Ako vybrať kvalitné krmivo pre psa podľa veku, aktivity a rasy?

10.03.2018

Chcete sa vyvarovať zdravotným problémom, alebo len hľadáte zdravé krmivo pre svojho psa?

Niekedy je k zdraviu jednoduchšia cesta, ako si mnohí chovatelia myslia. Ako vybrať kvalitné krmivo a mať zdravého psa vychádza z filozofie, kedy je najlepším krmivom pre psa vyvážený BARF. Z neho sú vytvorené aj všetky receptúry Yoggies, ktoré obsahujú až 87% surového mäsa, žiadnu chémiu ani obilia. Pre psa i jeho chovateľa je dôležitá aj podpora kĺbov, silný imunitný systém aj zdravé trávenie.

Ako teda vybrať zdravé a kvalitné krmivo pre šteňa, dospelého, staršieho alebo chorého psa?

Ako vybrať krmivo podľa plemena

Keď máte doma šteňa, alebo dospelého aktívneho psa malého plemena, sú minigranule Yoggies vhodným krmivom s 85% surového mäsa před pomalým sušením. Yoggies Active s kačicou a zverinou obsahujú výhradne prírodné proteíny a tuky z mäsa i za studena lisované rybie oleje s Omega 3 a 6 pre zdravý vývoj psa i jeho kožu a srsť. Dôležitá je aj prírodná podpora kĺbov vďaka výťažku z mäsa mušle.

V Yoggies nezabúdame ani na jedinečnú podporu zdravia. To je podporované vďaka jedinečnej zmesi probiotík.

Granule bežnej veľkosti sa zas hodí pre dospelých psov stredných a veľkých plemien alebo šteňatá veľkých a obrích plemien. To preto, aby sa šteňatá už od mladosti učila potravu hrýzť a nehltať.

Nezabúdajte, že všetky granule Yoggies majú vyvážený obsah prírodných bielkovín i tukov z mäsa. Všetky receptúry majú svoj základ vo vyváženom Barf a obsahujú dôležité doplnky potravy ako za studena lisovaný rybí olej s Omega 3 a Omega 6 nenasýtenými kyselinami, výťažok z mäsa mušle pre podporu pohybového aparátu aj prebiotiká a probiotiká na podporu imunity aj tráviaceho systému psa.

Hrá úlohu vek psa pri výbere granúl?

Iné potreby na potravu majú gravidné feny, feny v laktácii, šteňatá, psy s nadváhou, záprahové psy a dospelí, alebo starší psi v mestách. Tomu je potrebné v priebehu života prispôsobovať výber krmiva.

Ako vyberať krmivo podľa aktivity psa?

Pre psov s vyšším výkonom a teda aj vyšším nárokom na príjem kvalitnej energie pre cvičenie, alebo psie športy sa hodí granule Yoggies Active s kačicou a jeleňom s 28,6% proteínov a 12% tukov z mäsa. Ak váš pes nemá vysokú záťaž, netreba mu vybrať hneď krmivo pre aktívne psy. Radšej vyberte receptúru s kuracím a hovädzím mäsom, alebo jahňacie s bielou rybou, ktorá je vhodná aj pre psíkov s nadváhou alebo s určitými dietologickými požiadavkami.

Ako vybrať krmivo podľa zdravotného stavu psa?

Ak psy trpí plynatosťou, hnačky, páchne im z papule, alebo sa drbou a majú nekvalitná srsť, môže sa jednať o potravné alergie, alebo "len" o nedostatok / prebytok určitých živín v súčasnom krmive. Potom je dobré odhaliť príčinu ťažkostí, a podľa toho zvoliť správne krmivo.

Tip: Stále viac psov aj ich chovateľov objavuje čaro aj kvalitu "All Life Stages" (pre všetky vekové kategórie psov) receptúr Yoggies. Pozrite sa, ako sú krmivá Yoggies hodnotená nezávislými zdrojmi.

Rady pre úspešný nákup kvalitného krmiva pre psa?

  1. Pri výbere krmiva nezabúdajte hlavne na čuch psa, Ten je až 100.000x lepší ako ten váš. Vďaka tomu pes nepotrebuje v krmive žádnálákadla, ani chémiu. Stačí mu len prirodzená vôňa skutočného mäsa.
  2. Dôležité je, aby v krmive prevažovali živočíšne bielkoviny jasného pôvodu nad rastlinnými bielkovinami (vyhýbajte sa sóje).
  3. Na prvom mieste v "Zloženie" by malo byť uvedené skutočné mäso jasného pôvodu. Vyhýbajte sa mäsokostnou múčke alebo vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu.
  4. Pri výbere granúl dbajte na ich pôvod a s tým spojený pôvod surovín. Psy s alergiou alebo citliví psy budú lepšie znášať ľahšie stráviteľné granule.
  5. Tuky v krmivách by mali mať presne špecifikovaný pôvod ideálne z mäsa. Veľakrát sa namiesto kuracie tuky, rybí tuky uvádza len "tuk" alebo "živočíšny tuk". To je zavádzajúce. V krmivách Yoggies využívame metódy lisovanie za studena, kedy je pri vysokom tlaku vykorenený prírodné tuk priamo z kvalitného mäsa. Pre zdravie psov používame tiež za studena lisovaný rybí olej ako zdroj Omega 3 a Omega 6, EPA a DHA nenasýteným mastných kyselín.
  6. V zložení granúl sledujte zdroje sacharidov. Lepšie sú ľahko stráviteľné ryžové aj zemiakové vločky miesto obilia. Kvalitné sacharidy sa potom pri trávení v črevách psa mení v cukry a následne sú zdrojom energie.
  7. Moderné krmivá, ako sú aj granule Yoggies, obsahujú vitamíny a vlákninu výhradne z ovocia a zeleniny. Vitamíny sú dôležité pre celkové zdravie psa, vláknina zase prospieva tráveniu aj ako prebiotická výživa pre bunky v tráviacom systéme psa.

Akú úlohu v krmivách hrajú sacharidy a obilia?

Uhľohydráty sú pre psov v ich potrave veľmi dôležité. V granulách Yoggies používame vločky z lúpanej ryže, alebo zemiakové vločky, z ktorých sa pri látkovej premene v organizme psa stávajú dôležité sacharidy ako zdroj energie.

Každá takáto "príloha" má však svoje pre a proti. To je dôvod, prečo sa v Yoggies vyhýbame pšenici a pracujeme s ryžovými aj zemiakovými vločkami, ktoré sú lepšie a rýchlejšie stráviteľné ako ryža samotná, alebo pšenice. Ďalšími zdrojmi sacharidov v krmivách môžu byť napr. Hnedá lúpaná ryža, proso, cirok, cícer, alebo hydrolyzovaný hrášok.

Ak vyberáte akékoľvek granule pre psov, mali by ste mať na pamäti, že vo "zložení krmiva" by na prvých miestach nemali byť obilniny, ale mäso. Ak preferujete krmivo bez obilnín, určite budete potešení kvalitou i výsledkom pri kŕmení Yoggies granulami s jahňacím mäsom a bielou rybou.

Tip: Ako správne vybrať a nakupovať granule pre psov a na čo si dať pozor, sa môžete dočítať v ďalšom článku: Ako správne vybrať granule pre psa?

Majitelia psov rieši často problémy s hnačkami aj rôznymi druhmi alergií. Čo je to alergia psa v skutočnosti?

Veľa psov má dnes citlivé zažívanie, a z toho sa odvíja aj hlavné druhy alergií. Majitelia psov najčastejšie rieši alergiu na kuracie mäso. Lenže pes môže mať alergiu na niečo iné než len na kuracie bielkovinu (pravá alergia na kuracie). Tie sa môžu vyskytovať ako alergia na konzervanty, alebo nekvalitné suroviny v krmivách, a na vine môže byť aj poškodená črevná stena. Skrz nej sa do krvi môžu dostávať väčšie, alebo nestráviteľné prvky z potravy na ktorej si organizmus psa začne budovať obranu. Alergie potom môžu byť už len dôsledkom. Preto starostlivo vyberajte krmivo tak, aby bolo čo najkvalitnejšie a podiel skutočného mäsa v ňom bol čo najvyšší (najmenej 75%). A nebojte sa poradiť s odborníkmi, keď si neviete rady.

Tip: Špičková kvalita mas zo švajčiarskych a nemeckých chovov je dôvodom na to, že veľa chovateľov o granulách Yoggies s kuracím a hovädzím mäsom napísalo, že ich psy tieto granule bežne dostávajú aj bez príznakov na alergie z kuracieho mäsa.

Viete, akým krmivom dnes kŕmite a akým by ste sa mali vyhnúť?

Keď otočíte vrece krmiva, ktorým dnes kŕmite svojho psa, uvidíte odstavec "Zloženie krmiva". Pokiaľ na prvom mieste bude na miesto mäsa obilia, alebo "vedľajšie produkty živočíšnej výroby" prípadne nejaká chémia, mali by ste premýšľať o zmene krmiva. Ak si neviete s výberom krmiva rady, môžete využiť aj naši poradňu.

Tip: Ak sa chcete predsa len vyhnúť krmive s kuracím mäsom, odporúčame aktívnejším psom vybrať granule Yoggies s kačacím a jelením mäsom Yoggies Active. Tým menej aktívnym jahňacie s bielou rybou.

A z akých zdrojov pochádzajú suroviny na výrobu krmív Yoggies?

Hlavnou surovinou pre granule a konzervy Yoggies je vždy mäso. To pochádza z kvalitných a veterinárne sledovaných chovov predovšetkým z Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Ovocie, zelenina ale aj zemiaky alebo doplnky sú z vybraných výrobní a fariem naprieč Európou, a to vrátane Českej republiky. Veľká väčšina surovín je s ohľadom na najvyššiu kvalitu krmív používaná v potravinárskej kvalite len preto, aby sme našim miláčikom podali výhradne to najkvalitnejšie krmivo pre ich zdravý, spokojný a dlhý život plný krásnych chvíľ.