Obezita domácich maznáčikov ...

27.01.2018

V dnešnej dobe je obezita domácich maznáčikov podceňované, ovšem aktuálne téma

Obezitou, zažívacími problémami, plynatosťou a hnačky dnes trpí už viac ako 40% populácie domácich zvierat! Keďže sa už roky zaoberám správnou a zdravou výživou domácich zvierat, tak ma trápi fakt, že si mnohí majitelia "obéznych" maznáčikov túto skutočnosť mnohokrát ani nepripúšťajú, či neuvedomujú. Veľakrát túto skutočnosť dokonca považujú za dôkaz toho, ako sa má ich zverenec s nimi dobre. Preto si ani nepripúšťa situáciu, že svojmu "zverencovi" tým objektívne znižujú kvalitu života a v konečnom dôsledku ho o niekoľko rokov skracujú.

Zo svojej praxe som vypozorovala, že sa obezita domácich maznáčikov, úplne paradoxne, týka najčastejšie majiteľov, ktorí na svojom maznáčikovi veľmi lipne a sú pre neho ochotní urobiť ozajstné maximum. Veľakrát sa potom stáva, že úplným nešťastím je pre nich zistenie, kedy ich miláčikovi nemôžeme pomôcť, pretože následky dlhodobej nadváhy sa skôr či neskôr nakoniec spočítajú a prejaví.

►Potrebujete, aby váš pes schudol? Pozrite sa tipy ako schudnúť psa v novej kalkulačke kŕmnych dávok Yoggies

Pes i mačka sú na našich "stravovacích rozhodnutiach" úplne závislými. Skutočne to tak je. Človek sa môže slobodne rozhodnúť, že nebude dbať o svoje zdravie aj s vedomím všetkých dôsledkov. Ako k tomu však prídu psy, alebo mačky v tomto ohľade úplne závislí na človeku? Preto sa stále snažím zvýšiť osvetu tohto problému a byť nápomocná každému, kto o to bude stáť.

Pes i mačka sú na našich "stravovacích rozhodnutiach" úplne závislými

Čo vlastne obezita je a čo ju spôsobuje?

Z lekárskeho pohľadu a definície je to stav, kedy energetická rezerva uložená v tukovom tkanive stúpne nad obvyklú úroveň a začne poškodzovať zdravie. U divokých zvierat sa tento fakt nemôže nikdy prejaviť! To preto, že energia z prijímanej potravy v prírode nikdy dlhodobo neprevýšia energiu na jej získanie!

V poslednej dobe stále viac zisťujem, že skôr opak býva pravdou. Pravidelný príjem potravy je zaistený prakticky stále a väčšinou v nadbytku. Energetický výdaj vo forme prechádzok, zábavy a hier je oproti tomu veľmi malý, mnohokrát aj takmer žiadny. Ruku na srdce - dať dobrôtku alebo naplniť misku stojí menej času a energie ako ísť si s psíkom treba zabehať do prírody. Nezabudnite však, že váš psík je zviera a ako také má pôžitok z prechádzky s vami - vodcom jeho svorky. Doprajte mu ten zážitok. Urobíte mu tým radosť aj pôžitok zo života a navyše ako bonus, tým prispievate k zdraviu aj sebe!

Nezabudnite, že váš psík je zviera a z prechádzky s vami má väčší pôžitok ako z maškrty

Čo môže obezita vášmu maznáčikovi spôsobiť?

 • zvyšuje sa riziko pri anestézii a operačných zákrokoch
 • prejavuje sa zhoršené teľnosti a pôrody
 • vznikajú chronické kožné problémy
 • zvyšuje sa riziko nádorových ochorení
 • oslabuje sa imunitný systém
 • zvyšuje sa riziko ochorenia na cukrovku u psov i mačiek
 • poškodzujú sa pečeň stučnením
 • z preťažovania kostrového aparátu plynie riziko vážnych zranení a problémov celého aparátu
 • zvyšuje sa riziko prehriatia, preťažujú sa kĺby, väzy, šľachy, platničky
 • podstupuje obrovskú záťaž kardiovaskulárneho aparátu a riziko kolapsu
 • obtlstlý jedinec si nemôže naplno užívať radosti aktívneho života

Boj s obezitou však môže občas zhoršiť nejaký zdravotný problém, nezvládnutá výchova i výcvik, zlá socializácie, vysoký vek, hormonálny stav atď., Ale s tým všetkým by vám profesionál mal byť schopný poradiť a pomôcť.

Základom zdravie psa i mačky je samozrejme výživa a správne nastavenie príjmu a výdaja. Našou cestou nie je chudnúť vášho psa na základe hladovanie, či zasýtenia vlákninou tak, ako je to u väčšiny "light" alebo diétnych krmív. Tým sa v prvom rade zhoršuje stráviteľnosť a zvyšuje sa len záťaž na tráviaci trakt.

Novým trendom pre zdravé kŕmenie psov sú krmivá Yoggies vyrobená na báze tzv. Sušeného Barf. Granule lisované za studena Yoggies tým simulujú potravu psa v prírode. Tieto krmivá sú úplne bez chémie, lepku i sóje a skvele sa trávia.

Pre chudnutie psa, alebo udržiavanie jeho ideálnej váhy, zvlášť, ak má pes predpoklady k priberaniu, alebo je kastrovaný môžete kŕmiť granulami Yoggies s jahňacím mäsom a bielou rybou.

Takáto krmivá sú na účely chudnutie úplne ideálne. Kombinácia prvotriednych živočíšnych bielkovín s starostlivo vybranou rastlinnou zložkou a kvalitnými sacharidy v potravinárskej kvalite presne spĺňajú požiadavky na zdravé chudnutie. Mletie nahrubo, prebiotický efekt, čerstvé bylinky, esenciálne oleje, to všetko podporuje peristaltiku čriev, má prirodzený čistiaci efekt a zlepšuje látkovú výmenu. Vďaka zloženiu a štruktúre je taká potrava podporou pre prácu črevných klkov, tzv. "Rozhýbe lenivé črevo" a zlepší metabolizmus. Taká potrava je potom prvým predpokladom pre zdravé chudnutie bez hladovania.

Preto vždy rada pripravujem, na požiadanie chovateľa, správne vybalansované ideálne kŕmnej dávky "na mieru". K tomu je však potrebné zvoliť tiež primeranú ideálny pohybovú aktivitu podľa aktuálneho zdravotného stavu, veku a možnosťou maznáčika aj pána. Takáto kombinácia je potom ideálnou cestou k zdravému a fit životu.


Pre majiteľov "hltavých" psov môžem zo svojej praxe tiež potvrdiť, že väčšinu psov postupom času odnaučíme krmivo hltať, lepšie ho hrýzť a jesť pomalšie. Vďaka tomu prestávajú mať psy tendenciu k prejedaniu. To je pre cieľ - zníženie nadváhy a hmotnosti psa, ideálne. Môj vlastný pes si dokonca našiel úplne prirodzenú a jemu vyhovujúce cestou systém, kedy občas jedno jedlo úplne vynechá, bez javil známky hladu. Málokto z chovateľov vie, že toto je v prírode úplne prirodzené! Priznajme si, že najväčšou radosťou a odmenou nám chovateľom je, vidieť svojho psa, či mačku šťastného a spokojného. Ja potom rada vidím spokojné a šťastné chovateľa, ktorým môžem povedať, že ich zverenec je úplne zdravý a vyzerá to, že spolu budú ešte veľa krásnych a šťastných rokov.

autor článku: MVDr. Daniela Králová, Veterina 3v1 & obezitologickej poradňa pre domáce zvieratá, Praha - Velká Chuchle

Môžete sa tiež pozrieť, ako hodnotí krmivá Yoggies nezávislé zdroje.