Ako a čím zdravo kŕmiť psa?

25.04.2018

Jednou z prvých otázok majiteľov býva, ako a čím zdravo kŕmiť psa ..

Z predošlých rokov sa stále ešte množia prípady zdravotných ťažkostí psov. Tie môžu byť banálnejšie ako např.průjmy, plynatosť, alergia na okolité prostredie, trávy, roztoče aj potravinové zložky. Bohužiaľ sa stále nedarí zastavovať aj závažnejšie ochorenie psov. Tými bývajú rôzne problémy s obličkami, zlyhanie pečene aj rakoviny zažívacieho traktu a pod. Taká ochorenia našich štvornohých priateľov potom dávajú zabrať hlavne majiteľom psov po finančnej aj po psychickej stránke. Aby ste mali šancu sa práve takýmto problémom vyhnúť, pripravili sme tento článok a malý návod na tému "ako zdravo kŕmiť psa".

Ako vyzerá zažívacie ústrojenstvo psa?

Pes si vyberá potravu predovšetkým podľa svojho čuchu. Až potom prichádza na rad chuť a hlad. Horná čeľusť dospelého psa je tvorená 20 zuby a spodnú 22 zuby. Nožnicový skus umožňuje potravu hrýzť aj trhať vďaka špičiakom v dolnej i hornej čeľuste. Pes nemá vo svojich slinách tráviace enzýmy a jeho sliny sú predovšetkým "lubrikantom", ktorý pomáha potravu prehĺtať.

Žalúdok psa je jednokomorový a má tak nízke PH, že ho možno porovnať napr. S PH kyseliny chlorovodíkovej. Preto dokážu žalúdočné tekutiny natráviť aj kosti. Hlavnou úlohou žalúdka je potravu "předtrávit", zmiešať, a posunúť k ďalšiemu trávenie do čriev.

Tenké črevo psa je pomerne krátke a nadväzuje na neho dvanástnik a ďalej i pankreas, lačník, ďalšia časť tenkého čreva. Do dvanástnika ústi žľazy produkujúce tráviace enzýmy. Pankreas zase produkuje hormóny, z ktorých najdôležitejšie je inzulín. Všetko potom prechádza v hrubé črevo spoločne so žlčovodom.

Najdlhšia časť hrubého čreva (colon) u psa stredného plemená je dlhá asi 65 cm. U 7. bedrového stavca prechádza v konečník (rectum), ktorý vstupuje do panvice, a nakoniec ústi v análne otvor z tela.

Ako by mal vyzerať "jedálniček" vášho psa?

Preto, aby celý zažívací trakt fungoval u psa skvele, vyvážene a živiny boli po ceste tráviacim traktom spracované dokonale, mala by byť potrava psa vyvážená. Hlavnou zložkou potravy by malo byť kvalitné mäso. To by nemalo byť očkované rastovými hormónmi, antibiotikami a predovšetkým by malo pochádzať z kvalitných chovov, a nie odpadových kafilérií a byť "vedľajším produktom živočíšnej výroby"! Ďalšou dôležitou zložkou potravy psa sú prírodné živočíšne tuky. Tie sú zdrojom energie aj zložkou, v ktorej sa rozpúšťajú vitamíny A, D, E, K. Dôležitosť prírodných vitamínov a vlákniny z ovocia a zeleniny je spätá so zdravím psa aj jeho funkčným tráviacim systémom.

Yoggies je stále jedinou firmou v ČR, ktorá vyrába krmivá, maškrty, konzervy aj doplnky pre psov a mačky ÚPLNE BEZ CHÉMIA

V kvalitnej potrave by malo byť pamätané aj na podporu kĺbového a väzivového aparátu, prebiotiká a probiotiká nahrádzajúci nestrávené a fermentovanú potravu z koristi.

Kŕmiť psa by ste mali vyváženú potravou, nech je to B.A.R.F. (= Surové mäso a kosti), alebo kvalitné granule vyrobené na základe receptúr B.A.R.F.u. Tie dodajú psovi dostatok prírodných živín, bez toho, aby v nich boli použité akékoľvek konzervanty, chémia, soli a dochucovadlá.

Aká je najzdravší potrava psov?

Ako teda zdravo kŕmiť psa? Väčšina veterinárov sa už v dnešnej dobe zhoduje v názore, že najzdravšie potrava psa je vyvážený B.A.R.F. Nie vždy je ale práve B.A.R.F. vhodný pre každého psa, alebo pre jeho majiteľa. Dôvody môžu byť zdravotné, parazitologické, alebo napríklad "len" finančnú alebo časová náročnosť. Práve preto sme vytvorili granule lisované za studena Yoggies, ktoré majú svoj základ práve v receptúrach vyváženého B.A.R.F.u.

Z čoho má byť zložená potrava psa a čo má obsahovať?

Vyvážená potrava pre šteňatá by sa mala líšiť od vyvážené potravy dospelého aj staršieho psa.

  1. Pri výbere krmiva nezabúdajte hlavne na čuch psa. Ten je až 100.000x lepší ako ten váš. Vďaka tomu pes nepotrebuje v krmive žiadna lákadlá, ani chémiu. Stačí mu len prirodzená vôňa skutočného (kvalitného) mäsa.
  2. Dôležité je, aby v krmive prevažovali živočíšne bielkoviny jasného pôvodu nad rastlinnými bielkovinami. (Vyhýbajte sa sóje!)
  3. Na prvom mieste v "zložení" má byť uvedené skutočné mäso jasného pôvodu. Vyhýbajte sa mäsokostnou múčke alebo vedľajším živočíšnym produktom.
  4. Pri výbere granúl dbajte na ich pôvod a s tým spojený pôvod surovín. Psy s alergiou, alebo citliví psy budú lepšie znášať ľahšie stráviteľné granule.
  5. Tuky v krmivách by mali mať presne špecifikovaný pôvod ideálne z mäsa. Veľakrát sa namiesto "kuracie alebo rybie tuky" uvádza len "tuk", alebo "živočíšny tuk". To je však zavádzajúce! V krmivách Yoggies využívame metódy lisovanie za studena, kedy je pri vysokom tlaku vykorenený prírodné tuk priamo z kvalitného mäsa. Pre zdravie psov používame tiež za studena lisovaný rybí olej ako zdroj Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasýteným mastných kyselín.
  6. V zložení granúl sledujte zdroje sacharidov (pozor prosím, nepliesť s cukry). Lepšie sú ľahko stráviteľné ryžové i zemiakové vločky, miesto obilia. Kvalitné sacharidy sa potom pri trávení v črevách psa mení v cukry, a následne sú zdrojom energie.
  7. Moderné krmivá, ako sú aj granule Yoggies, obsahujú vitamíny a vlákninu výhradne z ovocia a zeleniny. Vitamíny sú dôležité pre celkové zdravie psa, vláknina zase prospieva tráveniu aj ako prebiotická výživa pre bunky v tráviacom systéme psa.

Keď chcete kŕmiť psa B.A.R.F.em

Skôr než začnete "B.A.R.F.ovat" mali by ste poznať aj úskalia kŕmenia týmto spôsobom. Prekážky môžu byť jednoduché, ako je potrebné časová náročnosť prípravy, vyššie finančné náklad, alebo aj to, že je psíčkar vegetarián a pohľad na mäso mu nerobí dobre. Medzi náročnejšie dôvody patrí nebezpečenstvo výskytu parazitov v potrave, alebo nevhodné zaobchádzanie so surovou potravou pre psa (rozmrazenie a opätovné zmrazenie, alebo ponechanie potravy v miske pod.). Všetky tieto dôvody by ste mali zvážiť, než začnete B.A.R.F.ovat.

Keď chcete kŕmiť granulami

Aj kŕmenie granulami má svoje úskalia. V prvom rade by ste mali vybrať čo najzdravšie granule bez chémie a konzervantov. Také sú pre psa oveľa výživnejšie, lepšie stráviteľné a zdravšie ako tie, kde je v zložení na prvom mieste obilia.

Ako príklad môžeme uviesť kŕmenie granulami Yoggies. Tieto granule sme vyvíjali na základe a podľa receptúr Barf. Neobsahujú žiadnu chémiu, konzervanty a sú vyrobené výhradne z kvalitného mäsa i ďalších surovín. Jediný rozdiel medzi kŕmenie granulami a Barf tak spoznáte v množstve odpadu. Granule obsahujú viac vlákniny ako surová potrava a suroviny sú mletie "nahrubo". To preto, aby v črevách psa nedochádzalo k usadzovaniu nestrávené potravy, správne fungovala peristaltika čriev a črevo malo stále tendenciu "sa čistiť". Vďaka tomu si môžete byť istí, že nedochádza nielen k usadzovaniu nestrávených zložiek potravy v čreve psa, ale že sú vylučovaní aj drobní parazity.

Ako spoznať kvalitné granule pre psa:

  1. Pamätajte na to, že pre psa je stále najlepším krmivom surová potrava tzv. B.A.R.F.
  2. Nekupujte granule z otvorených vriec. Môžu obsahovať toxíny (plesne), ktoré môžu psom ublížiť. Vo veľkom množstve môžu psa zabiť.
  3. V záujme zdravia vášho psa sa vyhýbajte nápadne lacným granulám a vždy starostlivo čítajte zloženie aj nutričné ​​hodnoty - ak milujete svojho psa rovnako, ako on miluje vás.
  4. Nie všetky extrudované (také tie klasické) granuly sú zlé. Vždy ale majte na pamäti, že sa vyrábajú za vysokej teploty i tlakov. Teda že sa z pohľadu výživy jedná o "mŕtve krmivo", ktoré musia byť nutne obohacované o chemicky pripravené vitamíny, konzervanty aj ďalšie živiny.
  5. Sója je pre psa nebezpečná v akejkoľvek forme (!). Pes ju nevie stráviť a sója mu môže nenávratne poškodiť napr. Funkciu štítnej žľazy.
  6. Ak je v granulách obilí (pšenica a pod.), Radšej sa im vyhnite. Lepok je pre psov nestráviteľný, aj keď s ním niektorí psi nemajú problém.
  7. Kvalitné granule majú mať na prvom mieste mäso. Pozor na "vedľajšie živočíšne produkty" a podobne nejasne písané názvy surovín.
  8. Výrobcovia sú povinní uvádzať "zloženie" použitých surovín od najvyššieho po najnižší zastúpené množstvo. Čo je vo "zložení" na prvom mieste, toho má byť v granulách najviac.
  9. Pri výbere granúl pre psa nedajte hneď na prvý pohľad. Krásny obal môže klamať. Otočte vrece a čítajte hlavne "zloženie granúl"
  10. .

Ako správne kŕmiť šteňa?

  • Šteňa kŕmte až 5x denne; kŕmnu dávku postupne znižujte (podľa veku) na dve denne v čase dospelosti.
  • Kŕmte psa pravidelne, v vžitom čase. Podporíte tvorbu tráviacich enzýmov a vstrebávanie potravy.
  • Zaistite psovi dostatok pokoja, času i čerstvej vody pri kŕmení.
  • Po odstavení aj počas přezubení môžete granule Yoggies krátkodobo mierne navlhčiť, aby sa lepšie hrýzli.
  • Zvyšné granule nenechávajte celý deň v miske. Mokré granule (od vody i slín) vyhoďte. Ostatné môžete napr. V odmerke vložiť späť do vreca - to preto, aby si zachovávali vôňu a zbytočne na vzduchu "nevyvoněly".
  • Nikdy nevhadzujte zvyšné granule "rovno" späť do vreca!
  • Odporúčame podávať psovi granule samotné nechcete ho do nich žiadne vývary a doplnky, pokiaľ to nie je nevyhnutné (diéty, potreba nárastu váhy po operáciách, gravidné a dojčiace suky a pod ...).
  • Doplnky potravy, jogurty, maškrty aj konzervy dávajte psom mimo ich hlavné kŕmnu dávku
  • Dbajte na vyváženosť potravy predovšetkým u šteniat veľkých a obrých plemien (napr. Vápnik / fosfor). Šteňa by malo rásť prirodzene. Abnormálne obsah živín (proteíny a tuky) nie je pre zdravie psa prospešný.

Ako správne kŕmiť dospelých psov?

Dospelého psa kŕmte ideálne 2x denne. Pre psov s vyšším výkonom, a teda aj vyššími nárokmi na príjem kvalitný energie pri cvičení alebo psích športoch, sa hodí granule Yoggies Active s kačicou a jeleňom s 28,6% proteínov a 12% tukov z mäsa. Ak váš pes nie je vystavený vysokej záťaži, nepotrebuje krmivo pre aktívne psy. Radšej mu teda vyberte receptúru s kuracím a hovädzím mäsom, alebo jahňacie s bielou rybou, ktoré sú vhodné pre psov s nadváhou, alebo s určitými dietologickými požiadavkami a chorobami. Vždy sa pri výbere krmiva pre chorého psa poraďte so svojím veterinárom!

Ako vybrať krmivo podľa zdravotného stavu psa?

Ak psy trpí plynatosťou, hnačky, páchne im z papule, alebo sa nadmerne drbou a majú nekvalitná srsť, môže sa jednať o potravné alergie, alebo "len" o nedostatok alebo prebytok určitých živín v súčasnom krmive. Potom je dobré odhaliť príčinu ťažkostí a podľa toho zvoliť správne krmivo. Napríklad veľa proteínov alebo tukov v potrave môže spôsobovať plynatosť aj hnačky. Riešenie je jednoduché - voľba menej "výdatného" krmiva.

Tip: Stále viac psov aj ich majiteľov objavuje čaro aj kvalitu "All Life Stages" receptúr Yoggies (pre všetky vekové kategórie psov). Pozrite sa, ako sú krmivá Yoggies hodnotená nezávislými zdrojmi.

Granule bežnej veľkosti sa hodí pre dospelých psov stredných a veľkých plemien alebo šteňatá veľkých a obrích plemien. Pes by mal potravu hrýzť a nehltat.Bude potom mať z potravy a kŕmenie väčší pôžitok.

Krmivo by malo obsahovať vyvážené množstvo všetkých dôležitých živín, ako sú proteíny a tuky živočíšneho pôvodu (nie tepelne upravené), sacharidy (nezamieňať s cukry), Omega 3 a 6 najlepšie živočíšneho pôvodu, doplnky pre vývoj a podporu pohybového aparátu aj doplnky pre podporu trávenia , prebiotiká i probiotiká.

Ako vybrať krmivo podľa veku psa a ako kŕmiť staršieho psa?

Iné potreby na potravu má dospelý pes, gravidné fena, fena v laktácii, šteňa, pes s nadváhou aj staršie pes. Ako zdravo kŕmiť psa staršieho veku, keď staršie psy sú už rozvážnejší, pokojnejšie a nemávajú toľko aktivít ako v ranej dospelosti? Starší pes by mal určite dostávať ľahko stráviteľné krmivo s nižším obsahom proteínov a tukov. Prevažovať v ňom majú zložky podporujúce kĺbový aparát, mozog aj vitalitu psa. Založené môže byť na väčšom podiele rybieho mäsa, prírodných bylín, vitamínov a pod. Z krmív Yoggies sú také jahňacie s bielou rybou v kombinácii so desiatou v podobe morčacie konzervy s sladké zemiaky.

Keď si neviete rady ...?!

Využite našu poradňu. Radi Vám poradíme ..