Obrana proti kliešťom

10.01.2023

Čaká v tráve, voľným okom ho síce ľahko prehliadnete, ale problémy vám môže spôsobiť obrovské, s následkami takmer nedozernými... Reč je o "obyčajnom" kliešťovi, nebezpečnom prenášačovi chorôb, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné následky nám ľuďom aj našim psom. K najzávažnejším patrí vírusové ochorenie kliešťová encefalitída a lymská borelióza, ktorou môžu ochorieť ľudia aj psy.

Kliešť sa prebúdza po zime pri teplotách nad 5 st. C (v posledných rokoch hlásia psičkári prvé nálezy často už vo februári!) a najaktívnejšie sú od apríla až do novembra. Vylúčený ale nie je výskyt kliešťovej encefalitídy ani v zime...

Na kliešťa narazíte prakticky kdekoľvek vo voľnej prírode - v tráve alebo na kríku cca do 1,5 metra výšky.

Aké choroby hrozia a aké sú príznaky?

Veľmi nebezpečná je kliešťová encefalitída, ale klinické príznaky sa prejavia len zriedka. Sú podobné ako u ľudí a je to zvýšená teplota a zmeny v správaní (pes napr. odmieta potravu, je agresívnejší, alebo naopak pokojnejší ako obvykle...) Neskôr sa pes horšie hýbe, stráca citlivosť v oblasti hlavy (môžu mu až ochrnúť nervy na tvári , prchať oči ad.).

Táto choroba má veľmi vážny priebeh, zďaleka nie vždy sa podarí zviera vyliečiť. Ak máte podozrenie na kliešťovú encefalitídu, nechajte psovi urobiť na veterine vyšetrenie krvného obrazu.

Ďalšia vážna choroba je lymská borelióza, ktorá sa vyskytuje častejšie ako encefalitída. Ak nie je včas liečená, končí smrťou psa. A stačí k tomu málo - infikovaný kliešť sa na psa prisaje na pár hodín, čo nemusíte ani zaznamenať... Baktérie borélie prežívajú v čreve infikovaného kliešťa a akonáhle sa kliešť prisaje na kožu, začnú sa jeho slinami premiestňovať do tela. Prenos baktérie vyžaduje dlhší čas, preto sa riziko infekcie zvyšuje dobou prisatia kliešťa.

Potom sa infekcia rozšíri do tkanív a kĺbov psa a po pár týždňoch sa prejaví akútnym zápalom kĺbov. Pes začne krívať, je zrejmé, že ho kĺby silne bolia a môže ich mať aj opuchnuté. Ďalej sa mu zvýši teplota (môže mať až horúčku), stratí chuť do jedla a celkovo je apatický.

Aj táto nákaza sa dá odhaliť vyšetrením krvi na veterine.

Ako správne kliešťa vybrať?

Najprv ho zastreknite dezinfekciou, potom špeciálnymi klieštičkami alebo pinzetou ho opatrne z kože vykývajte (nikdy ho nevytrhávajte!). Pozor, nemusíte ho "vytáčať" (ako znejú niekedy rady) - kliešť nie je do kože "zaskrutkovaný", ale úplne normálne zahryznutý.

A dajte aj pozor, aby ste kliešťa nepretrhli. Ranku v koži potom znovu vydezinfikujte.

Určite kliešťa pred vytiahnutím nezakvapkávajte olejom, maslom a pod.!

Ako na prevenciu?

Prevencia je vždy lepšia, než riskovať nákazu uhryznutím... Preto sme v Yoggies® vyvinuli špeciálny doplnok potravy pre psov vo forme paletiek, ktoré psa pred kliešťami a ich uhryznutím ochránia. Prípravok je 100% prírodný, bez chémie a obsahuje Ružu skalnú, zmes mletých bylín, pivovarské kvasnice so spektrom vit. B, jemne mleté ​​kuracie mäso, konopný olej lisovaný za studena, extrakt z čerešne Acelora a chmeľový extrakt.

Účinná prírodná zmes postupne vytvorí nehostinné prostredie pre prisatie kliešťa, poprípade zaistí jeho skoré odpadnutie. Môže tiež znižovať celkový "zápach" psa. Posilňuje obranyschopnosť a imunitu zvieraťa proti prípadnej nákaze po uhryznutí kliešťom. Ako to tak býva u prírodných prípravkov - pevne veríme, že rovnako ako u stoviek psích kamošov bude prírodný prostriedok Yoggies® Proti kliešťom dobre fungovať aj u vášho psíka.

Náš doplnok potravy môžete dávať psom všetkých vekových kategórií. Je vhodný aj pre šteňatá od 6. mesiaca.