Kĺbová výživa pre psov – kedy s ňou začať

10.01.2023

Tiež Vás so zmenami počasia bolievajú kolená, bedrá a iné kĺby? Ochorenia kĺbov sa najčastejšie objavujú v období rastu a vývoja organizmu a potom v starobe. To platí pre ľudskú aj psiu populáciu. Tieto dve životné fázy sú najmä u predisponovaných, teda obvykle tých väčších plemien psov, obdobím, keď prídavok kĺbovej výživy môže zlepšiť kvalitu ich života.

Názory odborníkov sa líšia

Rovnako ako v mnohých iných odboroch medicíny sa aj tu názory na prospešnosť kĺbovej výživy medzi lekármi značne líšia. Prevažná väčšina ortopédov - chirurgov - hovorí, že chondroprotektívne preparáty žiadny pozitívny vplyv na funkciu kĺbovej chrupavky nemajú. "Moje skúsenosti praktickej veterinárnej lekárky ale ukazujú opak. Mám mnoho psích pacientov, ktorým kĺbová výživa výrazne pomohla." hovorí MVDr. Michaela Riedlová. "Samozrejme sú jej možnosti limitované druhom kĺbového ochorenia, ale v mnohých prípadoch svoje miesto pri liečbe pohybových ťažkostí rozhodne má." dodáva veterinárka.

Aké máme možnosti

Preparátov kĺbovej výživy sú na trhu desiatky. Je ťažké vybrať ten, ktorý bude práve pre Vášho psa ten pravý. S jeho výberom vám pomôžeme. Všeobecne možno povedať, že je lepšie voliť viaczložkové produkty. Ideálne sú výrobky obsahujúce kyselinu hyalurónovú, kolagén, chondroitín sulfát, glukosamín sulfát a MSM. Veľmi účinné sú tiež preparáty obsahujúce extrakty morských mušlí a rias v kombinácii s probiotikami, napríklad Yoggies Pre zdravé psie kĺby s probiotikami. Pre ľahšie vstrebávanie a lepšiu využiteľnosť prijatých účinných látok je vhodnejšia forma sirupu alebo prášku.

A kedy je čas na ich podávanie?

Chondroprotektíva majú svoje miesto vo výžive najmä rastúcich šteniat a mladých psov veľkých plemien. Najmä tam, kde nie je možné vylúčiť nejakú formu genetickej záťaže napríklad vo forme dysplázie kĺbov. Rovnako tak môžu byť výborným prostriedkom prvej pomoci u starších zvierat, u ktorých sa objavia známky artrózy. Pes začne krívať, predovšetkým po chvíli odpočinku alebo ráno, nevyskočí do auta, ťažko vstáva alebo si ľahá a zmenší sa jeho výdrž na prechádzkach. "Akonáhle sa podobné ťažkosti objavia, odporúčam hneď začať podávanie kĺbovej výživy, ktorá môže postihnutým kĺbovým štruktúram pomôcť pri reparácii zápalových zmien." hovorí MVDr. Michaela Riedlová.