Najobľúbenejšie psie mená a psí kalendár

13.01.2023

Pri zaobstaravaní nového psieho člena rodiny býva toto jedna z najdiskutovanejších tém. Nie kto sa o neho bude starať, kŕmiť ho, chodiť s ním von, ale ako sa bude volať. Výber psieho mena nebýva jednoduchý, a pretože ho tak budete oslovovať celý život, dajte si na ňom záležať.

Psie mená - prečo sú dôležité

Odborníci na zvieracie správanie sa zhodujú, že pes spozná svoje meno, pretože sa niečo stane vždy po tom, čo ho začuje. Vyslovujeme ho totiž najčastejšie pri výcviku a učení povelov. Inými slovami, psie meno býva skôr "nápoveda", než osobný identifikátor, ako to obvykle vnímame u nás samých. A pretože ako viete, výchova by mala byť súčasťou prvých mesiacov života každého šteňaťa, je toto hľadisko minimálne rovnako dôležité ako osobné vyjadrenie, fantázia a kreativita každého majiteľa.

Naučte svoje šteňa reagovať na vybrané meno

Pes by mal svoje meno ľahko spoznať a spájať ho s príjemnými vecami. Najlepšie ho preto naučíte reagovať pomocou - áno, uhádli ste - množstvo pamlskov. Pre šteňa sú najvhodnejšie mäsové maškrty, napríklad Yoggies Výcvikové morčacie maškrty pre psov alebo Yoggies Sušené mäso pre psov. Sadnite si k šteniatku a až sa na Vás pozrie, oslovte ho milo menom a dajte mu maškrtu. To opakujte niekoľkokrát za sebou a potom počas dňa.

Psík sa čoskoro naučí, že reakcia na vybrané meno mu prináša vítanú odozvu. Odborníci zistili, že krátke a rázne meno obsahujúce tvrdú spoluhlásku ho prinúti reagovať rýchlejšie, než dlhé, pomalé a upokojujúce mená. Tom tak môže byť napríklad vhodnejšie oslovenie ako Tomáško.

Ako vybrať meno pre psa

Rovnako ako listujeme v ľudskom kalendári pri hľadaní ideálneho mena pre očakávaného potomka, môže byť psí kalendár zdrojom inšpirácie pri výbere mena pre šteňa. Nájdeme v ňom ako mená pre psích chlapcov, tak mená pre fenky. Pokiaľ takýmto kalendárom práve listujete, pamätajte na to, čomu by ste sa mali vyhnúť a čo je naopak podstatné.

  • na krátke a ľahko rozpoznateľné meno bude Váš pes reagovať najlepšie. Vyberte dvojslabičné meno končiace samohláskou, napríklad Meggy, Ferda alebo Betty
  • nezvoľte meno príliš dlhé alebo ťažko vysloviteľné. Napríklad Rintintin, Desperado alebo Holywood
  • vyhnite sa menám, ktoré znejú ako povely - napríklad správne vyslovené Nessie znie podobne ako "nesmieš"
  • nepomenujte svojho psa po členovi rodiny alebo po priateľovi bez predchádzajúceho súhlasu, nikdy neviete, ako by mohol reagovať
  • vybrané meno najskôr pár dní premýšľajte. Tak zistíte, či sa k Vášmu psíkovi naozaj hodí
  • akonáhle ho ale s určitosťou potvrdíte, cvičte oslovenie často, aby si naň šteňa rýchlo zvyklo
  • snažte sa meno používať v pozitívnom tóne a situáciách, napríklad pri kŕmení alebo hre, a nezvyšujte hlas, keď svojho psa voláte
  • ak ste adoptovali psíka z útulku, podľa špecialistov na správanie zvierat môžete jeho meno zmeniť bez toho, aby ste negatívne ovplyvnili jeho psychiku. Je potom ale ideálne vybrať meno podobne znejúce.
  • pamätajte, že zvoleným menom budete svojho psa oslovovať a volať aj na verejných priestranstvách a tak buďte opatrní na význam vybraného psieho mena
  • Ak bývate na husto osídlenom sídlisku a ranné či večerné prechádzky bývajú priamo prehliadkou všetkých možných psích tvarov a plemien, potom je ideálne vybrať meno nie celkom bežné. Vyhnite sa Benovi, Samovi alebo Betynke.

Psí kalendár