Ako správne kŕmiť psa o Vianociach a na čo si dať pozor?
4x VIANOČNÉ NIE - Na Vianoce chce každý dopriať sebe aj svojim štvornohým miláčikom. Pod heslom "Keď už sú tie sviatky, tak nášmu maznáčik taky dáme dobrôtku ..." vŕšia mnohí do misiek svojich štvornohých priateľov hory jedla, navyše mnohokrát nie práve ideálneho. Ak nechcete najkrajšie sviatky v roku stráviť na veterinárnej klinike, radšej si pripomeňte aspoň hlavné štyri pravidlá, ako správne kŕmiť o Vianociach a snažte sa ich doma dodržiavať.
1. NIE ĽUDSKÉMU JEDLU!
Našechutný býva korenistá, solená, cez Vianoce aj značne presladená ... Keď už nutne chcete svojim miláčikom rozmaznávať, kúpte im aspon maškrty pre ne určené. Tak napríklad obyčajný piškótu - mohlo by sa zdať, že sú si toľko podobné, ale nenechajte sa mýliť. Psie piškótu sa od detského dosť líši! Predovšetkým obsahuje oveľa menej cukru, a preto je pre vášho psa vhodnejšie variantom. Vyskúšať môžete napríklad naše piškóty s kuracím alebo sucháre s morčacím mäsom priberaniu ale nie je jediné riziko - z ľudského jedla môžu mať psy predovšetkým dosť vážne zažívacie ťažkosti, ktoré sa prejavia vracaním alebo hnačkami. Takéto príznaky nikdy nepodceňujte a radšej je hneď riešte s veterinárom. A úplne najlepšie je im rovno predchádzať tým, že nebudete psy kŕmiť zo svojho taniera. Najvyššie samozrejme celoročne. Každopádne - najistejšia bude, keď zostanete u toho istého kŕmenie, aké bežne psovi dávate. Opatrní buďte najmä vtedy, keď vaše zviera trpí nejakými alergiami alebo musia dodržiavať špeciálnu diétu, napr. V prípade choroby obličiek a pod. Porušením diéty by ste mohli zvieraťu naozaj závažne uškodiť! Ak je zviera zdravé, môžete mu dopriať niečo navyše - ale len s mierou a uvážlivo. Chce to jednoducho rozumný kompromis - aby si aj psík trochu užil, ale aby sviatky zároveň prežil v zdraví. Zhrňme si teda hlavnú zásadu: Nič mastného, koreneného, vyprážaného, mastného, ani príliš sladkého.
2. NIE NADMERNÝM PORCIAM !
Aj počas Vianoc sa snažte dodržiavať bežné dávkovanie krmiva. Nie je nutné len preto, že zrovna slávime nejaký sviatok, napchávať aj naše psy / mačky.Oni fakt nevedia, že je Štedrý deň ... Ak to vážne nie ste schopní vydržať (a že psie oči bývajú v tomto smere ukrutne presvedčivé) a váš Alík jednoducho musí ochutnať vaše skvelé domáce koláčiky, dbajte aspoň na adekvátne množstvo. Keď dáte malinkatému psíkovi kúsoček sladkého, je to rovnaké, ako keď vy zjete pol krabice vanilkových rožtekov ...Myslite na to prosím a nepřecpávejte ho. Pre istotu to nepreháňajte ani s množstvom pamlskov (hoci sú potrebné výlučne psie).Ak kŕmime granulami Yoggies, mozem si jednoducho spočítať kŕmnu dávku s Naso intuitívne kalkulačkou kŕmnych dávok.A ked uz psíkom doprajete niečo navyše, skuste to potom spoločne vybehať / vychodit na príjemnej zimnej prechádzke. Ruku na srdce - prospeje to Nielen vašim psom
3. NIE ČOKOLÁDE, KÁVE A ČAJU!
Snáď každý psíčkar už niekde čítal, že psovi nesmie dať čokoládu. Napriek tomu sa kdekto rád nechá počuť "náš Alík žerie čokoládu bežne, a nič mu nie je". Je to ale vážne pravda? Skutočne ide len o plané strašenie? Pozor - nejde! Teobromín a metylxantíny - to sú ony nebezpečné toxické látky v kakau, káve a čaji. Najviac sú obsiahnuté v horkej čokoláde, kakau a v čokoláde na varenie (čím kvalitnejšia čokoláda, tým je ich samozrejme viac - a tým je to pre zviera nebezpečnejšie!). Je logické, že malý kúsok čokolády určite nijako zvlášť neovplyvní trávenia zdravého (!) Bernardína, ale pre malú čivavu môže byť aj ten maliý kúsok úplne fatálny. Odborníci varujú, že smrteľná dávka je 300 až 500 mg čokolády na jedno kilo váhy psa. To znamená, že napr. 5 kilovému psovi ohrozí život už jeden (!) Štvorček čokolády na varenie. Ak vynecháme spomínané toxické látky, potom tu ešte číha nebezpečenstvo v značnom obsahu tuku, ktorý môže u psa vyvolať napr. Zápal pankreasu či iné ťažkosti. Preto spolu s odborníkmi radíme: radšej čokoládu nedávajte vôbec! Dnes už hlavne zoženiete špeciálnu čokoládu pre psov - takže keď už, kúpte im tú "ich", a máte po starostiach. Pesan si užije mňamku, a vy sa nemusíte triasť od strachu, aby mu pár kúskov neublížilo.
4. NIE HROZIENKAM!
Tiež sa im hovorí hrozienka a na Vianoce sú dosť obľúbené - nájdeme ich v cukroví, koláčoch, vianočke, ale tiež treba na dne hrnčeka s čajom alebo s tradičným vareným vínom ... Tahle na prvý pohľad nevinná dobrôtka je pre naše psy nesmierne nebezpečná. Iba 4-5 kúskov hrozienok môže ohroziť život osmikilovému psovi (radšej dávajte pozor aj na mačky) - po ich zjedení dôjde k akútnemu zlyhaniu obličiek už počas troch dní! Dodnes pritom nie je jasné, aký toxín toto spôsobuje ... Už hodinu po požití môžete rozpoznať prvé príznaky otravy (a teda rýchlo konať), približne do 24 hodín pes začne zvracať, má hnačku, nechce jesť, je malátny a ospalý, začne mať problémy s močením ...
ČO ROBIŤ PRI OTRAVE:
Ak máte podozrenie, že sa váš pes / mačka niečím otrávil / okamžite kontaktujte veterinárneho lekára! Ak váš maznáčik zjedol treba rastlinu, ktorú nepoznáte, vezmite ju na pohotovosť so sebou. Nehľadajte babské rady na facebooku, kde je medzi 100 užívateľmi ihneď minimálne 300 odborníkov na čokoľvek ... Rovnako sa vám zídu tak protichodné rady, že z nich akurát nebudete vedieť, čí ste. A hlavne - pri závažných zažívacích problémoch môže ísť doslova o minúty, tak je nepremárnite táraním na laickej diskusiu ... Len veterinár vám podá vhodné lieky a poradia ďalšie zodpovedajúcu liečbu vášho zvieraťa.
POMOC PRE ŽALÚDOK: ŠPECIÁLNE JOGURT
Zdravie a imunita psov i mačiek, oslabených nesprávnu stravou, môžu podporiť prírodné probiotiká. Jogurty Yoggies obsahujú probiotiká blízka zažívanie psov a mačiek. Jogurt pre psov a mačky = zdravie v pohári:
- Vyrobené a patentované v ČR
- Neobsahuje laktózu ani chémiu
- Podporuje kožu, srsť, kĺby
- Dopĺňa probiotiká do čreva
- Potláča plynatosť a hnačky
- Podporuje zdravie a imunitu