Názor veterinára na jogurty pre psov

27.12.2017

Požiadali sme veterinára o odborný názor a skúsenosti s jogurtmi pre psov a mačky Yoggies.

Tentoraz zodpovedal majiteľ veterinárnej kliniky v Havlíčkovom Brode MVDr.Jaromír Štursa. Veterinárna klinika pána doktora Štursa sa už mnoho rokov špecializuje na posudzovanie vplyvu potravy na zdravie psov a mačiek. Jednou zo súčastí nižšie popísaných sledovanie sa stal pozitívny vplyv probiotík. Sledovaný bol predovšetkým účinok na posilnenie imunity, predchádzanie a potláčanie hnačkovým ochorení i plynatosti. Z dlhodobého hľadiska môžeme tiež pripustiť aj pozitívny vplyv probiotík na prevenciu a predchádzanie niektorým nádorovým ochorením zažívacieho traktu psov i mačiek.

OSVEDČILI SA JOGURTY PRE PSOV A MAČKY?

Na trhu je niekoľko značiek samostatných probiotík. Len jediný z nich je však čerstvý a prírodne vyrobený. Je to jogurt pre psov a mačky Yoggies, ktorý sme mali možnosť testovať. Naše prvé obavy o to, ako bude prijímaný veľmi vyberavými, alebo ostýchavým jedinci boli ihneď rozptýlené.

ČO JE JOGURT PRE PSOV A MAČKY Z ODBORNÉHO HLADISKA?

Veľká väčšina bežných krmív dnes neobsahuje probiotiká, ktoré by pes aj mačka získali v prírode napr.z ulovenej koristi. Absencia probiotík v tele psov i mačiek so sebou nesie riziko ochorenia menej, či viac vážnejšími chorobami ako sú zažívacie ťažkosti, zápaly a vírusové ochorenia zažívacieho traktu, plynatosť, hnačkové ochorenia, ale napríklad v starobe tiež nádorové ochorenia. Probiotiká obsiahnuté v jogurte ako Lactobacillus Acidophilus, alebo Bifidus animalise majú jednoznačne priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru zvieraťa. Je dôležité spomenúť, že probiotiká posilňujú imunitu zvieraťa proti rôznym vonkajším nákazám a infekciám. Medzi škodlivé vírusy, ktoré vedia jogurtová probiotiká Yoggies ničiť je premnoženie Enterococcus faecalis, ktorý môže spôsobovať krátkodobé aj chronické hnačkové ochorenia a plynatosť. V seniorskom veku môže dokonca spôsobovať nádorové ochorenia zažívacieho traktu. Samotné zloženie ako např.bílkoviny, vápnik, vitamíny A, B, D, E, H, alebo aminokyseliny potom budú skvele pôsobiť na zdravý vývoj organizmu.

AKÝ JE OBSAH LAKTÓZY?

Dôležitý z hľadiska testovania bol tiež obsah laktózy. Tú neprijímajú všetky zvieratá vždy bez problémov. Preto sme vďaka nulovému obsahu laktózy v jogurte boli schopní jogurt podávať aj veľmi citlivým psom.


AKO SME TESTOVALI?

Pri podávaní jogurtov sme u psov a mačiek zisťovali nasledujúce pozitívne účinky:

  • Veľmi dôležitým zistením je fakt, že neboli pozorované žiadne nežiaduce vedľajšie účinky ako nevoľnosť, či zvracanie
  • Pri pravidelnom podávaní sme zistili ústup zápachu z tlamy
  • Pri plynatosti bol v krátkej dobe zistený ústup problémov (odporúčame kombinovať s krmivom Yoggies - granulami lisovanými za studena)
  • Jogurty Yoggies sa skvele osvedčili pri občasných aj chronických hnačkových ochoreniach
  • Pri zažívacích ťažkostiach bolo docielené stabilizácie zažívania
  • Prijímaný bol tiež u veľmi prieberčivých, alebo ostýchavých jedincov
  • Jogurt bol skvele prijímaný už pri prvom podávaní

ZÁVEROM

Celkový názor ma, ako veterinára na jogurty pre psov je taký, že ako veterinárny špecialista odporúčam po predchádzajúcich osobných skúsenostiach podávať jogurty pre psov a mačky pravidelne. Tým sa nastaví stabilný a zdravá črevná mikroflóra a silná imunita. Tento stav bude mať pozitívne účinky proti externým a interným vírusovým nákazám a chorobám. Pravidelné podávanie odporúčam predovšetkým chovateľom vo väčších aglomeráciách, kde pri venčení na spoločných priestranstvách hrozí väčšie riziko prenosu rôznych vírusových nákaz pod. Môžete nám napísať svoju otázku na obchod@yoggies.cz