Rady a tipy ako odnaučiť psa štekať

09.02.2023

Štekanie je pre psa prirodzená forma komunikácie. V bežnom živote nám a svojmu okoliu tak pes oznamuje, čo je pre neho dôležité a reaguje na vonkajšie podnety. Každý majiteľ psa by mal určitú "normálnu" úroveň štekotu od svojho psa očakávať a tolerovať. Niekedy sú ale hlasové prejavy psa príliš časté alebo štekanie vlastne takmer neustáva.

Život so psom sa v takom prípade stáva veľmi náročným ako pre majiteľa, tak aj pre jeho okolie. Pokiaľ je to aj Váš prípad, určite oceníte pár rád, ako štekanie svojho štvornohého člena rodiny obmedziť na fyziologickú mieru.

Prečo pes tak príšerne šteká?

Dôvodov na intenzívne štekanie môže byť viac. Všimnite si, na čo váš pes alebo šteňa šteká a podľa konkrétnej situácie začnite s výcvikom. Štekanie je normálne správanie psa a šteňatá z neho nevyrastú, ale môžete podniknúť pozitívne kroky na jeho obmedzenie a naučiť svojho psa alternatívnym spôsobom komunikácie.

Štekanie môže byť spôsob, ako zistiť, čo vášho psa desí alebo je mu nepríjemné. Pamätajte, že vašou úlohou ako "rodičia" psieho člena rodiny je chrániť jeho zdravie, čo znamená nevystavovať ho situáciám, ktoré ho príliš stresujú. Pokiaľ váš pes neustále šteká, snaží sa vám povedať, že niečo potrebuje alebo sa niečoho bojí.

Ako postupovať pri výcviku

Zo všetkého najviac budete potrebovať veľkú porciu trpezlivosti. Neočakávajte výsledky cez noc a ani to, čo bude fungovať na jedno šteňa alebo psa, nemusí fungovať na iného. Čím dlhšie Váš pes prehnane šteká, tým dlhšie bude trvať, než si nájde iné spôsoby komunikácie alebo otupí k podnetom, ktoré jeho štekanie vyvolávajú.

Rady a tipy

  • Kričať na svojho psa, aby bol ticho, jeho štekanie nezníži. Cieľom je zistiť, prečo váš pes šteká, a potom mu poskytnúť alternatívny spôsob komunikácie alebo odstránenie podnetu, ktorý spôsobuje štekanie.
  • Udržujte svoje tréningy pozitívne a optimistické. Štekanie je úplne bežnou súčasťou komunikačných nástrojov vášho psa.
  • Buďte pri výcviku dôslední. Snažte sa, aby všetci členovia domácnosti postupovali v konkrétnych situáciách rovnako, a úspech sa dostaví skôr.

Pes šteká a dožaduje sa tak vonkajšie prechádzky

Pes zvyknutý na vylučovanie vonku sa bude dožadovať prechádzky v prípade potreby sa vyvenčiť. Vycvičte ho, aby namiesto štekania zacinkal zvončekom pri dverách. Priveďte ho k zvončeku, položte mu naňho packu a po zacinkaní mu dajte maškrtu.

Snaží sa upútať Vašu pozornosť

Také štekanie sa snažte ignorovať. Akonáhle na psa zareagujete, aj zlobou, bude to presne to, čo chcel štekaním vyvolať. Ďalšou možnosťou je psa zabaviť alebo unaviť. Dlhá prechádzka alebo obľúbená hračka svoj účel obvykle splní veľmi dobre.

Ako odnaučiť psa štekať, keď je sám doma

Opäť platí, že hra, zamestnanie psej mysle a dostatok cvičení môže intenzitu štekania obmedziť. Predovšetkým je ale dôležité na samotu šteňa zvykať od mala. Najprv odídeme na niekoľko minút s tým, že psovi povieme slová, ktoré si bude v budúcnosti s nadchádzajúcou samotou spájať. Napríklad "Ja prídem."

Dáme mu nejakú hračku alebo napríklad kosť, ktorá ho na dlhšiu dobu zamestná. Ideálna je v tomto prípade Yoggies Fit kocka lisovaná za studena. Odídeme len na chvíľu, a keď pri návrate bude doma ticho, pochválime a odmeníme. Postupne čas strávený mimo domova predlžujeme.

Ako odnaučiť psa štekať na iné psy

V tomto prípade budete potrebovať pomoc priateľa so psom a trochu času. Nechajte ho stáť mimo dohľadu alebo dostatočne ďaleko, aby váš pes na jeho psa ešte neštekal. Akonáhle sa váš priateľ a jeho pes objaví v dohľade, začnite kŕmiť svojho psa maškrtami.

Prestaňte kŕmiť, akonáhle váš priateľ a jeho pes zmizne z dohľadu. Tento postup niekoľkokrát opakujte. Majte trpezlivosť a nesnažte sa postupovať príliš rýchlo. Môže trvať mnoho dní až týždňov, kým bude Váš pes venovať pozornosť Vám bez toho, aby na druhého psa štekal. Pri prechádzkach potom tento postup praktizujte aj s cudzími psami.

Pes šteká na prichádzajúcu návštevu

Prikážte mu uložiť sa do jeho pelechu, napríklad povelom "Na miesto!" Keď pes je v pelechu, otvorte dvere návšteve. Akonáhle sa zdvihne a začne štekať, dvere zase zatvorte. Opakujte, kým nezostane ležať v pelechu a nebude štekať, aj keď návšteva bude vo vnútri bytu. Nešetrite pochvalami a odmenami pri správnej reakcii. Rovnako tak cvičte to, aby pes zostal v pelechu bez štekania, keď niekto zazvoní na zvonček. Umiestnenie psa do pelechu si môžete uľahčiť tým, že ho zo začiatku budete mať na vodítku.

Pes štekajúci na rôzne podnety

Bude potrebné, aby si pes na čokoľvek, čo ho núti reagovať štekaním, postupne zvykol. Snažte sa odvrátiť jeho pozornosť v takej situácii od spúšťača tým, že ho budete kŕmiť maškrtami a udržiavať očný kontakt. Keď sa situácia, ktorá je obvykle dôvodom intenzívneho štekania, zaobíde bez neho, psa pochválime a opäť odmeníme.

Výcviková pomôcka - elektrický obojok

V posledných rokoch sa zvýšila obľuba používania elektrického obojku pri odnaučovaní štekania. Ide o prostriedok veľmi účinný, ktorý ale patrí do ruky iba poučenému a zodpovednému majiteľovi. Nesprávne používanie elektrického obojku môže nenapraviteľne poškodiť psychiku psa a narušiť nezvratne jeho vzťah k majiteľovi.

Pri správnom použití sa pes veľmi rýchlo odnaučí nadmerne štekať a väčšinou nie je nutné tento obojok používať dlhodobo. Treba si však stále pamätať, že štekanie je pre psa forma komunikácie a trest vo forme elektrického impulzu by mal prísť iba v niektorých situáciách.

Maškrty pre výcvik

Pri výcviku odnaučenia nadmerného štekania budete potrebovať veľa maškŕt. Pamätajte, že aj maškrty sa počítajú do denného energetického príjmu a nadmerná spotreba maškŕt môže byť príčinou nadváhy psa. Preto sa snažte používať malé maškrty, napríklad Yoggies výcvikové hovädzie alebo morčacie maškrty, ktoré ako čistá sušená svalovina budú aj pri väčšom príjme pre organizmus psa ideálne. Rovnako tak bude výborne vyhovovať Yoggies mrazom sušené (lyofilizované) mäso. Vyhnite sa piškótam pre deti a namiesto nich môžete vyskúšať Yoggies Originálne piškóty pre psov.