Môže byť pes vegetarián?

12.03.2022

V poslednej dobe sa o tomto spôsobe kŕmenia psov diskutuje čoraz častejšie - a takáto debata prebieha obvykle dosť výbušne (bez ohľadu na to, či sa tak deje na internete, alebo osobne). Spravidla proti sebe stoja tvrdošijní zástancovia kŕmenia psov mäsom, a na opačnej strane barikády tí, ktorí prepadli bezmäsej strave, ku ktorej navyše privykajú svoje psy aj mačky. A že vraj pes nie je mäsožravec a bez mäsa sa zaobíde...

Ako je to teda s odpoveďou na otázku, či môže byť pes vegetarián.

Myslíte si, že je to iba nejaký bláznivý výstrelok? Tak to sa nenechajte pomýliť - už aj u nás v SR to so svojimi psami praktizujú vegetariáni či vegáni! Lenže, je to správne? Zvieratá samé by si rozhodne vegetariánsky (a už vôbec nie vegánsky) spôsob života nezvolili! Alebo ste snáď už niekedy videli tigra alebo vlka-vegetariána?

Pes je odjakživa mäsožravec - rovnako ako vlk, jeho dávny predok.

Na prvom mieste má byť v jeho miske mäso, to potvrdzuje aj skúsená veterinárka Daniela Králová (www.veterina3v1.cz): "Mäso je úplný základ výživy psa." Na snahy robiť zo psov vegetariánmi reaguje rezolútne odmietavo: "Nemôžem z mäsožravca robiť bylinožravce , to je úplný odklon od prirodzenosti! Jedna vec je, že pes je schopný prehltnúť v podstate čokoľvek, ale druhá vec je, či mu to robí dobre a či je z toho schopný plnohodnotne žiť. Dlhodobo je úplný nezmysel kŕmiť mäsožravce rastlinnou potravou. Veľmi mu to ublíži, a - samozrejme až v extréme - ho to môže aj zabiť!"

Pochybujete ešte? Tak sa pozrite svojmu psovi do papule! Mäsožravému spôsobu života je dodnes prispôsobený aj psí chrup. Je pravda, že za stáročia, čo pes žije po boku človeka (odborne sa tomu hovorí "domestikácia"), došlo u neho k istému prispôsobeniu tráviacich postupov, vďaka čomu sú už dnešné psy schopné (na rozdiel od vlka) prijímať živiny podstatne pestrejšie, ako je napríklad zelenina, ovocie, cestoviny či iné prílohy... Nakoniec, a to si otvorene priznajme, ani vlci nejedia len čisté mäso - po ulovení koristi najskôr skonzumujú jej žalúdok a črevá, a s tým aj viac či menej natrávený obsah rastlinného pôvodu. Navyše, zakaždým sa lov tiež nepodarí, alebo príde tuhá zima, takže sa musí uspokojiť napríklad len s myškou a pod. A tu a tam si zobnú aj rôznych lesných plodov, bobúľ a bylín.

Čo by teda mäsožravcom v bezmäsom kŕmení chýbalo?

Mäso je veľmi dôležitý zdroj esenciálnych aminokyselín. Aj keď nahradíme danú aminokyselinu rastlinnou zložkou, nezaistí to zvieraťu rovnakú stráviteľnosť a využiteľnosť, ako mu "zariadi" mäso. Bielkoviny rastlinného pôvodu sú horšie stráviteľné, takže oveľa viac psovi zaťažujú tráviaci systém (živočíšne bielkoviny sú stráviteľné z asi 80-90%, zatiaľ čo tie rastlinného pôvodu len zo 60%).

Živočíšne tkanivá sú navyše zdrojom mastných kyselín, ktoré organizmus psa jednoducho k zdravému životu potrebuje. Každému rozumnému človeku je jasné, že ak nebude kŕmenie psa vyvážené a ak bude v ňom chýbať dostatok kvalitných bielkovín, prejaví sa to na vzhľade psa, jeho kondícii a samozrejme aj na zdravotnom stave. Čo je však zákerné, že sa vplyv na zdravie nemusí prejaviť ihneď, ale až po niekoľkých rokoch, pričom potom udrie o to silnejšie vo forme najrôznejších chorôb, porúch činnosti orgánov, alebo dokonca skrátenou dĺžkou života zvieraťa.

Mačku môže bezmäsitá potrava zabiť už počas celkom krátkej doby - pretože mačka pre svoj život potrebuje aminokyselinu zvanú taurín, ktorú si jej organizmus nedokáže tzv. syntetizovať (tj. získať inak ako z potravy). A jediným zdrojom taurínu je skrátka mäso. Nedostatok taurínu vedie u mačky k vážnym zdravotným problémom, ako sú choroby srdca, degenerácia očnej sietnice (čo vedie k slepote) a iné.

✔ Tip: Vyskúšajte položiť pred psa misku s ovocím a zeleninou a druhú s mäsom. Ku ktorej miske váš pes pôjde?

Nedávať psom/mačkám mäso hraničí až s týraním!

Na tom sa už zhodlo množstvo odborníkov, aj z radov veterinárov. Keď niekto svojmu zvieraťu neposkytne potrebnú výživu, možno to označiť až za týranie, pretože tak svoje zviera celkom vedome vystavuje poškodeniu zdravia. Otázka či môže byť pes vegetarián by mohla byť týmto zodpovedaná, lenže...

Čo ak má ale pes na nejaké mäso alergiu?

Aj to býva dôvod, prečo niektorí majitelia siahajú k bezmäsej potrave. Ale to naozaj nie je dobré riešenie. Je síce pravda, že živočíšna bielkovina býva zdrojom najrôznejších alergií, ale sú rozhodne lepšie cesty, ako problém s alergiou vyriešiť. Aké? Najjednoduchšie je nahradiť konkrétne mäso iným druhom - psy bývajú často alergickí napr. na kuracie, takže im môžete namiesto neho dávať napríklad jahňacie (samozrejme po dôkladnom vyšetrení u alergológa).

A čo pes s chorými obličkami, pečeňou, cukrovkou...

Trochu iná situácia nastáva u psov s tráviacimi problémami, pečeňovými aj obličkovými ochoreniami. Aj tu ale platí, že pes je mäsožravec a mal by dostávať potravu prispôsobenú svojej fyziológii s prihliadnutím na svoju chorobu. Ťažké ochorenia, kedy sa živočíšne bielkoviny psovi veľmi ťažko trávia vyžadujú špeciálne diéty. Ľahšie zdravotné problémy možno riešiť lepšie stráviteľnými masy ako je napr. ryba, jahňacie, alebo konské mäso. V týchto prípadoch však nastupuje veterinárna liečba, diéty, testy aj konzultácie.

Môže mäso nahradiť sója? Na to zabudnite!

Je pravda, že sója má z rastlín najlepšie zloženie bielkovín - lenže pre psov sa rozhodne nehodí ani omylom! "Sója - to je úplná katastrofa!" hrozí sa MVDr. Kráľová a varuje:

"Ona síce obsahuje určité množstvo aminokyselín, ktoré telu dodá. Problém je ale v tom, že nielen je to častý alergén, že priamo bráni tráveniu bielkovín v tráviacom trakte. Dokonca zhoršuje vstrebávanie esenciálnych minerálov, ale je aj tzv. strumigénny. Čo znamená, že obsahuje fitoestrogény, tj. umelé hormóny, hoci v rastlinnej podobe, ktoré ovplyvňujú hormonálny stav tela, a tým pádom môže dôjsť k hypotyreóze (= zhoršenie funkcie štítnej žľazy). Určite nie je úplná náhoda, že z endokrinných ochorení je hypotyreóza u psov na prvom mieste. Taká častá je!"

Aká je teda najlepšia potrava pre psa?

Najprirodzenejšou potravou psa, ako už mnohí z vás tušia, je odjakživa surové mäso. V dnešnom chovateľskom poňatí sa jedná o tzv. vyvážený B.A.R.F. Táto skratka má niekoľko možných prekladov, ale najčastejšie sa prekladá ako "kosti a surová potrava".

Je to vyvážené, surové kŕmenie obsahujúce pre psa nepostrádateľné živočíšne proteíny a ako bonus vitamíny, vlákninu aj uhľohydráty. Pre niektorých majiteľov ale môže byť príprava takého krmiva časovo alebo aj finančne príliš náročná. Hlavne vegetariáni a vegáni potom nemusia dobre znášať pohľad na surové mäso, nieto ho ešte nejako ďalej spracovávať...

Čo keď majiteľ psa nechce kŕmiť surovým mäsom?

Originál B.A.R.F. ("Bones And Raw Food", čo znamená "kosti a surová potrava") je dnes stále obľúbenejší spôsob kŕmenia psov. Dá sa povedať, že je to návrat k prirodzenému kŕmeniu. Niekto ale jednoducho neznesie pohľad na surové mäso, vadí mu sa ho dotýkať, nechce do neho rezať...

Potom je skvelým riešením tzv. sušený B.A.R.F., alebo nový trend v zdravom kŕmení psov a mačiek, od českej rodinnej firmy Yoggies. Sú to granule lisované za studena vyrábané nielen zo surového a pomaly sušeného mäsa, ale aj ovocia, zeleniny, doplnkov pre zdravie psa a prebiotík na posilnenie imunitného systému. V týchto krmivách nemá miesto žiadne obilie, chémia ani sója. A práve B.A.R.F sa stal vzorom pre všetky receptúry granúl lisovaných za studena od firmy Yoggies. Je to nová generácia krmív, ktorá dodržiava prirodzenosť a psom vracia kvalitu potravy z prírody.

Výroba týchto krmív prebieha nadmieru šetrne - iba opakovaným vysúšaním a zlisovaním, kedy teplota nikdy neprestúpi 38 stupňov (!). To je dôležité preto, aby zostali zachované všetky biologicky aktívne látky vo svojej prirodzenej podobe. Vďaka tomu sa potom do granúl nemusia pridávať žiadne éčka, ochucovadlá, plnidlá, ani nič chemické. A čo je naozaj skvelé - tieto granule môžete ľubovoľne miešať so surovým či vareným mäsom, alebo aj s konzervou... V žalúdku psa navyše nikdy nenadobudnú - čo je ďalšie veľké plus, pretože neohrozí vášho psa torziou žalúdka!

Nie je teda lepšie kŕmiť psa zdravo podľa jeho potrieb?

Pokiaľ spočítame klady a zápory s ohľadom na zdravie psa, vyjde nám odpoveď na otázku či môže byť pes vegetarián zrejme táto odpoveď. Pes môže byť všežravý mäsožravec, ale jeho DNA je po tisíce rokov nastavená na konzumáciu a potrebu prijímať mäso a živočíšne bielkoviny. Nenúťme psy stať sa vegetariánmi po vzore človeka. Dajme im to, k čomu ich matka Príroda prispôsobila a doplňme im to ovocím, zeleninou aj doplnkami na podporu ich zdravia a dlhší život. Pretože práve v tom máme my, ľudia možnosť preukázať a vrátiť psovi lásku rovnako tak, ako ju dávajú naši psy nám, ľuďom.