Proteín v krmivách pre psov

09.03.2024

Bielkoviny (proteíny) sú pre psa zásadnou živinou, ktorá hrá kľúčovú úlohu vo výžive a udržaní zdravia. Sú to makroživiny zložené z aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné na správnu funkciu tela.

Bielkoviny sú zásadné pre:

  • Rast a regeneráciu tkanív: Bielkoviny sú kľúčové pre rast svalov a opravu tkanív, čo je obzvlášť dôležité pre rastúce šteňatá alebo psy zotavujúce sa po fyzickej aktivite.
  • Zdravú srsť a kožu: Správne množstvo bielkovín pomáha udržiavať zdravú srsť a kožu u psov, čo je dôležité pre celkový vzhľad a pohodu zvieraťa.
  • Imunitné funkcie: Bielkoviny sú kľúčom k tvorbe protilátok, ktoré pomáhajú psom bojovať proti chorobám a infekciám.

Potreba bielkovín vzhľadom na vek

  • Šteňa: Potrebujú vyššie množstvo bielkovín pre správny rast a vývin. Obvykle 25-30% denného energetického príjmu by malo pochádzať z bielkovín.
  • Dospelý pes: Na udržanie dobrej kondície sa odporúča, aby 18-25 % denného energetického príjmu pochádzalo z bielkovín.
  • Seniori: Staršie psy môžu potrebovať viac bielkovín na podporu regenerácie tkanív a prevenciu svalovej straty, ale ich potreby sa môžu líšiť podľa zdravotného stavu.

Potreba bielkovín vzhľadom na pohybovú aktivitu

  • Vysoká aktivita: Vysoko aktívne psy môžu vyžadovať viac bielkovín kvôli väčšej potrebe opravy a rastu svalov. Odporúča sa 25-30% denného energetického príjmu z bielkovín. V niektorých prípadoch to môže byť aj viac.
  • Stredná aktivita: Pre psy so strednou aktivitou sa odporúča cca 20-25% bielkovín.
  • Menej aktívne psy: U psov s nízkou aktivitou môžete vyberať krmivo s nižším množstvom bielkovín, ale stále by mal byť zaistený adekvátny príjem podľa ich potrieb.

Bielkoviny sú kľúčovým prvkom v krmivách pre psov, a správne množstvo a kvalita bielkovín sú zásadné pre celkové zdravie a vitalitu psa. Vyvážená strava s vhodným množstvom bielkovín, prispôsobená veku, úrovni aktivity a zdravotnému stavu, pomáha zaistiť, že váš pes má všetky potrebné živiny pre zdravý a šťastný život.

Doplnenie proteínu pre psov do krmiva – KEDY? Pri vysokej športovej záťaži, ako je príprava na preteky v agility, canicross, mushing, je možné v tomto tréningovom období dodávať proteínový doplnok výživy pre psov. Takýto doplnok podporí tvorbu kvalitnej svalovej hmoty, a tiež prispieva k regenerácii svalových vlákien po extrémnom výkone. Môže byť využitý aj pre psov v rekonvalescencii, ktorí horšie prijímajú tuhú stravu, alebo pre sučky po pôrode.