Psí chrup – koľko má pes zubov a ako sa o ne starať
Chodíte radi k zubárovi? Váš pes tiež nie. O chrup svojho psa by ste sa mali starať rovnako svedomito, ako o ten svoj. Pozrime sa teda na to, ako vyzerá psí chrup, ako prebieha výmena mliečnych zubov a ako sa o psie zuby správne starať.
Anatómia chrupu u psa
Než vôbec začneme hovoriť o tom, ako sa správne o zuby vášho psíka starať, musíme sa pozrieť na to, koľko má pes zubov a ako zdravý psí chrup vyzerá. Mliečny chrup psa je tvorený 28 zubami, zatiaľ čo trvalý ich má o niečo viac, teda 42. Niektorým menším plemenám, najmä tým trpasličím, môžu niektoré zuby chýbať. Tieto zuby delíme rovnako ako u ľudí na rezáky, očné zuby, črenové zuby a stoličky.
Pre lepšiu predstavu sa môžete pozrieť na zubný vzorec psa nižšie.
Mliečny chrup Trvalý chrup
Horná čeľusť Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4 I1, I2, I3, C, P1, P2, P3, P4, M1, M2
Spodná čeľusť Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4 I1, I2, I3, C, P1, P2, P3, P4, M1, M2, M3
Prezubovanie – výmena mliečnych zubov
Výmena zubov alebo prezubovanie môže byť pre vaše šteniatko celkom nepríjemná záležitosť. Prebieha približne od 3. do 8. mesiaca života a ako prvé prichádzajú rezáky. Výmena zubov väčšinou prebieha u väčších plemien skôr a rýchlejšie ako u tých menších.
Ako tento proces vášmu psovi uľahčiť
Výmena zubov môže byť značne bolestivá a šteniatko v tomto období bude hrýzť všetko, čo mu príde do cesty, len aby si uľavilo. Mali by ste mu teda ponúknuť dentálne hračky z kvalitných a odolných materiálov. Hračky sú určite lepšou a bezpečnejšou voľbou, než aby šteniatko hrýzlo vaše topánky alebo kábel od predlžovačky. Rovnako ale veci, o ktoré nechcete prísť, nenechávajte v tomto období v jeho dosahu.
Strava v období výmeny zubov
U šteniatka sa pri vypadávaní mliečnych zubov môže objaviť veľmi mierne krvácanie a zápach z papuľky, nadmerné slinenie alebo nechutenstvo z dôvodu bolesti. Je teda nutné prispôsobiť krmivo, pretože hryzenie tvrdých granúl bude pre šteniatko ťažké a nepríjemné. Môžete ho teda skúsiť kŕmiť konzervou, alebo jeho obľúbené granule zmäkčiť trochou vody či nedochuteným vývarom.
Na čo dávať pozor
Výmena zubov nie vždy prebehne bez komplikácií, mali by ste teda chrupu vášho šteniatka v tomto období venovať zvýšenú pozornosť. V sekcii o problémoch s chrupom si povieme, aké komplikácie môžu nastať pri prezubovaní a ako ich riešiť.
Starostlivosť o zuby psa
Psa by ste od mala mali trénovať na to, že sa mu občas niekto pozrie na zuby. Uľavíte tým vášmu psovi od stresu z kontroly u veterinára, pretože bude dobre vedieť, čo sa deje. Kontrola zubov je nevyhnutná na predchádzanie a liečbu rôznych problémov, o ktorých si povieme viac nižšie. S tým je spojené aj čistenie zubov.
Pokiaľ vášho psa od mala naučíte na pravidelné čistenie zubov, ušetrí vám to veľa starostí a nepríjemností pre vás oboch v budúcnosti. Existuje druh kefiek určených pre psí chrup, dokonca aj vo forme návleku na prst, ak váš pes kefku napríklad hryzie. Špeciálne pasty, rovnako ako niektoré vyššie zmienené hryzacie hračky, sa vyrábajú v príjemných príchutiach. Pokiaľ ale nemáte čas vášmu psovi čistiť zuby pravidelne, je veľmi vhodné mu aspoň dávať dentálne maškrty, ktoré napomáhajú odstráneniu povlaku. Ďalšou možnosťou je zaradiť do jedálnička kelp – riasu, ktorá pomáha rozpúšťať zubný povlak.
Problémy chrupu psa
Predhryz a podhryz u psa
Čeľuste psa sa vyvíjajú nezávisle na sebe, čo znamená, že v určitej fáze vývoja na seba zuby nemusia správne doliehať. Správny a ideálny zhryz pri väčšine plemien je nožnicový zhryz, pri ktorom horné rezáky priliehajú tesne na tie spodné.
Predhryz znamená predsunutá spodná čeľusť, a podhryz podsunutá spodná čeľusť. Tieto vady sa môžu počas života psa napraviť, ale aj vyvinúť z normálne vyzerajúceho mliečneho chrupu psa. Napriek tomu, že u niektorých plemien sú štandardom, môžu spôsobovať bolestivé poranenia alebo infekcie pokiaľ sú naozaj výrazné. Pokiaľ si nie ste istí, či je skus vášho psa v poriadku, je na mieste navštíviť veterinára.
Bolesť zubov u psa a čo ju spôsobuje
Pes vás neupozorní na to, že ho niečo bolí. Musíte si teda všímať zmeny v správaní a iných príznakov bolesti zubov vášho psa. Ako prvé si najskôr všimnete nepríjemný zápach spôsobený baktériami, nadmerné slinenie, nechutenstvo, a v horšom prípade aj vypadnutie chorého zuba.
Bez pravidelnej starostlivosti o chrup psy trpia nadmernou tvorbou zubného povlaku. Ten, rovnako ako u ľudí, vedie u psov k tvorbe zubného kameňa, ktorý je jednou z príčin zápalu ďasien. Zápaly môžu spôsobiť závažné ochorenia obličiek, pečene alebo srdca, pretože dlhodobo zaťažujú imunitný systém a krvou sa ľahko dostanú do celého tela.
Ako teda spoznať na prvý pohľad, či je niečo v neporiadku? Zdravé ďasná by mali byť svetlo ružové, pevne priliehajúce k zubu. Akékoľvek začervenanie, krvácanie, odhalenie krčkov alebo nahromadený zubný kameň je potrebné riešiť.
Zdvojenie zubov
Pri výmene zubov sa niekedy môže stať, že trvalý zub nevytlačí ten mliečny a rastie pozdĺž neho, dochádza teda k ich zdvojeniu. Trvalý zub tým pádom nerastie správnym smerom a prekážajúci mliečny zub je nutné vytrhnúť. Tento problém sa častejšie vyskytuje u yorkšírov, jazvečíkov a ďalších malých plemien. Nie je sa čoho báť – úkon sa vykonáva v celkovej anestézii. Podceňovanie tohto problému spôsobuje množstvo nepríjemností, vrátane poškodenia trvalého zuba alebo zápalov ďasná.
Odporúčame
V našej ponuke nájdete tvrdé maškrty, ktoré mechanicky odstraňujú povlak zo zubov a posilňujú svaly v papuli – je to ako chrúmať skutočnú kosť. Navyše ponúkame niekoľko hračiek veľmi vhodných na hryzenie pri výmene zubov a lahodné konzervy pre boľavé šteňacie zúbky.