Ako kŕmiť a navykať psov malých plemien na granule lisované za studena

07.03.2019

Yorkshirský teriér, Cavalier King Charles, Papillon, jazvečík, čivava, Bolonský psík, malý bradáč aj Brabantík patrí medzi najobľúbenejšie malé plemená psov. Ak chcete svojho psíka, ktorý patrí skôr k malým plemenám, kŕmiť zdravo a našli ste si pre neho granule lisované za studena Yoggies, robíte dobre. Mali by ste však vedieť, aká špecifiká má kŕmenie malých plemien.

Nielen chovatelia, ale aj veterinári vedia, že psy malých plemien všeobecne neradi svoju potravu hryzú. A je jedno, ak ide o surovú, varenú potravu, alebo granule. Keď sa psovi do žalúdka dostanú extrudované (pečené) granule, možno ich pre názornosť prirovnať k nadýchanému chlebu. Tieto granulky sú ľahšie a v žalúdočných šťavách "plávajú", než je žalúdok rozdrví a posunie ďalej do čriev.

Žalúdok psa tvorí až 60% objemu tráviaceho ústrojenstva.


Oproti tomu Yoggies minigranule lisované za studena sú vyrobené prírodnou cestou, bez akejkoľvek chémie, skôr na báze fyziky než chémie. Teda pomalým, niekoľkonásobným vysúšaním a lisovaním surovín, bez použitia konzervačných látok, lepidiel a dochucovadiel. Potom, čo pes granule lisované za studena pozre, tak sa mu už po ceste k žalúdku mierne rozmočí. V žalúdku potom klesnú "ku dnu", a ihneď sa začnú rozpúšťať a pripravovať k ďalšiemu trávenie.


Určite vždy majte na mysli to, že trávenie potravy u malých plemien sa mierne líši od trávenia potravy väčších plemien psov. Myslieť by ste mali predovšetkým na fakt, že malé plemená psov všeobecne neradi hryzú. Preto by ste mali svoje psy "naučiť" potravu hrýzť. Hryzenie potravy je totiž zdravé! Nielen, že vyplavuje z mozgu psa endorfín (hormón šťastia), ale aj psom čistí zuby. Pes tak strávi viac času nad potravou, ktorá mu toľko nezaťažuje žalúdok.

Žalúdok psov malých plemien je po vyprázdnení veľký len asi 1 cm. Je však veľmi elastický a dokáže zväčšiť svoj objem niekoľkonásobne.

Čo robiť, keď si psík po kŕmení "vygrgne" žalúdočných štiav?

"Grckanie" môže mať viac príčin. Môže to byť spôsobené nadmerným napitím sa po kŕmení, nadmerne veľkou porciou napríklad pri kŕmení 1x denne, alebo zhonom a zhltáním potravy s množstvom vzduchu ... U najmenších Yorkšírských teriérov sme pri testovaní optimálnej veľkosti a počtu kŕmenie minigranulemi zaznamenali po "zhltání" denná porcia minigranulek občasné "grckanie" malého množstva žalúdočnej štiav. Mysleli sme si, že v preplnenom žalúdku klesla nerozhryznuté a zhltaná potrava na dno, že tam zostala kopa vzduchu a rýchlo sa hromadili žalúdočnej šťavy. Keď žalúdok začal robiť svoju prácu a miesil potravu, občas došlo k "grckanie" štiav.

Malé plemená psov všeobecne nerada hryzú. Nerozhryznuté potrava zaťažuje trávenie oveľa viac. Preto je lepšie kŕmiť viackrát denne, menšími granulky, alebo je napr. Zvlhčiť vlažnou vodou alebo omáčkou Yoggies.

Prvé, čo sme urobili, že sme zmenili frekvenciu kŕmenia, a to z 1x denne na 2x denne. Potom sme ešte zmenšili veľkosť minigranulí nalámáním na menšie kúsky. A bolo po probléme. Ukázalo sa totiž, že rozhoduje nielen množstvo požitie potravy, ale aj rýchlosť a kvalita jej požitie.

Pár rád, ako kŕmiť alebo navykať psy malých plemien na granule lisované za studena

  • dajte svojmu psíkovi dostatok času, na kŕmenie
  • ak máte viac psíkov, kŕmte ich oddelene, budú pri kŕmení pokojnejšie
  • kŕmte ich aspoň 2x za deň
  • do misky nesypte "koľko psík chce". Dodržiavajte odporúčané kŕmnej dávky, inak hrozí prejedanie a "odblinkávánie"
  • ak sú pre nich aj minigranule veľké, nalámte je, pomôžete tým žalúdka psa
  • učte psa hrýzť, chrumkanie je zdravé a psa upokojí
  • keď pes hltá, pomôžu vám nové Omáčky Yoggies. Potrava je vďaka nim nielen chutnejšie, ale aj vlhkejšie a lepšie pripravená pre trávenie v žalúdku
  • Tučnejšie granule môžu tráviaci trakt malého a málo zamestnaného psa "zamestnávať" oveľa viac ako tie diétnejšie. U granúl Yoggies odporúčame pre malé plemená vyberať radšej menej tučnejšie granule ako napr. Jahňacie s bielou rybou než Yoggies Active.

Zdravý tráviaci trakt je predpokladom pre dlhší a spokojnejší "psí život"

Ak chcete kŕmiť svojho malého psíka zdravo, venujte jeho kŕmeniu pozornosť. Rýchle trávenie potravy a dokonalé strávenie živín po celej ceste črevom psa je predpokladom k silnej imunite psa a obranyschopnosti jeho organizmu proti rôznym parazitom, alergiám aj vážnejším ochoreniam ako napríklad karcinómy, hnačky, flatuence (prdíky) apod. Preto granule lisované za studena Yoggies obsahujú ako jediné svojho druhu probiotiká posilňujúci obranyschopnosť psa. Ak je potrava bez chémie a vyrobená z vysoko kvalitných surovín, potom si môžete byť istí, že je to skutočné Zdravie v miske®.

Trávenie surovej potravy aj granúl lisovaných za studena je rýchlejšie, než napr. Granúl priemyselných. Vďaka tomu nevznikajú hnilobné zvyšky v črevách, ani podmienky zakladania parazitov i rôznych chorôb a hnačiek.

Spolu s faktom, že napríklad priechod bežných priemyselných granúl črevom psa trvá od 20. hod. až do dvoch dní je surová potrava spolu s granulami lisovanými za studena pre psy tou najzdravou.  Jej trávenie a priechod tráviacim traktom je pre psov nielen zdravšie a geneticky sú na ne lepšie prisposobenie, ale je tiež rýchlejšia. To vám dáva istotu, že sa váš psík môže dožiť vyššieho veku v zdraví a spokojnosti.

Pre malé plemená psov odporúčame skôr menej tučné minigranule lisované za studena. Hodí sa napr. Jahňacie s bielou rybou, alebo minigranule kuracie s hovädzím mäsom.

Ako navyknúť psa na minigranule lisované za studena?

  • Na prechod z existujúceho krmiva na Yoggies granule lisované za studena si dajte dostatok času (cca týždeň).
  • Yoggies minigranule primiešavajte postupne do existujúcich granúl, aby si psík zvykol na ich chuť i vôňu.
  • Nechajte psíkovi dostatok času na zjedení kŕmnej dávky.
  • Malé plemená bývajú veľmi často vyberavé, pretože si ich majitelia radi rozmaznávajú. Preto môžete striedať potrebné dva varianty minigranulí - jahňacie s rybou a kuracie s hovädzím.
  • Ak je psík extrémne vyberavý, pomôžu vám kŕmenie dochutiť omáčky pre psov Yoggies.
  • Ak nemožno psíka naučiť hryzenie, odporúčame mu minigranulky lámať (alebo do vrecka a párkrát "pobouchat"), aby ste ich urobili ešte menšie.
  • Ak si neviete s niečím rady, obráťte sa na našu online poradňu, radi vám pomôžeme.

Veríme, že vám pár našich rád a skúseností pomôže v kŕmení vášho malého maznáčika, budete sa spoločne tešiť z jeho skvelého zdravie a on vám bude dlho vynikajúcim spoločníkom a najlepším priateľom človeka. Nezabúdajte preto, že Zdravie začína v miske®