Pozor, čo nesmie jesť mačka?

09.05.2021

Koľkokrát v dobrej viere chceme svojim domácim chlupáčům dopriať, ale skôr im uškodíme. Viete, čo je jedovaté pre mačky? Aké rastliny si domov radšej nepořizovat a ktorý maškrtu mačke určite neprospeje? Prečítajte si článok, kde sa k otravám (otravám) vyjadril aj veterinár.                       

Jedovaté potraviny pre mačky

                                      Čokoláda

                                          Čím tmavšia čokoláda, tým väčšie nebezpečenstvo                
Počuli ste, že čokoláda je jedovatá pre psov? To isté platí aj pre mačky. Preto odporúčame akékoľvek kakao, čokolády na varenie alebo cukrovinky dať z dosahu mačiek. Zvieratám škodí nebezpečná látka teobromín, ktorá je obsiahnutá najviac v kakau. Všeobecne platí, že čím tmavšie čokoláda, tým väčšie nebezpečenstvo. Pozor tiež na čokoládové vianočné ozdoby, ktoré mačku lákajú k hre.

Prvá pomoc pri požití čokolády :Vyvolajte zvracanie (podať môžete zriedený 2% peroxid vodíka alebo dajte mačke na koreň jazyka horčicu). A v prípade ťažkostí vyhľadajte veterinára.

                           Hrozno a hrozienka

                                                   Nedovoľte mačkám jesť hrozno a hrozienka.

Máloktorá mačka príde na chuť ovociu, ale stať sa to môže. A ak máte doma mačacieho všežravca práve vy, nedovoľte im jesť hrozno a hrozienka. Mačka môže ľahko ochorieť a koledujete jej akurát na tráviace ťažkosti. Po zjedení veľkého množstva (rovnako ako u psov) môže viesť až k zlyhaniu obličiek a skorému uhynutia zvieraťa.

Prvá pomoc po požití hrozna alebo hrozienok: Vyvolajte zvracanie do 1 hodiny po zjedení, môžete tiež podať čierne uhlie. A v prípade ťažkostí vyhľadajte veterinára.

"Pri otrave hroznom pravdepodobne dochádza k metabolickej dysbalanciu a idiosynkratické reakciu, tzn. nezvyčajné reakciu nezávislé od dávky. Prejavuje sa podráždením žalúdka a čriev a môže dôjsť k akútnemu zlyhaniu obličiek. U psa i mačky spočíva prvá pomoc pri požití jedovatých látok všeobecne vo vyvolaní vracania. Dôležitý je čas. Čím skôr, tým lepšie, ale najneskôr do 2 h po zjedení. Súčasne apelujem na to, že pre použitie tejto prvej pomoci musí byť zviera plne pri vedomí. Inak vyvolať okamžite zvracanie možné napr. 2-3% peroxidom vodíka, asi jedna polievková lyžica na 10kg váhy, alebo možno použiť 1 dcl teplej vody zmiešanej s 1 lyžicou soli. V prípade núdze rôsol od uhoriek, alebo horčica na koreň jazyka. Potom aplikovať veľké množstvo živočíšneho uhlia, pokojne 4 tablety na kg váhy. Pozor, pri požití leptavých látok nikdy nevyvolávajte vracanie, ale okamžite podajte mlieko rozmiešané s živočíšnym uhlím a čo najrýchlejšie dopravte pacienta k lekárovi. Tieto pravidlá platia pre psa i mačku všeobecne. ", Hovorí MVDr. Daniela Králová z veterinárnej ordinácie 3v1 v Pražskej Chuchle. "

                 Surové vajcia a surové cesto

Môžete si povedať, že bielkoviny sú predsa (nielen) pre zvieratá dôležité a budete mať pravdu. Avšak neplatí to v prípade surových vajíčok u mačiek. Ak je svojej mačke dávate, vystavujete ju nielen riziku otravy, ale tiež môžete narušiť jej schopnosť absorbovať vitamín B. Odporúča sa podávať radšej žĺtok ako bielok, a to z overených chovov. Čo sa týka surového cesta u toho si tiež dávajte pozor - v žalúdku sa rozpína a kvasí.

Prvá pomoc pri požití:Vyvolajte zvracanie, môžete tiež podať čierne uhlie. A v prípade ťažkostí vyhľadajte veterinára.

Aké ďalšie potraviny do jedálnička mačiek nepatrí?

                      Môže mačka piť mlieko?


Hoci nás odmalička všetci učia, že mačičky pijú mlieko, nie je to pre nich najlepší druh potravy. Prečo? Mačky mávajú ťažkosti s trávením laktózy - dráždi sa im žalúdok alebo majú hnačku. Najmä kravské mlieko teda nemusí byť dobre znášané. Myslite tiež na to, že aj keď vaša mačka po mlieku nejaví žiadne nepriaznivé zdravotné známky, mlieko ju nedodáva dostatočné živiny, ktoré potrebuje.

Obzvlášť potom u mačiatok nie je mlieko vhodné. Vzhľadom k hnačkám môže rýchlo dôjsť k dehydratácii. Pre mláďatá je najlepšie mlieko od ich matky, prípadne špeciálne mlieko pre mačky a mačiatka bez laktózy.

"Kravské mlieko je pre mačky výživovo úplne nevhodné. Môže im spôsobiť aj vážne tráviace ťažkosti, alebo poškodiť imunitný systém. Ľudia sa ma v ordinácii často pýtajú, ako je možné, že keď som ja bol malý, tak u nás na statku mačky nič iné nedostali a bolo im dobre. Berte to tak. Kravské mlieko bolo jednak čerstvé, nie pasterizované a mačky ktoré v kravíne žijú sú na neho zvyknuté od mačiatka, a teda je možné, že si zachovali v tráviacom trakte aj v dospelosti enzýmy schopné tráviť laktózu. Navyše veľmi pochybujem o tom, že si niekto všímal toho, či má mačka hnačku a zvracia, alebo trpí na nadúvanie atd ... Dospelý mäsožravec sa prirodzene k mlieku od doby, čo je odstavený ako dojča nikdy nedostane. Keď chcete mačičke napriek tomu urobiť mliekom radosť, pristupujte k tomu skôr ako k maškrty. Použite teda aspoň mlieko kozie, alebo mlieko bez laktózy, alebo kyslomliečne výrobky a nikdy to nepreháňajte s množstvom. ", Odporúča MVDr. Daniela Králová z veterinárnej ordinácie 3v1 v Pražskej Chuchle.

Skvelou alternatívou mliečnych výrobkov je jogurt pre mačky, ktorý mačkám nielen chutí, ale tiež prospieva.

Ľudské jedlo

Nedávajte svojim mačkám (a psom) zvyšky od stola. Mačkám ublížite najmä soleným jedlom, ktoré je nebezpečné najmä pre zdravie obličiek, dobre im neurobia ani mastné a korenené jedlá z vášho taniera. Kúpte radšej kvalitné granule, v ktorých sú všetky dôležité zložky, ktoré mačka pre svoj vývoj potrebuje. Neviete si rady, ktoré krmivo zaobstarať? Poraďte sa s nami, nájdeme najlepšie riešenie.

"Mačka je 100% mäsožravec a ako taká potrebuje čo najvyšší podiel kvalitného surového mäsa vo svojej potrave. Yoggies granule lisované za studena pre - mačky obsahujú 98% živočíšneho proteínu a vďaka metóde sušenia surovín za nízkych teplôt si uchovávajú prírodné živiny v nezmenenej podobe, a to vrátane probiotík a prebiotík. Tie podporujú zdravie vašej mačky a jej obranyschopnosť proti rôznym chorobám, tráviacim ťažkostiam, alergiám i parazitom. Všetko samozrejme bez chémie a v granuliach nenájdete ani obilie, sóju ani žiadna umelá lákadlá či konzervanty. ", Dodáva odborník na výživu psov Jiří Švihálek zakladateľ Yoggies.

Jedovaté rastliny pre mačku

Máte doma menšie džungli? Najlepšie si ešte pred príchodom miláčika dôkladne zistite, či náhodou nevlastníte izbové rastliny jedovaté pre mačky.

Najbežnejšie doma pestované rastliny a kvety jedovaté pre mačky: aloe vera, begónie, brečtan, difenbachia, dracena, fikus, kala, amarylis, cyklámen, dracena, monstera, pelargónie, paradajky (zelené časti), svokrin jazyk, tulipány, vianočné hviezda, orchidea a ďalšie

                                                     Izbové rastliny sú pre mačky jedovaté.

Snažte sa všetky jedovaté rastliny dať z mačacieho dosahu, obzvlášť ak viete, že vaša mačka ochutná naozaj všetko. Kúpte jej radšej mačacie trávu, vďaka ktorej si vyčistia tráviaci trakt a získa vitamíny. Môžete ju kúpiť alebo doma vypestovať zo semienok.

"Vhodná tráva je pre mačky naozaj dôležitá, je to spôsob, ktorým si čistí zažívací trakt oi. Od zmotkov chlpov. Ak chováme mačku doma, bez prístupu von, mali by sme jej vhodnou mačacie trávu zaobstarať - napr. Jačmeň či ovos. Mačacia tráva má aj ďalšie pozitívum - pokiaľ bude mať doma "svojou" trávu, má spravidla menšie tendencie okusovať iné rastliny v byte, ktoré pre ňu ale môžu byť nebezpečné. Vlnené klbko je bylinka, ktorá má na mačky neuveriteľne variabilné účinky. Na niektoré mačky pôsobí sedatívne, zatiaľ čo iné sú po nej až agresívne a nabudenie a ďalší si jej vôbec nevšímajú. Je zistené, že váľanie sa v Santo môžu mačky tiež robiť z dôvodu repelentního účinku hlavne na komáre. ", Hovorí pani MVDr. Daniela Králová z veterinárnej ordinácie 3v1 v Pražskej Chuchle.

Pozor nielen na izbové kvety pestované doma, ale aj na donesené kytica z rezaných kvetov, ktoré často obsahujú tulipány, ľalie alebo orchidey, a pre mačky sú veľmi lákavým predmetom v domácnosti.

Tráva pre mačky.

"S otravou izbovými rastlinami sa stretávame predovšetkým u mačiek. Každého chovateľa mačiek teda upozorňujem, že požierať a okusovať rôzne trávy je pre mačky prirodzené a keď si zaobstaráte mačacieho kamaráta, jedovaté rastliny by ste mali z bytu odstrániť. Tiež dávajte pozor na prihnojovanie rastlín, kedy sa pri zalievaní môže hnojivo koncentrovať v miske pod kvetináčom a všetečné mačičky sa rady napijú z akejkoľvek vody ktorú doma nájdu. Tieto otravy z rastlín sú u mačiek naozaj časté. Tu platí prvá pomoc zase predovšetkým vo vyvolaní zvracanie, ak to zistíte skoro, alebo podanie väčšieho množstva živočíšneho uhlia, Smecta, alebo detoxikačného gélu. Dobré je kočičákům zaobstarať vhodné trávy na okusovanie, ktoré sú bezpečné, uspokojí svoju prirodzenú potrebu a potom sa nesnaží okusovať čo nemajú. ", Hovorí pani MVDr. Daniela Králová z veterinárnej ordinácie 3v1 v Pražskej Chuchle.

Aké lieky sú nebezpečné pre mačky?

  • Ibalgin a lieky obsahujíce ibuprofen
  • Nurofen
  • Paralen a lieky obsahujíce paracetamol
  • Aspirin
  • Panadol
  • Nimesil, Aulin
  • Coldrex a dalšie.

Prvá pomoc

Vyvolajte vracanie, podajte čierne uhlie a bezodkladne navštívte veterinára.

Tip: Po otrave podávajte probiotiká pre mačky a urýchlite tak rekonvalescenciu vašej mačky.

                                     Yoggies CatProBio® 65g Liečebná probiotická zmes pre mačky

Zdravie začína v miske®