
  • chronický stres
  • nežiaduce reakcie na niektoré liečivá.

Ako liečiť a čím zastaviť hnačku u psa? - Prvá pomoc pri akútnej hnačke

Na prvom mieste je v domácich opatreniach diétny režim. Ten je najúčinnejší, ak je príčinou problému diétna chyba. Črevnej stene narušenej prebiehajúcim zápalom bežná potrava nepomôže a tak podávajte diétne krmivo. Prvých 24 hodín môžete inak zdravému, dospelému psovi v ideálnej kondícii prípadne nastaviť hladovku. Doma potom pripravte varenú diétu, pozostávajúcu z porcie obsahujúcej dve tretiny prílohy - varenej ryže s varenou, nastrúhanou mrkvou a jednu tretinu vareného chudého kuracieho mäsa, krájaného na malé kúsky.

Túto diétu podávajte dva až tri dni s postupným prechodom na pôvodnú potravu. K tomu uvádza MVDr. Michaela Riedlová "Ak domáce opatrenia nepomáhajú, najneskôr do dvoch dní určite vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára, ktorý určí príčinu hnačky a odporučí zodpovedajúcu liečbu.".

Dlhodobá hnačka u psa alebo môj pes má citlivejšie trávenie

Ak máte podozrenie, že Váš pes netoleruje dlhodobo podávané krmivo, skúste zmenu. V týchto prípadoch môžete vyskúšať výborne znášané granule Yoggies Kozie mäso a zelenina. Jedná sa o krmivo iba s jedným druhom živočíšneho proteínu, čo zlepšuje znášanlivosť tráviacim traktom. Všeobecne je pre psov s problematickým trávením vhodnejšia potrava s jednoduchším zložením - čo sa týka živočíšneho proteínu.

Váš pes môže tiež patriť medzi zvieratá lepšie znášajúce inú formu krmiva, teda namiesto suchého môžete vyskúšať surovú alebo varenú potravu. Ak nemáte možnosť sa sami venovať príprave domáceho B.A.R.F.u, vyskúšajte Yoggies 100% Králik, Kurča alebo hovädzie s kĺbovou výživou a probiotikami. Mäsovú zmes doplníte v odporúčanom pomere Yoggies sušenou prílohou.

Tip: Pamätajte, že dlhodobo podávať môžete iba krmivá Yoggies v odporúčanej kombinácii. Na udržanie optimálnej kondície Vášho psa nie je vhodné dopĺňať naše krmivá výrobkami iných producentov. Nevhodný pomer živín by mohol byť príčinou zhoršenia jeho zdravotného stavu.

Obnova črevnej mikroflóry

Tráviace problémy so sebou takmer vždy prináša úbytok užitočnej črevnej mikroflóry a nárast množstva patogénnych mikroorganizmov. Preto nech už je príčina ťažkostí akákoľvek, je v každom prípade vhodné podporiť zdravie črevného mikrobiomu niekoľkodennou kôrou Yoggies DogProbio, teda zmesou probiotík a prebiotík, ktoré obnovia zdravú rovnováhu črevných baktérií. Z dlhodobého hľadiska je tiež ideálne túto rovnováhu udržiavať podávaním Yoggies Jogurtu pre psov, aspoň dvakrát týždenne v odporúčaných dávkach.