Ako kŕmiť psa, aby nemal nadváhu?

29.07.2018

Veľa jedla a málo pohybu - a už idú kilá nahor a priberáme! A toto platí nielen pre nás, ale aj pre naše psy! Lenže pozor - nadváha u psov nie je len estetická vada, ale je aj veľmi nezdravá. Dokonca môže viesť až k vážnym ochoreniam. Vedeli ste, že nadváhou a obezitou trpí až polovica psov? Čo s tým aj ako sa obezite u psa vyvarovať vám poradíme v tomto článku.

Rovnako ako ľudia, aj väčšina psov rada "bašta" dobroty. Niektorí do konca tak radi, že by snáď zhltli aj gumovú hadicu ... Keď k tomu denne pridáte pár detských piškót a neznížite kŕmnu dávku, môže sa ľahko stať, že váš pes s jeho rýchlym metabolizmom bude za chvíľu ako g

ule.

Ako priberaniu predchádzať?

Prekrmovania neúmernými dávkami potravy bez prihliadnutia na telesnej aktivite psa alebo nadmiera maškŕt vedú veľmi často k obezite našich štvornohých priateľov. Ak nechcete svojmu psovi privodiť problémy s kĺbmi, opakujúce sa hnačkami, flatuenci čiže "prdíky" z nadmiery proteínov (o tej si môžete niečo prečítať tu), alebo dokonca cukrovku či šedý zákal, mali by ste dodržiavať pár jednoduchých zásad pri kŕmení svojho psa.

Prvá je výber kvalitného, dobre stráviteľného krmiva s dostatkom kvalitných prírodných proteínov z pravého mäsa, vitamínov a vlákniny a samozrejme bez zbytočnej chémie, obilie i sóje. Takéto krmivo sa psom skvele trávi, dodá im dostatok energie a podporí peristaltiku zažívacieho traktu pre zdravé trávenie.

Práve taká krmiva, za studena lisované granuly bez chémie, sme vyvinuli u nás v českej firme Yoggies. Faktom je, že stále pribúda spokojných chovateľov, ktorých psy "frčí" na pravom mäse, z ktorého sú granule aj konzervy vyrábané. Nemenej dôležitý je aj obsah laktobacilov v granulách. Tie podporujú imunitu a posilňujú celkové zdravie každého psa. No a práve preto sú granule Yoggies unikátne a zdravé pre každého psa.

Ďalším veľmi dôležitým pravidlom pri kŕmení psa, aby netrpel nadváhou, je váženie správnej dávky krmiva. Sofistikovaná kalkulačka kŕmnych dávok vám dnes behom chvíľky napovie, koľko by mohla byť kŕmna dávka. A to aj v nadväznosti na telesnú záťaž, vek i zdravotný stav psa. Nesmiete však zabúdať na to, že ak celý deň "Ladu" svojho psa maškrty, mala by kŕmna dávka byť o niečo znížená oproti odporúčanej kŕmnej dávke v kalkulačke!

A keď už je reč o maškrtách - mali by ste sa vyvarovať zdraviu škodlivých "dobrôt", ako sú napríklad detské piškóty (obsah cukru môže spôsobovať napr. Cukrovku alebo šedý zákal). Veľmi škodlivé môžu byť maškrty typu louhovaných byvol kožou plných chémie, či rôznych "odpadových" surovín živočíšneho pôvodu. Medzi tie patrí napr. Voľne predávané bravčové uši (nebalené), po ktorých v obchodoch môžu liezť muchy a klásť na ne vajíčka, vypúšťať trus pod. Preto radšej vyberajte zdravé maškrty pre psov v originálnom balení, najlepšie z osvedčených českých zdrojov

.

A čo keď už obézneho psa máte?

A keď už máte doma psa s nadváhou, aj pre vás máme dobrú radu. V prvom rade prejdite na kvalitné, zdravé a diétne krmivo bez obilia. Napríklad granule z jahňacieho mäsa a bielej ryby sú nielen ľahko stráviteľné, ale pomôžu vášmu psovi vyčistiť jeho zažívací trakt. Ďalším efektom tejto "odtučňovacej kúry" je to, že toto ľahko stráviteľné krmivo pomôže postupne vyčistiť celý organizmus od prípadných škodlivých látok a posilniť imunitný systém psa.

Akonáhle u obézneho psa prejdete na jahňacie granule, nezabudnite sa tiež pozrieť do kalkulačky kŕmnych dávok. Zvoľte požadovanú váhu psa a voľbu "chcem, aby pes schudol". Potom už stačí postupne znižovať kŕmnej dávky, aby pes nehladoval. A ak si nebudete vedieť rady, je tu odborná poradňa.

Ani pri chudnutí by ste tiež nemali zabúdať na maškrty. Tie by mal za dobre odvedenú prácu dostať každý pes. Vyberte ale radšej maškrty diétnejšie a samozrejme bez cukrov, chémie i lákadiel. A dávajte ich s mierou a vedomím, že pre vaše psy vždy platí pravidlo, že Zdravie začína v miske®.

náš príbeh