Veterinár radí ako zdravo kŕmiť psa - diel.1.

27.12.2017

Pýtame sa MVDr.Daniely Králové z veterinárnej ordinácie 3v1 v Pražskej Chuchle

Úvodom nám prosím prezraďte, či ste ponúkala vo svojej ordinácii granule lisované za studena ešte pred tým, než ste sa dozvedela o Yoggies?

Firma Yoggies ma kontaktovala osobne asi tak pred dvoma rokmi na základe môjho profilu na našich webových stránkach. Zistili sme, že máme rovnaký cieľ, podporovať zdravý spôsob výživy psov.

O granule lisované za studena som sa ale zaujímala už tak pred šiestimi rokmi, možno viac, v súvislosti s pánom Clemensom Dingmann z Nemecka. Je to prírodný liečiteľ, ktorý sa celý život zaoberá bylinkami a podľa starých rodinných receptúr vyrába doplnky výživy a tiež granule lisované za studena. Granule som aj vyskúšala, ale informovanosť verejnosti a osveta ešte nebola taká a nebol o ne príliš záujem. V dnešnej dobe, keď sa ľudia viac zaujímajú o výživu, bio potraviny a zdravý životný štýl je aj väčší záujem o to kŕmiť zdravšie naše chlpatých miláčikov a som za to veľmi rada.

Sú pre Vás probiotiká v krmive jedným z kritérií, prečo sa rozhodnúť práve pre tento druh krmiva?

Iste to nie je jediné hlavné kritérium, ale ak krmivo probiotiká obsahuje, je to skvelý benefit ktorý len kvitujem. Myslím, že probiotiká majú veľkú budúcnosť. V povedomí ľudí sú zaradené do kategórie doplnkov súvisiacich so zažívaním hlavne po antibiotickej liečbe, čo je správne, ale renomovanej štúdie preukazujú ich ďaleko širší záber. Napríklad pozitívny vplyv na tvorbu krviniek, imunitný systém a celkovú kondíciu a to dokonca aj duševné. Keď sa zamyslíme nad názvom, tak vlastne on sám o sebe je vypovedajúci. Pretože bios je latinsky život, takže pre-bio znamená pre-život!

V ordinácii dostávam často otázku, čo si konkrétne pod probiotikom predstaviť a aký je rozdiel medzi probiotikom a prebiotikom?

Čo sú PROBIOTIKÁ ..

... sú to kultúrne bakteriálne kmene, ktorými v počte miliárd kolonizuje tráviaci trakt a ktoré potom okrem iného zabraňujú patogénnym baktériám v raste. Konkrétne je to napr. Enterococcus faecium, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium breve a ďalšie. Sú to teda tie hodné mikroorganizmy, ktoré priaznivo ovplyvňujú zloženie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Kým PREBIOTIKÁ ..

... sú potravou čiže substrátom pre tieto prospešné mikroorganizmy, aby sa im dobre darilo. Je to vlastne nestráviteľná zložka ako napríklad rozpustná vláknina inulín. Prevažne to sú fruktooligosacharidy čiže jednoduché cukry. Celkovo sa dá povedať, že psy a mačky, ktorí majú v potrave pravidelný prísun týchto prospešných mikroorganizmov, sú odolnejšie voči infekciám a chorobám, kvalitnejšie trávia a lepšie prospievajú.

V diele č.2 nájdete otázky a odpovede na tému:

  • Sú vhodné Yoggies granule lisované za studena pre šteňatá?
  • Sú vhodné pre zdravého i chorého psa, alebo psa s alergiou a pod?
  • Aké doplnky sú vhodné pre psíka, aby sme podporili jeho zdravie a imunitu?
  • a budete počuť mnoho ďalších, skvelých rád
  • Teraz ďakujeme pani doktorke Králové a pozrite sa na ďalší diel s radami veterinára ...