Prečo psy trpia hnačkami a prdia?

27.12.2017

Hnačkové ochorenia a flatuence (vetry) môžu byť pre psa zdravotným rizikom.

Určite poznáte situáciu, kedy váš maznáčik na návšteve, v reštaurácii, alebo v električke "upustí" trochu prebytočného plynu. V okamihu, keď sa zvyšok osadenstva začne pomaly po sebe pozerať, aby beztak nakoniec zrakmi spočinuli na nebohom zvierati vám nezostáva než priznať farbu a ospravedlniť sa

My se pokusíme poradit vám, jak řešit průjem psa a plynatost.

Čo spôsobuje flatuenci (plynatosť)?

Enterococcus Faecalis

Príčin je hneď niekoľko a neexistuje jasná odpoveď na otázku ako riešiť hnačka psa a plynatosť. U krátkolebých plemien ako trebárs francúzsky buldoček môže byť príčinou vstrebávanie nadbytočne spolykaného vzduchu pri kŕmení. U väčšiny plemien však býva príčinou nekvalitné potrava a predovšetkým nekvalitné zdroj bielkovín v potrave. Najviac zapáchajú hnilobné procesy pri trávení nekvalitných bielkovín (proteínov) alebo potrava sa zbytočne vysokým obsahom proteínov a obilnín.

Spomalená peristaltika čriev z dôvodu nevhodné skladby potravy aj nedostatku pohybu je dôsledkom zlého trávenia a vzniku plynov. Z praktického pohľadu ide vlastne o nebezpečné hnilobné procesy v tráviacom trakte.

Určité množstvo plynov môže tiež prestúpiť do zažívacieho traktu aj z krvi. Najviac zapáchajúce "prdy" potom bývajú tie zo zlej potravy. A ak tá obsahuje obilniny, niektoré druhy zeleniny a predovšetkým mnoho aminokyselín s obsahom syry máte problém. Obzvlášť nebezpečné môže byť z dlhodobého hľadiska premnoženiu a výskyt Enterococcus faecalis v črevách. V podstate sa jedná o "rozhodené" črevnú mikroflóru a nerovnováhu kedy sa tento Enterococcus premnožia. Hltanie potravy tiež "nepridá" na kvalitnom stravovacím režimu. Hltající pes do seba dostáva oveľa viac vzduchu, než pes, ktorý má na potravu pokoj.

Podceňovať hnačkové ochorenia a vetry sa nemusí vyplatiť

Naším cieľom nie je hneď vystrašiť majiteľov psov ani mačiek. Občas nejaký ten "prdík" utečie. Akonáhle sa však plynatosť vyskytuje po dlhšiu dobu, alebo silno zapácha, je potrebné začať konať. Premnoženie vyššie zmienených baktérií môže v starobe viesť až ku zhubným nádorovým ochorením. Nemusíte ale hneď bežať za veterinárom aby ste svojho maznáčika zbavili plynatosti. Väčšinou si viete poradiť sami.

Prvou radou tak bývá výmena prvej, nevhodne vybranej potravy. Ak kŕmite extrudovanú potravou vyskúšajte prechod na granule lisované za studena s laktobacily.Tieto granule sú skvelé stráviteľné a v čreve nezanechávajú zahnívajúce zvyšky. Rýchlejšie sa trávi, neobsahujú lepok, sóju ani chémiu.Obsah laktobacilov v granulách tiež pomáha udržiavať vyváženú črevnú mikroflóru a posilňovať imunitu psa.. Nahrubo mletej suroviny spolu so zložkami potravy ako např.mletá kremelina a dostatok vlákniny podporujú peristaltiku čreva a čistí črevá.

Tip: Okrem kŕmenie 2x denne by sme mali naučiť psami nehltať.

Ďalším dôležitým príspevkom pre zdravie psíka je novinka na trhu - čerstvý jogurt pre psov a mačky plný probiotík, ktoré podporujú zdravie a imunitu psa. Výsledky testov hovoria jasne. Pozitívne vplyvy na zdravie psa má vždy potrava, ktorá sa čo najviac priblíži ich prirodzenej potrave z prírody. Preto je kombinácia granúl lisovaných za studena s laktobacily s podávaním jogurtu pre psov veľmi silným benefitom pre zdravie vášho psíka.


Čo na to veterinári?

Zhodujú sa v niekoľkých zásadných pohľadoch. Prvou je fakt, že istá miera plynatosti je normálna, ale akútne problémy nemožno prehliadať. Testy na rôznych veterinárnych klinikách ukázali, že najčastejším spúšťačom je nevhodne vybraná, alebo nevyvážená strava v kombinácii s vonkajšími vplyvmi. Prípadne môže ísť o tzv. Diétne chybu. Pes býva síce kŕmený kvalitne, ale napríklad cez víkend mu majitelia doprajú k jedlu niečo, čo pre neho nie je vhodné. V podstate to ale môžu byť aj odpadky v koši, prípadne vonku na prechádzke skazená potrava.

Pred návštevou svojho veterinára, je dobré sa zamyslieť nad uplynulými hodinami, či dni. Zamyslite sa nad tým, čo bolo inak a pokúste sa nájsť "spúšťač" problémov. Veľakrát pomôže len drobná úprava jedálnička, alebo zaradenie probiotík do potravy psa, ako hovorí MVDr.Daniela Králová

Tip: neliečenej hnačky môžu poškodiť črevnú stenu, narušiť trávenie aj vstrebávanie živín. To môže viesť až k rozvoju onkologických ochorení!

Ako s hnačkami a plynatosťou u psa bojovať?

(Radia MDRr.Markéta Rázgová z veterinárnej ordinácie Animal, Kutná Hora)

Hlavnou zásadou ako riešiť hnačka psa a plynatosť je kvalitná potrava v kombinácii s prostredím v ktorom má pes dostatok pokoja na kŕmenie. Nezabúdajte ani na kvalitné maškrty.

  1. Čo je najčastejším spúšťačom hnačiek a plynatosti u psov. Najčastejšie diétna chyba, prípadne dlhodobo nevhodné kŕmenie, obilniny v potrave, skazená potrava, zle, neliečený, alebo zle liečený hnačka, "rozhodená" mikroflóra, alergie na niektoré proteíny v potrave.
  2. Ak sa problémy neriešia a možné príčiny: Môže dôjsť k chronickému hnačke až ochorenie pankreasu, zlému tráveniu živín a tým pádom aj nedostatku živín pre organizmus. To môže viesť až k strate kondície. Z dlhodobého hľadiska môže dôjsť k rozvoju mikroskopických zmien v stene čreva a neriešiteľnému narušeniu trávenie aj vstrebávanie živín. Potom môžu byť hnačkové ochorenia aj doživotné. Dráždenie črevné bunky môžu byť natoľko oslabené, že nezriedka dochádza k rozvoju onkologických ochorení.
  3. Kedy riešiť problémy doma a kedy sa obrátiť na veterinára? Pred návštevou veterinára je doporučiteľné podať ľahko stráviteľné diétne krmivo v menších dávkach - 3 až 5 dávok za deň. Hodí sa napr. Yoggies jahňa s rybou, podať probiotoka - napr. Yoggies jogurt ..... Ak sa hnačka nespraví, alebo sa objaví prímes krvi či hlienu, treba návšteva veterinára, pretože príčinou môže byť parazitárne / bakteriálne infekcie.
  4. Lepšie je vždy prevencia, ale aká? Prevenciou je udržiavanie vhodnej skladby črevných baktérií a ich vzájomný pomer. K tomu možno podávať čo najviac vstrebateľného krmiva aby bolo čo najmenej "odpadu" ktorý v čreve "hnije". Vyhnúť by ste sa mali dokonca všetkému, čo môže dráždiť tráviaci trakt - lepok, sója, nevhodný pomer bielkovín / tukov / sacharidov ...

Tip: Nemali by ste zabúdať na kvalitné kŕmenie 2x denne.

Riešením tak zostáva v prvom rade prevencia!

Aby ste sa vyhli opakujúcim sa hnačkám, zápalom, alebo snáď karcinomům zažívacieho traktu psa, myslite na prevenciu. Zdravá a kvalitná potrava, bohatá na všetky dôležité prírodné zložky od živočíšnych proteínov a tukov, cez vitamíny, minerály, vlákninu až po probiotiká a prebiotiká. Taká potrava zaručí psovi dobré trávenie i výživu.

Preto sme vymysleli Yoggies receptúry založené na návrate k potrave z prírody.

Jeden príklad za všetky ...

Náš pes Roxy trpel po otrave plynatosťou a hnačky, kedy sme aj v noci behali po 20.min.ven. V tú dobu som začínal vymýšľať jogurt pre psov a v závese za ním aj granule lisované za studena (prečítajte si Náš príbeh). Dnes je Roxy výhradne na granulách Yoggies a denne dostáva 1/2 jogurtu (aj s kĺbovou výživou). Roxy netrpia hnačky, "neprdí" a je veľmi vitálnym psom, ktorý nám všetkým robí radosť a bez neho si nedokážeme predstaviť žiaden deň ...

... a ešte jeden. Po tom čo mi volala chovateľka 49kg krásneho ridgebacka, že si nevie s jeho hnačkami rady ona, ani veterinár (aj napriek nasadenou medikáciu) prešli na granule Yoggies s jahňacím mäsom a bielou rybou. Do tohto štýlu kŕmenie vložila ako poludňajší desiatu jogurty Yoggies. Za pár dní zazvonil telefón s poďakovaním, že "..takové hovienka .." u psíka už dávno nevidela