Ako vybrať kvalitné granule pre psa a nenaletieť pri nákupe

28.12.2017

Ak si lámete hlavu pri nákupe krmiva pre vášho štvornohého priateľa, poradíme vám?

Ako vybrať kvalitné granule pre psa v spleti dnešnej ponuky krmív s krásnymi obalmi nie je vôbec jednoduché. Preto vám chceme poradiť, na čo sa zamerať a na čo si dať pri nákupe granúl pozor.

Hlavné zásady, ktoré je dobré dodržiavať pri nákupe:

Hneď v úvode nákupe nepodliehajte prvému dojmu z krásneho obalu, alebo reklamným trikom a zľavám. Vyberajte kvalitu krmiva aj obalu.

Jedným z hlavných pravidiel pri výbere krmiva by malo byť, že si prečítate "Zloženie". Tie najkvalitnejšie granule pre psov majú totiž na prvom mieste vo svojom zložení mäso. Skutočné mäso a nie len mäsovej múčky!

Pri výbere granúl je tiež dôležité, či chcete svojmu psovi kúpiť granule extrudované, pečené v rúre, alebo granule lisované za studena.Nejběžnějším typom priemyselne vyrábaných krmív sú granule extrudované. Tie sú vyrobené procesom extrudácie, teda pri vysokej teplote a tlaku. Pri tomto procese výroby je často zničené veľké množstvo živín, ktoré sa potom do krmiva dodávajú "umelo" mnohokrát v chemickej forme.

Granule pečené v rúre sú obdobou granúl extrudovaných aj keď nie je pri ich výrobe využívané takých teplôt a tlakov. Aj napriek tomu však musí byť následne "obohacované" vitamíny a konzervanty rovnako ako granule extrudované.

Opakom priemyselných, extrudovaných granúl sú granule lisované za studena. Tie si už z výroby zachovávajú prírodné zloženie použitých surovín, vitamíny, proteíny a tuky dôležité pre zdravé zažívanie psa.

Dôležitý je obal granúl!

Málokto vie, že o zdravie psa môže rozhodovať aj obal v ktorom sú granule balené. Ak sa pozriete okolo seba, je väčšina granúl pre psov aj pre mačky balená v plastových vreciach. Lenže pri výrobe vriec sa veľakrát používajú na zmäkčenie plastov ftaláty, ktoré môžu byť silne karcinogénne.

Ftaláty - zmäkčovadlá do plastov Predstavujú skupinu látok používanú ako zmäkčovadlá v priemyselnej výrobe plastov. Príkladom môže byť premena PVC z tuhého plastu do jeho mäkčené formy.

Granule lisované za studena sú na trhu zastúpené menej. Vďaka použitým kvalitným surovinám je ich výroba aj ekologické balenie do papierových vriec finančne náročnejšie. Lenže ako to tak býva, aj u týchto krmív sa objavujú napodobeniny "fejky". Najjednoduchší ako odhaliť nekvalitné napodobeninu a nepoctivého predajca je - nekupovať granule označené ako "lisované za studena" v plastovom vrecku.

Nebezpečenstvo z plastových vriec a zdravie psa - Ftaláty z plastových vriec sú nerozpustné vo vode, ale v olejoch a tukoch. To znamená, že z plastových vriec prechádza ftaláty do "falošných" granúl lisovaných za studena vďaka umelým tukom, ktorými bývajú tieto "Fejkové" granule mnohokrát konzervovať.

Jediné a pravej granule lisované za studena sú balené VŽDY V papierové vrecia. A k tomu je papierový obal ekologický a šetrný k životnému prostrediu rovnako tak ako krmivo v ňom a koniec koncov aj ako "hovienka" vášho psa kŕmeného tými najzdravším granulami.

Tip: Prečítajte si článok, o rozdieloch medzi extrudovanými a za studena lisovanými granulami (Yoggies) viz.článek: V čom sú Yoggies krmivá iné ...)


Ako vybrať kvalitné granule pre psa a čoho si všímať pri výbere krmiva?

 • V prvom rade si odpovedzte na otázku, či budete vyberať granule extrudované, lisované za studena a pod ...
 • Ak hľadáte granule pre šteňa, alebo aktívne psy budete potrebovať v krmive viac proteínov a tukov. Čítajte zloženie!
 • Pre dospelých psov nie je potrebné toľko živín, pokiaľ sa nejedná o psov vo vysokej záťaži. Najmenej proteínov a tukov budete potrebovať pre staršie, kastrované alebo choré psy.
 • Čítajte "Zloženie" a nezabúdajte, že výrobcovia musia uvádzať množstvo surovín v krmive od najvyššieho! Pozor však na zlučovanie niektorých surovín. To sa deje preto, aby si výrobca opticky zvýšil umiestnenie suroviny vo "Zloženie krmiva". Príkladom môžu byť "mäso a produkty živočíšneho pôvodu" namiesto mäsa.
 • Tie najkvalitnejšie granule majú v zložení na prvom mieste mäso!
 • Kupujte granule v ktorých sú tuky a proteíny z prírodných, živočíšnych zdrojov (priamo z mäsa) a nie pridanej, ako např.kuřecí, bravčový tuk a pod. Tie patria medzi tuky nasýtené, ktoré zdravie neprospievajú. Naopak nenasýtené tuky (najčastejšie za studena lisovaný rybí tuk) majú oveľa lepšie účinky na zdravie psa.
 • Majte na pamäti, že z kvalitného mäsa možno "vymáčknuť" max. 12% skvele stráviteľných tukov. Ostatné tuky sú pridávané!
 • K mäsu sú pre psa tiež dôležité sacharidy. V granulách Yoggies sú použité např.lehce stráviteľné ryžové i zemiakové vločky. Tie sú lepšie stráviteľné ako ryža a zemiaky samotnej. Kvalitné sacharidy sa pri trávení v črevách mení v cukry a následne sú zdrojom energie pre psa.
 • Pozor na obilie. Napríklad pšenica vášho psa nezabije, ale obsahuje lepok a je horšie stráviteľná a v črevách zanecháva zvyšky, ktoré môžu byť zdrojom ochorenia, nadúvanie, hnačiek aj živnou pôdou pre drobné parazity. K tomu môžu obsahovať niektoré alergény, s ktorými si pes ľahko neporadí.
 • "Obilie" v kvalitných granulách pre psov by nemalo mať svoje miesto a už vôbec nie vo "Zloženie" na prvom mieste.
 • Môžete sa zaujímať hlbšie o proces výroby (extrudované, pečené, za studena lisované ...) ako radí veterinárka MVDr.Daniela Králová.
 • Vitamíny aj vláknina výhradne z prírodných zdrojov ako ovocie a zelenina sú vždy lepšie, ako tie umelé.
 • Nekupujte napodobeniny lisovaných granúl v plastovom obale plnom karcinogénnych ftalátov.

Tip: Ak stále neviete, ako vybrať kvalitné granule pre psa, potom si vyberte granule Yoggies. Tie prezývajú chovatelia psov "Sušený BARF". Majú základ v pravom mäse, dostatku prírodných živočíšnych bielkovín i tukov, ovocí, zelenine, prírodné podpore kĺbov a imunity psa i dostatku vlákniny pre zdravé trávenie i hovienka ...

Veríme, že kvalitné, zdravá krmivá môžu predĺžiť a skvalitniť psom život, preto sme vznikli aj vďaka priateľstva psa a človeka ....

Firma Yoggies s.r.o. byla první v ČR, kdo začal učit chovatele krmit své mazlíčky zdravě. Je nám potěšením, že se to od nás konkurence stále více učí.