Veterinár radí ako správne kŕmiť psa od šteňaťa - diel.2

27.12.2017

Dnes sme pani MVDr.Daniele Králové položili niekoľko otázok ohľadom výberu najvhodnejšieho krmiva od šteňaťa, cez dospelých až po staršie, alebo choré psy.

Od koľkého mesiaca veku môžu byť psy, alebo šteňatá granulami Yoggies kŕmené?

Na Yoggies granulkách si môžu začať brúsiť zúbky všetky psie bábätká, ktorým už "zúbková víla" priletela nadeliť! Tým s úsmevom na perách chcem povedať, že u krmiva Yoggies nie je podstatný ani tak vek, ako skôr schopnosť začať potravu hrýzť. Na granulách Yoggies sa mi páči, že boli vyvíjané od začiatku podľa vzoru prírody. Preto sa výživovo hodí ako pre šteňa, tak dospelého psa i psieho seniora. Aj my veterinári tomu systém hovoríme "All Life Stages" (pre všetky vekové kategórie psov).

Keď sa nad tým zamyslíte, tak v divočine tiež nemajú šteňatá vlkov alebo divých psov okrem dojčenia inú potravu. Ale chcela by som zdôrazniť jednu vec. Všetko je potrebné prispôsobiť aktuálnemu veku, záťaži a schopnostiam.

Prvé dva až tri týždne, než sa začnú otvárať oči, sú šteňatá pekne schovaná v brlohu a mamička je im k dispozícii takmer 24h denne a len dojčí. Ostatní členovia svorky jej nosí jedlo až k brlohu, aby ich nemusela vôbec opúšťať. Medzi tretím až štvrtým týždňom im začínajú rásť prvé zúbky, začínajú sa vydávať na malé prieskumy okolia. Dospelí im občas vyvrhnú už rozžvýkanou a čiastočne tráviacu potravu. Prechádzajú tak obdobím, kedy si postupne začínajú zvykať na pevnú potravu, ale pri tom sa ešte stále dojčí.

V druhom mesiaci života ubúda mamičke mlieka, a tak sa pomaličky mení pomer mliečnej výživy a mäkké natrávenej potravy. Občas už ukoristí i napríklad nohu od zajaca a začínajú zisťovať, na čo sú tie ostré ihličky v papuľke vlastne dobré.

POMALY si tak zvykajú na plnohodnotnú stravu dospelých. Prečo to ale takto podrobne rozoberám? Chcem tým apelovať na to, aby ste si šteniatka nebrali od fenky nikdy predtým, než aspoň v 2,5 mesiacoch, aby mala čas si pri dojčení postupne zvykať na potravu dospelých.

Obzvlášť ak si beriete malé plemeno, je dôležité ešte nejakú dobu granule namáčať. V tomto smere bohužiaľ vďaka negatívnemu šľachteniu človeka musím pripustiť, že u niektorých plemien majú domáce psy nielen veľkosť zubov, ale aj postavenie a skus už veľmi vzdialený vlkom. Kvalita založenie zubov v čeľusti aj ich schopnosť hrýzť a drviť už nie je tak dokonalá ako u vlkov.

Pre šteňa sú granule Yoggies Active svojím zložením najvhodnejšie rovnako ako aj pre malé plemená.

Odporúčam je však, v tak mladom veku radšej trochu zaliať šťavou z vývaru, aby sa začali málinko rozpúšťať a šteniatka tak mala čas naučiť sa nielen žuť, ale tiež pripraviť zažívací trakt na tuhú potravu a to práve postupne a po malých krôčikoch!

Odpoveď na Vašu otázku teda znie, že Yoggies môžu šteňatá začať jesť vo chvíli, keď sa im dostatočne prerežú mliečne zúbky tak, aby mohla začať žuť. Väčšinou sa zuby začínajú prerezávať okolo tretieho týždňa veku a do dvoch mesiacov by mal byť mliečny chrup pekne vyvinutý. A nebojte sa, celkom je mliečnych zubov 28, (v dospelosti potom 42), a ako pocítite doslova na vlastnej koži aj malé zúbky sú dostatočne ostré, aby mohli granulky pekne rozhrýzť.

Granule Yoggies sú bežným, za studena lisovaným krmivom hlavne pre zdravé psy. Ak sa však vo Vašej ordinácii ocitne "psie pacient", ktorým z nich ponúkate granule Yoggies ako hlavný potravu?

Ľudia sa ma v ordinácii často pýtajú: "Pani doktorka, povedzte nám, aké kŕmenie je najlepší?" A ja na to odpovedám, že nič nie je tak čiernobiele, aby šlo povedať toto je najlepšie, a toto najhoršie.

Môžete mať skvelé kŕmenie a jeden pes je po ňom v špičkovej kondícii a druhému nemusí vyhovovať. Preto hovorím, že najprv je potrebné zamyslieť sa nad tým, akým typom potravy chceme svojho psa kŕmiť. Ak to môjmu psovi bude chutiť a vyhovovať, či má stabilne pravidelnú stolicu, netrpia nadúvaním, hnačkami, zápchami atď. Z týchto dôvodov môže byť to najlepšie krmivo pre každého psa iné.

Každý veterinárny lekár by mal byť schopný a pomáhať nájsť to najlepšie práve pre vášho psa. Osobne sa prikláňam k tomu, že čím viac sa výživa blíži prirodzenej potrave, tým je to pravdepodobne to najlepšie riešenie pre vášho psa. Granule Yoggies ponúkame predovšetkým tým majiteľom, ktorí majú o výživu svojich psov záujem a chcú kŕmiť zdravo. Dobrá výživa a zdravý životný štýl je pol zdravia a to platí tak u ľudí, tak i u našich psíkov. A keďže prevencia je to najlepšie, čo môžem každému naordinovať, najviac ma poteší, keď sa majitelia zaujímajú o výživu už od šteniatka.

Veľmi často, však na granule lisované za studena Yoggies prechádzame aj v priebehu života. Hlavne u pacientov, ktorí trpia na opakované zažívacie ťažkosti. Pri ťažkostiach ako plynatosť, hnačky, či pri rôznych potravinových alergiách, problémoch s nadváhou alebo podváhou, problémoch s hromadením zubného plaku a zubného kameňa atď.

Odporúčate k Yoggies pridávať aj nejaké ďalšie doplnky napr. Lososový olej?

Doplnky výživy sú veľmi diskutovanou kapitolou v zdravej výžive. Pre porozumenie je potrebné si vysvetliť, čo vlastne doplnok výživy je.

Sú to takzvané mikroživiny, medzi ktoré patrí napr .: aminokyseliny, vitamíny, minerály, rôzne výťažky z bylín a pod. Tie vyživujú bunky, ovplyvňujú ich biochemické pochody, podieľa sa na premene látkovej a môžu mať rad ďalších funkcií. Ako už z názvu vyplýva, majú za úlohu dopĺňať výživu. Väčšinu z týchto mikroživín získavajú zvieratá v prírode z potravy buď priamo, alebo si ich telo vyrába samo.

U domácich zvierat sa ale môže stať, že vplyvom nevyvážené, alebo nevhodné potravy, alebo vplyvom rôznych chorôb, či účinkom zhoršujúceho sa životného prostredia dôjde v organizme k deficitu. Ten sa môže prejaviť aj vážnou chorobou v krajnom prípade aj ohrozením života. Preto odpovedám, áno, doplnky výživy je možné pridávať, ale chcela by som zdôrazniť, že s rozmyslom a v správnej kvalite a kombinácii.

Vždy však dávam prednosť doplnkom prírodným, pred umelo vyrobenými chemickou cestou.

Lososový olej je práve jeden z tých krásne prírodných doplnkov, pretože sa získava naozaj z lososa a to čisto prírodnou cestou. Spracováva sa bez vysokých teplôt, ktoré by inak zničili tak cenné mikroživiny a ich využiteľnosť v organizme.

Tento olej obsahuje Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny EPA (kyselinu eikosapentaenovú) a DHA (kyselinu dokosahexaenovú). Tieto majú mnoho blahodarných účinkov napr. Protizápalové vlastnosti, pozitívny vplyv na stavebné štruktúru mozgových buniek. Znižujú tiež zlý cholesterol a majú tak priaznivý vplyv na kardiovaskulárny aparát a stenu ciev. Majú tiež podporný vplyv na imunitný systém, reprodukčné aparát, na koži, pazúriky, alebo kvalitu kožúšku a mnoho ďalšieho. Lososový olej teda ku granulám Yoggies určite odporúčam ako občasné spestrenie potravy a pre prevenciu u zdravých jedincov, alebo vo vyšších dávkach ako liečebnú kúru pri rôznych záťažiach a chorobách.


Ďakujeme pani doktorke Králové a už teraz sa tešíme na ďalšie pokračovanie zo života na veterine 3v1 v Pražskej Chuchle.