Mačacia láska - ako mačky prejavujú lásku?

20.05.2024

Mačky majú povesť nezávislých a ľahko zvládnuteľných domácich zvierat. Často sa to zakladá na porovnávaní so psami, ktoré majú oveľa expresívnejšie spôsoby prejavu lásky k človeku. Je to trochu nespravodlivé, pretože mačky majú mnoho jemných spôsobov, ktorými nám môžu prejaviť svoju náklonnosť, ale ľahko ich možno prehliadnuť. Pozrime sa bližšie na niektoré zvláštnosti v mačacom správaní a na to, ako vám vaša mačka môže prejaviť náklonnosť.

Pozná mačka svojho pána?

Túto otázku si kladú mnohí milovníci mačiek. Mačky majú často problém spoznať svojich majiteľov len pohľadom, čo je jeden z dôvodov, prečo sú označované za odmerané. Vo vedeckej štúdii na túto tému len 54 % mačiek dokázalo rozpoznať svojho človeka len na základe pohľadu. Vzhľadom na rozdiely medzi ľudským a mačacím zrakom by sme k nim mali byť zhovievavejší, keďže naše tváre vyzerajú takmer rovnako ako ich. Mačky rozlišujú ľudí podľa čuchu a zvuku. Preto sa naučia rozpoznať hlas svojho majiteľa, ako aj jeho špecifický pach.

Prečo na mne moja mačka spí?

Mnohí milovníci mačiek sa tešia na príjemné chvíle, keď sa na nich ich mačací partner schúli a zaspí. Vtedy je lepšie vôbec nevstať a len si vychutnať takúto chvíľu. Možno sa však čudujete, prečo vaša mačka rada spí na vás. Dôvodov môže byť viacero.

Najčastejším dôvodom, prečo si z vás mačka robí posteľ, je teplo. Chcú sa podeliť o telesné teplo a zahriať sa o vás. Tak ako ich priťahujú miesta vyhrievané slnečnými lúčmi alebo ohrievačom, aj vaše telo je pre ne príjemným zdrojom tepla a pohodlia. Ďalším dôvodom býva len prejav náklonnosti. Ak sa k vám vaša mačka rada a často túli, dôveruje vám a má k vám silnú náklonnosť. Tretím najčastejším dôvodom je, že vaša posteľ je jej obľúbeným miestom na spanie a vy ste si ju prisvojili. Riešia to teda tak, že si na vás ľahnú. Majú tak na to bezpečné miesto s výborným výhľadom.

Prečo mačka olizuje človeka

Kto by nemiloval roztomilé ružové, ale zároveň drsné mačacie jazýčky! Okrem ochutnávania pochúťok a čistenia srsti ich mačky často používajú na olizovanie svojho obľúbeného človeka. Prečo to robia?

Opäť môže existovať niekoľko dôvodov, prečo mačka olizuje človeka. Môže to byť vyjadrenie náklonnosti a lásky. Olizovanie inej mačky, zvieraťa alebo človeka vytvára sociálne puto. S tým súvisí aj možnosť, že si vás označuje ako "svojho" človeka, pretože olizovanie slúži na rovnaký účel ako napríklad trenie líc, škrabanie a značkovanie na označenie svojho majetku. Ďalším dôvodom olizovania je starostlivosť o člena skupiny. Skupina mačiek si často vyberá jedincov, ktorí sa starajú o srsť ostatných členov mačacej tlupy. Takže olizovaním vám mačka možno dáva najavo aj to, že patríte do jej rodiny a bude sa o vás starať.

Medzi ďalšie možnosti, prečo vás mačací spoločník olizuje, patrí snaha ochutnať niečo zaujímavé, čo cíti na vašej koži, snaha získať si vašu pozornosť alebo potreba vyrovnať sa so stresom či úzkosťou.

Ako mačka prejavuje lásku

Okrem už spomínaného olizovania alebo túlenia a spania priamo na vás existuje mnoho ďalších spôsobov, ktorými vám mačka dáva najavo, že vás má rada. Medzi ne patrí aj toľko obľúbené pradenie, ktoré zvyčajne používa, keď je uvoľnená a šťastná. Musíme spomenúť aj známe trenie hlavy o vás alebo priame búchanie čelom a temenom hlavy do vás. To mačky robia, keď sa im niekto páči. Ďalším príkladom láskyplného správania je šliapanie labkou, takzvaný "mliečny krok". Dospelé mačky pokračujú v tomto mačacom správaní, keď sa cítia šťastné a milované. Často je to pri hladkaní na kolenách, vedľa vás, keď sa na vás pozerá alebo keď sa s ňou rozprávate. Navyše, ak sa vám pozerá do očí a zároveň žmurká, je to jasný znak dôvery a lásky. Pomalé mačacie žmurkanie sa považuje za ekvivalent bozku. Toto gesto môžete tiež opätovať.

Mačky, ktoré cítia puto so svojím človekom, mu často prinášajú darčeky v podobe rôznych úlovkov. Prevrátenie sa na chrbát a ukázanie bruška je znakom dôvery a záujmu o človeka. Ale pozor, nemusí to nevyhnutne znamenať, že chce, aby ste ju poškrabali na brušku, ako je to často v prípade psov. Mačky dávajú prednosť hladkaniu po iných častiach tela.

Možno vás prekvapí, že miesto, ktoré mačka škrabe, môže súvisieť aj s náklonnosťou k majiteľovi. Skúste venovať pozornosť tomu, kde sa vaša mačka škrabe najčastejšie. Miesta, ktoré sú pre ňu najdôležitejšie, sú často spojené s jej majiteľom.

Ako môžete svojej mačke prejaviť lásku

Keď už viete, koľkými rôznymi spôsobmi vám vaša mačka prejavuje lásku, možno vás bude zaujímať, ako jej to môžete oplatiť. Ako prejaviť vašej mačke lásku spôsobom, ktorému rozumie? Každá mačka oceňuje niečo trochu iné, preto tú svoju dobre pozorujte, aby ste vedeli, čo má rada. Či už je to špeciálna pozornosť v podobe pritúlenia na kolenách, zdieľania vankúša alebo len tichého zdieľania peknej chvíle.

Ak je vaša mačacia spoločníčka kontaktná, ocení pravidelné masírovanie alebo česanie. Hladný mačací jazyk ocení rôzne malé a voňavé pochúťky. Mačky sa potešia aj mačacím hračkám alebo spoločným divokým hrám. Zabaviť ich môžete aj nácvikom jednoduchých trikov, samozrejme, s chutnou odmenou. Najdôležitejšie je naučiť sa, čo vám mačka hovorí svojím telom a zvukmi. Tak budete môcť vždy reagovať a vaša mačka bude vedieť, že vo vás má partnera, ktorý jej rozumie.

Kvalitné pochúťky pre mačky

Kvalitné jogurty pre psy a mačky