Obezita domácich maznáčikov

12.03.2022

V dnešnej dobe je obezita domácich maznáčikov podceňovaná, avšak aktuálna téma

Obezitou, zažívacími problémami, plynatosťou a hnačkami dnes trpí už viac ako 40 % populácie domácich zvierat! Keďže sa už roky zaoberám správnou a zdravou výživou domácich zvierat, tak ma trápi fakt, že si mnohí majitelia "obéznych" maznáčikov túto skutočnosť často ani nepripúšťajú, či neuvedomujú. Veľakrát túto skutočnosť dokonca považujú za dôkaz toho, ako sa má ich zverenec s nimi dobre. Preto si ani nepripúšťa situáciu, že svojmu "zverencovi" tým objektívne znižujú kvalitu života a v konečnom dôsledku ho o niekoľko rokov skracujú.

Zo svojej praxe som vypozorovala, že sa obezita domácich miláčikov, úplne paradoxne, týka najčastejšie majiteľov, ktorí na svojom maznáčikovi veľmi lipnú a sú pre neho ochotní urobiť naozajstné maximum. Veľakrát sa potom stáva, že úplným nešťastím je pre nich zistenie, kedy ich maznáčikovi nemôžeme pomôcť, pretože následky dlhodobej nadváhy sa skôr či neskôr nakoniec sčítajú a prejavia.

► Potrebujete, aby váš pes schudol? Pozrite sa tipy ako schudnúť psa v novej kalkulačke kŕmnych dávok Yoggies

Pes aj mačka sú na našich "stravovacích rozhodnutiach" úplne závislými. Skutočne to tak je. Človek sa môže slobodne rozhodnúť, že nebude dbať o svoje zdravie aj s vedomím všetkých dôsledkov. Ako k tomu však prídu psy, alebo mačky v tomto ohľade úplne závislí na človeku? Preto sa stále snažím zvýšiť osvetu tohto problému a byť nápomocná každému, kto o to bude stáť.

► Pes aj mačka sú na našich "stravovacích rozhodnutiach" úplne závislými

Čo vlastne obezita je a čo ju spôsobuje?

Z lekárskeho pohľadu a definície je to stav, kedy energetická rezerva uložená v tukovom tkanive stúpne nad obvyklú úroveň a začne poškodzovať zdravie. U divokých zvierat sa tento fakt nemôže nikdy Pes v pelechu s šiškami prejaviť! To preto, že energia z prijímanej potravy v prírode nikdy dlhodobo neprevýši energiu na jej získanie!

V poslednej dobe stále viac zisťujem, že skôr opak býva pravdou. Pravidelný príjem potravy je zaistený prakticky stále a väčšinou v nadbytku. Energetický výdaj vo forme prechádzok, zábavy a hier je oproti tomu veľmi malý, mnohokrát aj takmer žiadny. Ruku na srdce - dať dobrôtku alebo naplniť misku stojí menej času a energie ako ísť si so psíkom treba zabehať do prírody. Nezabudnite však, že váš psík je zviera a ako také má pôžitok z prechádzky s vami - vodcom jeho svorky. Doprajte mu ten zážitok. Urobíte mu tým radosť aj pôžitok zo života a navyše ako bonus, tým prispievate k zdraviu aj sebe!

► Nezabudnite, že váš psík je zviera a z prechádzky s vami má väčší pôžitok ako z maškrty

Čo môže obezita vášmu miláčikovi spôsobiť?

 • obézny jedinec si nemôže naplno užívať radosť aktívneho života
 • podstupuje obrovskú záťaž kardiovaskulárneho aparátu a riziko kolapsu
 • zvyšuje sa riziko prehriatia, preťažujú sa kĺby, väzy, šľachy, platničky
 • z preťažovania kostrového aparátu plynie riziko závažných zranení a problémov celého aparátu
 • poškodzujú sa pečeň stučnením
 • zvyšuje sa riziko ochorenia cukrovkou u psov aj mačiek
 • oslabuje sa imunitný systém
 • zvyšuje sa riziko nádorových ochorení
 • vznikajú chronické kožné problémy
 • prejavuje sa zhoršené zabrezávanie a pôrody
 • zvyšuje sa riziko pri anestézii a operačných zákrokoch

Boj s otylosťou však môže občas zhoršiť nejaký zdravotný problém, nezvládnutá výchova aj výcvik, zlá socializácia, vysoký vek, hormonálny stav atď., ale s tým všetkým by vám profesionál mal byť schopný poradiť a pomôcť.

Základom zdravia psa aj mačky je samozrejme výživa a správne nastavenie príjmu a výdaja. Našou cestou nie je chudnúť vášho psa na základe hladovania, či zasýtenia vlákninou tak, ako je to u väčšiny "light" alebo diétnych krmív. Tým sa v prvom rade zhoršuje stráviteľnosť a zvyšuje sa iba záťaž na tráviaci trakt.

Aké sú nové trendy v zdravom kŕmení psov?

Novým trendom pre zdravé kŕmenie psov sú krmivá Yoggies vyrobené na báze tzv. sušeného BARFu. Granule lisované za studena Yoggies tým simulujú potravu psa v prírode. Tieto krmivá sú úplne bez chémie, lepku aj sóje a skvele sa trávia.

Pre chudnutie psa, alebo udržiavanie jeho ideálnej váhy, zvlášť, ak má pes predpoklady na priberanie, alebo je kastrovaný môžete kŕmiť granulami Yoggies s jahňacím mäsom a bielou rybou.

Také krmivá sú na účely chudnutia úplne ideálne. Kombinácia prvotriednych živočíšnych bielkovín so starostlivo vybranou rastlinnou zložkou a kvalitnými sacharidmi v potravinárskej kvalite presne spĺňajú požiadavky na zdravé chudnutie. Mletie nahrubo, prebiotický efekt, čerstvé bylinky, esenciálne oleje, to všetko podporuje peristaltiku čriev, má prirodzený čistiaci efekt a zlepšuje látkovú výmenu. Vďaka zloženiu a štruktúre je taká potrava podporou pre prácu črevných klkov, tzv. "rozhýbe lenivé črevo" a zlepší metabolizmus. Taká potrava je potom prvým predpokladom pre zdravé chudnutie bez hladovania. Preto sú granule a krmivá Yoggies pre vaše psy také Zdravie v miske®.

Preto vždy rada pripravujem, na požiadanie chovateľa, správne vybalansované ideálne kŕmne dávky "na mieru". K tomu je však potrebné zvoliť aj primeranú ideálnu pohybovú aktivitu podľa aktuálneho zdravotného stavu, veku a možností maznáčika aj pána. Takáto kombinácia je potom ideálnou cestou k zdravému a fit životu.

Ako si poradiť s kŕmením psov, ktorí krmivo hltajú?

Pre majiteľov "hltavých" psov môžem zo svojej praxe tiež potvrdiť, že väčšinu psov postupom času odnaučíme krmivo hltať, lepšie ho hrýzť a jesť pomalšie. Vďaka tomu prestávajú mať psy tendenciu k prejedaniu. To je pre cieľ - zníženie nadváhy a hmotnosti psa, ideálne. Môj vlastný pes si dokonca našiel úplne prirodzenú a jemu vyhovujúcu cestou systém, kedy občas jedno jedlo úplne vynechá bez toho, aby javil známky hladu. Málokto z chovateľov vie, že toto je v prírode úplne prirodzené! Priznajme si, že najväčšou radosťou a odmenou nám chovateľom je, vidieť svojho psa, či mačku šťastného a spokojného. Ja potom rada vidím spokojných a šťastných chovateľov, ktorým môžem povedať, že ich zverenec je úplne zdravý a vyzerá to, že spolu budú ešte veľa krásnych a šťastných rokov.

autor článku: MVDr. Daniela Králová, Veterina 3v1 & obezitologická poradňa pre domáce zvieratá, Praha - Velká Chuchle

Môžete sa tiež pozrieť, ako hodnotia krmivá Yoggies nezávislé zdroje. U nás totiž platí, že Zdravie začína v miske®