Prečo je psia fyzioterapia dôležitá a ako prebieha návšteva?

13.01.2023

Naši miláčikovia sú pre nás ako členovia rodiny. A aj v živote našich maznáčikov sa občas vyskytnú nepríjemné situácie, ktoré treba vyriešiť. A hoci je pre nás, v Yoggies, zdravé kŕmenie hlavnou prioritou, chceme vám, našim zákazníkom, poskytnúť aj ďalšie užitočné informácie pre zdravý, kvalitný a dlhý život vašich psích a mačacích parťákov. Už sme vám priniesli napríklad informácie o tom, ako poskytnúť prvú pomoc psovi a teraz vám prinášame informácie o fyzioterapii psov.

Česká republika je výnimočná, čo sa týka počtu chovaných psov, ale aj svojim prístupom k nim. Pes má prístup do autobusov, vlakov, električiek, mnohých kaviarní, reštaurácií a ďalších verejných miest, čo nie je vo svete úplne tak bežné. Česi psa považujú za súčasť spoločnosti aj rodiny. Vďaka tomuto prístupu sa rozvíjajú aj možnosti, ako sa o ne starať. K dispozícii máme obchody s vybavením pre psov, salóny, hotely, cvičákov, v mestách psie výbehy, a predovšetkým veterinárna ordinácia.

Starostlivosť o zdravie psa, svojou kvalitou takmer dosahuje kvalitu starostlivosti o ľudské zdravie. Okrem lekárov zaisťujúcich klasickú preventívnu starostlivosť, nájdeme medzi veterinármi aj mnoho špecialistov naprieč odbormi. Bežne sa stretneme so zvieracími kardiológmi, oftalmológmi, stomatológmi, ortopédmi atď. Títo odborníci dokážu pre našich psov zaistiť tie najlepšie vyšetrenia od echokardiografie srdca po vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Poskytnúť svojmu psovi zdravotnú starostlivosť takého rozsahu, nie je žiadnou výnimkou; na väčších klinikách sú každý deň stovky pacientov, vyžadujúcich prácu odborníka. A práve na tento fakt, nadväzuje aj fyzioterapia. Vo svete zvierat je to odbor pomerne nový, avšak v posledných rokoch veľmi progresívny a úspešný.

Pes po operácii alebo úraze

Predstavte si, že Váš päťročný jazvečík zo dňa na deň ochrnie na zadné končatiny a nie je preto schopný pohybu. Veterinár urobí základné vyšetrenie a ďalej Vás pošle k špecialistovi neurológovi, ktorý má potrebné skúsenosti a vybavenie pre ďalší postup. Neurológ psa vyšetrí pomocou CT alebo magnetickej rezonancie, zistí výhrez medzistavcovej platničky a vykoná operáciu chrbtice. Ale? Pes po operácii chrbtice stále na zadné nohy nechodí. Je to bežná prax.

Preto, aby pes po operácii opäť chodil je potreba cielená, pravidelná a profesionálna fyzioterapia/rehabilitácia, ktorá trvá niekoľko mesiacov, až pol roka. Aby túto starostlivosť zaistil veterinár nie je možné. Nemá na to dostatok času, energie ani znalostí, a hlavne za dverami už naňho čaká ďalší pacient. Práve v tejto chvíli prichádza na rad fyzioterapeut so špeciálnym vzdelaním, ktorý prácu na obnovenie chôdze prevezme.

Ako prebieha návšteva fyzioterapeuta

K fyzioterapeutovi Vás dovedú väčšinou dve cesty. Buď Vám ju odporučí Váš veterinárny lekár alebo sa pre návštevu rozhodnete sami. Pacienti, ktorým je fyzioterapia odporúčaná od lekára väčšinou prichádzajú s jasnou ortopedickou alebo neurologickou diagnózou a lekárskou správou. Často sa jedná o pacientov po operačnom zákroku (operácia prasknutého skríženého väzu, luxácia pately, operácia chrbtice). Zároveň môže byť fyzioterapia odporúčaná aj psom, ktorí operačný zákrok nepodstúpili (spondylóza, dysplázia bedrového kĺbu atď.)

Výhoda odporúčania od veterinárneho lekára je, že fyzioterapeut má jasné zadanie a prehľad, čo sa v tele psa deje. Pokiaľ si ale ako majitelia prajete, prísť so svojim psom k fyzioterapeutovi aj bez predchádzajúcej návštevy veterinára, nie je to problém. V niektorých prípadoch to ani nie je nutné. Pokiaľ sa napríklad jedná o preventívnu fyzioterapiu, kde sa cieli na zlepšenie kondície psa. Môže sa ale stať, že sám fyzioterapeut Vás na prvej návšteve alebo v priebehu sám požiada o následné veterinárne vyšetrenie.

Pokiaľ sa objednáte a prídete do ordinácie fyzioterapie so svojim psom, čaká Vás najprv zodpovedanie sady otázok, vďaka ktorým sa psí fyzioterapeut snaží priblížiť Vám, Vášmu psovi a celkovému problému. Medzi tieto otázky najčastejšie patria:

  • Koľko je psovi rokov?
  • Akého je plemena?
  • Žije vonku alebo s Vami v dome?
  • Aký je každodenný režim psa - chodí na dlhé prechádzky, športuje?
  • Aký má pes problém? Kríva? - ak áno, na ktorú končatinu?
  • Zhoršuje sa krívanie v niektorých momentoch? (ráno po prebudení, po vyššej záťaži, atď.)
  • Aké pes dostáva kŕmenie a doplnky stravy?

Potom, čo sa fyzioterapeut vypýta na všetko potrebné spravidla nasleduje predvedenie psa v pohybe. Vykonáva sa priamo v ordinácii, alebo vo vonkajších priestoroch, kedy Vy ako majiteľ psíka predvediete v kroku aj kluse, tak aby fyzioterapeut mohol vypozorovať celkovú kvalitu pohybu. Potom nasleduje fáza, ktorá prebieha v ľahu na podložke v polohe na boku. V tejto polohe fyzioterapeut najrôznejšími pohybmi zisťuje stav kĺbov, svalov a ďalších mäkkých tkanív. Pokiaľ v niektorých častiach nájde problém, rovno ho aj napravuje pomocou špeciálnych manuálnych metód.

Ruky fyzioterapeuta sú kľúčovým zmyslom pre jeho prácu. Po tejto fáze prichádza časť aktívnej pohybovej terapie, ktorá je pre psov naozajstnou zábavou. Terapeut so psom vykonáva cviky na vybraných pomôckach (kavalety, balančné podložky, tagerty atď.) Tieto cviky tiež slúžia diagnosticky aj terapeuticky zároveň. Odhalia ďalšie defekty v pohybe, zle naučené pohybové vzorce atď.

Na ošetrenie psa je možné zvoliť aj veľmi dôležité prvky ako je ošetrenie laserom, pohyb v hydroterapeutickej vani, magnetoterapia. Či tieto metódy terapeut zvolí závisí od jeho vopred stanovenom pláne a vybavení pracoviska.

Ako dlho trvá psie fyzioterapia?

Dĺžka jednej návštevy býva z pravidla 45-60 minút. Frekvencia dochádzania sa odvíja od problému. U väčšiny pacientov sa odporúča dochádzať jedenkrát týždenne, kým sa nedosiahne požadovaný cieľ. U preventívnych pacientov je potrebné dochádzať poväčšine jedenkrát za štrnásť dní, až jedenkrát za mesiac, podľa stavu.

Fyzioterapeut je teda sprievodcom, ktorý udáva smer a pomáha telu, aby sa navrátilo do pôvodného stavu a bolo schopné fungovať plnohodnotne a bez bolesti. Či bude fyzioterapia úspešná však záleží na mnohých faktoroch; na rozsahu poškodenia, veku pacienta, jeho povahe, a predovšetkým na Vás majiteľoch, pretože ste to práve Vy, kto doma so psom pravidelne cvičí podľa inštrukcií.

Pokiaľ si nie ste istí, či je fyzioterapia pre Vášho psa vhodná, neváhajte kontaktovať najbližšie pracovisko vo Vašom okolí; určite Vám radi poradia po telefóne, poprípade Vás objednajú na konzultáciu.

Autorka článku: Mgr. Eliška Chalupová
www.chalupovaeliska.cz