Výchova a výcvik psa

05.02.2023

Správna výchova a výcvik šteňaťa je úplne zásadný pre jeho celoživotné bezproblémové spolužitie s ľuďmi a ostatnými zvieratami. Je tiež dôležitá pre budúcu bezpečnosť Vašej aj vášho psa. Začíname s ňou hneď po príchode šteňaťa domov.

Čo je skutočne dôležité

Základom je vytvorenie hierarchie v ľudsko-psej svorke. Svojim správaním musíte psa presvedčiť, že všetci členovia domácnosti sú jeho nadriadení a on je vo svorke až na poslednom mieste. Uvidíte, že to pôjde aj po dobrom. A ako na to? Pomocou každodenných drobností.

Od mala šteniatku siahajte do misky, nesmie vašu ruku hlavou v miske odstrkovať. Najprv sa najedzte Vy a až potom dostane svoje jedlo pes. Do dverí vchádzate najprv vy a až potom pes. Naučte ho, že po príchode z prechádzky čaká pri dverách, než mu utrite labky. Ak ho necháte ležať na pohovke alebo posteli, musí kedykoľvek bez odporu zoskočiť, akonáhle si tam budete chcieť sadnúť alebo ľahnúť. Tiež by ale mal mať na pokojnom mieste pelech, kde môže bez vyrušovania odpočívať.

Svojmu psovi by ste mali prejavovať svoju lásku. Maznajte sa s ním, hladkajte ho a hovorte na neho. Naše prejavy náklonnosti ale nikdy nesmú byť psovi nepríjemné, teda nerobte nič, čomu sa bude brániť. Keď príde, pohladkajte ho. Ľahko, od hlavy,  poškrabte ho za ušami alebo na chrbte.

Prostriedky pozitívnej motivácie psa

Pri výchove a výcviku sa snažte vždy dávať prednosť pozitívnej motivácii pred trestom. Akonáhle pes urobí správne to, čo ste po ňom chceli, okamžite ho odmeňte maškrtou a pochváľte. Odmena by mala nasledovať do 3 sekúnd, teda nie je vhodné maškrtu dlho hľadať po vreckách, musí byť po ruke. Na to je určený Yoggies maškrtník.

A aké odmeny sú ideálne? Malé kúsky sušeného mäsa alebo napríklad Yoggies originálne piškóty pre psov. Najmä pri dlhšom výcviku sú vhodnejšie ako tie detské, pretože neobsahujú cukor, soľ ani konzervačné látky. Veľmi obľúbené sú aj Yoggies výcvikové maškrty, ktoré sú vyrábané z rôznych druhov mäsa.

Tresty a odmeny - Ako správne trestať a odmeňovať psa

Ak však musíte šteňa pri výchove potrestať, nebite ho. Šteňa ihneď pochopí spôsob, ktorým ho trestá jeho matka. Chyťte ho pevne za kožu na krku a chvíľu držte. Nesmiete povoliť, ani keď šteňa bude hlasno protestovať. Stlačenie uvoľnite až za niekoľko sekúnd. Trestajte ihneď najmä akékoľvek prejavy agresivity alebo dominancie. Buďte vždy úplne dôslední ako pri odmeňovaní, tak pri trestaní. Po správne vykonanom povele by mala vždy nasledovať ihneď pochvala a odmena, rovnako tak pokarhanie by malo nasledovať bezprostredne po prehrešku.

Vie pes zostať sám doma?

Veľmi dôležité je naučiť šteňa zostať osamote doma. To majitelia často podceňujú a hovoria si, že s tým psom vždy niekto doma bude a netreba ho teda samote učiť. To je veľká chyba. Vo vašom živote určite nastane čas, kedy budete musieť nechať psa samotného. Keď na to nebude zvyknutý, bude to pre neho znamenať veľký stres. Bude štekať, škrabať na dvere, bude si hľadať nejakú činnosť, čo môže byť obhrýzanie všetkého, čo bude mať na dosah.

Ako naučiť šteňa byť samo doma?

S výcvikom začnite, akonáhle sa u vás šteňa aklimatizuje. Najprv ho opustite na pár minút a predneste nejaké heslo, ktoré si pes s vašim odchodom spojí, napríklad "Ja prídem". To budete opakovať vždy pri svojom odchode. Potom bude vedieť, že odchádzate, ale zase sa vrátite. Zamestnajte ho maškrtou, ktorá vydrží jeho pozornosť dlhšiu dobu, napríklad Yoggies Fit kocka, alebo hračkou. Postupne čas strávený osamote predlžujte. Ak nájdete po návrate psa spokojného, v pokoji okusujúceho svoju kocku alebo hračku, pochváľte ho a odmeňte.

Čo robiť, keď pes nepočúva?

Môže sa stať, že sa Vám výchova šteňaťa aj napriek všetkej snahe nebude dariť. Psík nepočúva povely, prejavuje znaky agresivity, uteká. V takom prípade neváhajte a vyhľadajte pomoc odborníka.