Varená potrava pre psov

09.09.2023

Rovnako ako pre ľudí aj pre psov existuje množstvo možností, ako ich kŕmiť. Samozrejmosťou sú granule, ktorými kŕmia stále drvivá väčšina ľudí, doplnkovo konzervami, paštétami či kapsičkami. V poslednej dobe získava na popularite kŕmenie B.A.R.F.om - Bones and raw food / kosti a surová potrava. Mimo tieto smery stále veľa ľudí svojmu psíkovi varí. Tento druh kŕmenia je navyše opäť v kurze, pretože môže byť pre veľa psov veľmi prospešný. Poďme si zhrnúť, prečo by ste vášho psa (ne)mali varenou potravou kŕmiť.

Nie je varená ako varená

Variť pre psov nie je to isté ako variť pre ľudí. Pes je od prírody mäsožravý všežravec a potrebuje (pokiaľ je zdravý) vo svojom krmive vysoký obsah mäsa (75–90 %).Oproti tomu človek je výrazne variabilnejší a pri pestrom jedálničku môže tieto pomery meniť, striedať, alebo niektorú zložku vylúčiť úplne.

Pokiaľ ide o mäso, človek výrazne horšie trávi komplexné proteíny v surovom steaku, preto si ho väčšinou najskôr tepelne opracujeme, čo jednak zabije väčšinu nežiaducich vírusov a baktérií, ale tiež pomôže so stráviteľnosťou. Oproti tomu pes má na toto žalúdok vyvinutý oveľa lepšie. Nie vždy, kvôli rôznym intoleranciám alebo iným problémom, surové mäso môže, prípadne niektorým psom jednoducho nechutí alebo nesedí.

A vtedy prichádza na rad varenie.

Aké sú výhody varenej potravy

Veľa psov má špecifické potreby a varenie ich dokáže skvele naplniť. Výhody vidíme primárne vo:

 • Zvýšení stráviteľnosti - varenie zvyšuje stráviteľnosť niektorých potravín, najmä zeleniny, čo môže byť výhodné pre psy s citlivým zažívaním.
 • Ľahko sa žuje – niektoré psy majú problémy so žuvaním, napríklad po úraze, alebo majú problém s trávením kostí či granúl. Aj tento problém môže varená potrava vyriešiť.
 • Pridaní vlhkosti – varená potrava obsahuje viac vlhkosti ako granule, čo môže byť užitočné pre psov, ktorí málo pijú, majú problémy s prehltnutím suchej potravy alebo srefluxom.
 • Rôznorodosti – varenou potravou môžete zaradiť do potravy psa rôzne druhy mäsa a zeleniny, čo prispieva k pestrejšej a vyváženej potrave.
 • Individuálne potreby – u niektorých psov môžu byť zdravotné alebo stravovacie potreby špecifické a varená potrava môže byť jediným spôsobom, ako lepšie reagovať na tieto individuálne potreby.

Aké sú úskalia varenej potravy

Rôzne štúdie a testovanie za mnoho rokov nám ukázali, že surová potrava má v sebe najviac živín a vitamínov, ktoré sa varením a inou tepelnou úpravou čiastočne strácajú. Pokiaľ teda svojmu psovi varíte, musíte počítať s týmto úbytkom a suroviny vyberať tak, aby aj po opracovaní vášmu psovi poskytli všetko, čo potrebuje. Zároveň treba povedať, že variť pre seba alebo dokonca celú rodinu môže byť už tak náročné, nieto ešte ešte pridať psa (alebo psy). Na tento problém ale existuje riešenie, napríklad novinka od českej firmy Yoggies - Varená potrava pre psov.

Yoggies varená potrava pre psov

Na trhu donedávna bolo veľmi málo možností, ako kŕmiť psy, ktorí potrebujú svoju kŕmnu dávku tepelne upravenú, a zároveň nemôžu z nejakého dôvodu granule. Firma Yoggies sa teda spojila s chovateľmi a veterinármi, aby túto potrebu naplnila – a podarilo sa to fantasticky.

Keď otvoríte vrecko vareného menu, ucítite takú vôňu, že by ste si obsah najradšej vyklopili sami na ryžu alebo cestoviny. Všetko je vyrábané iba z tých najlepších surovín, za tých najprísnejších podmienok a pod dohľadom skutočných profesionálov. Váš pes dostane do misky nielen gurmánsky zážitok, ale aj všetky živiny, vrátane vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje pre zdravý a šťastný život. V niektorých variantoch navyše nájdete aj kĺbovú výživu.

To všetko v praktickom balení, ktoré nie je potrebné skladovať v chladničke, pretože je sterilizované a vydrží naozaj veľa. Vrecká si teda môžete vziať so sebou kamkoľvek, napríklad na dovolenku.

Pre koho Yoggies varenú potravu odporúčame

 • Pes je vyberavý a nedarí sa pre neho nájsť dlhodobo vyhovujúce kompletné a zdravé krmivo.
 • Pes je po operácii a trpí nechutenstvom.
 • Pes trpí alergiami, tráviacimi problémami, hnačkami, pravidelne alebo občasne vracia.
 • Sučka je po pôrode a veľmi ťažko prijíma granule, B.A.R.F. a je potrebné nasadiť voňavú, chutnú a výdatnú potravu.
 • Ideme na dovolenku, preteky, výlet a potrebujeme pohodlné a chutné krmivo, ktoré nie je potrebné nijako zvlášť starostlivo uchovávať, chladiť alebo mraziť.
 • Nechceme dohliadať na podmienky skladovania (v suchu, v chlade alebo dokonca v mraze). Chcem potravu pohodlnú na podávanie, zdravú, bez chémie a pre psíka čo najviac chutnú.
 • Potrebujeme potravu diétnu vzhľadom na zdravotné problémy ako napr. problémy s pečeňou, obličkami, cukrovkou, nadváhou, kĺby a pod.

Kombinujte ľubovoľne

Yoggies dlhodobo pracuje na tom, aby poskytlo vášmu psovi (a tiež vám) čo najširšiu paletu zdravých možností kŕmenia bez chémie. V ich repertoári nájdete granule, B.A.R.F., varenú, konzervy, maškrty alebo napríklad rôzne doplnky potravy, a tiež jogurty. To všetko vyvíjajú tak, aby bolo možné takmer ľubovoľne kombinovať a striedať tak, aby váš pes mal čo možno najpestrejší jedálniček. Pokiaľ teda zvolíte vrecko varenej potravy len ako spestrenie kŕmenia granulami alebo zje budete kŕmiť dlhodobo, je len na vás. Je len potrebné sledovať, čo vášmu psovi sedí a vyhovuje najviac. Ako asi vidíte, u Yoggies naozaj platí ich slogan, že Zdravie začína v miske®.

Yoggies jahňacia konzerva so zemiakmi a karotkou

Yoggies Mrazom sušené morčacie mäso (lyofilizované)

Yoggies B.A.R.F. 100% králik s probiotikami a kĺbovou výživou