Odčervenie psa – ako, kedy a ako často

09.03.2023

O čo menšiu pozornosť je problematike vnútorných parazitov venovaná v oblasti humánnej medicíny, o to väčšiu starostlivosť si zaslúži liečba a prevencia endoparazitov u našich domácich maznáčikov. Prevažná väčšina oblých, plochých aj jednobunkových cudzopasníkov totiž patrí medzi zoonózy a tak by vhodné prostriedky a termíny na odčervenie psa mal poznať každý majiteľ.

Ako často odčervovať psa

Odčervovanie šteniat začína vo veku dvoch týždňov. V tom čase podáva chovateľ malým psíkom obvykle roztok alebo pastu presne na ich váhu. Ďalšie dávky nasledujú po dvoch týždňoch až do odchodu k svojim novým majiteľom. Potom sa intervaly predĺžia na štyri týždne do veku pol roka. Ak sú vo vašej domácnosti malé deti, pokračujte s odčervovaním pravidelne trikrát až štyrikrát ročne. Pokiaľ nie sú, vystačíte s polročným intervalom.

"Ak však máte z nejakého dôvodu k veterinárnym antiparazitikám výhrady a chcete ich podávanie svojmu psovi obmedziť na minimum, môžete dvakrát ročne nechať vo veterinárnej ordinácii vykonať vyšetrenie správne odobratej, teda trojdňovej vzorky stolice. V každom prípade ale odporúčam aspoň raz ročne antiparazitiká podať." radí MVDr. Michaela Riedlová.

Čím odčervovať psa?

Bežne dostupné antiparazitka zvyčajne obsahujú látky účinné proti najčastejšie sa vyskytujúcim oblým červom – škrkavkám, a plochým – pásomniciam. V priebehu života svojho psa sa stretnete s množstvom rôznych preparátov s rovnakými alebo podobnými účinnými látkami. Pokiaľ je Váš pes zdravý a jeho trávenie je v poriadku, môžete sa pre jeho odčervenie uspokojiť s týmito široko používanými antiparazitikami.

Tip: Podanie antiparazitík zdravému psovi slúži len na riešenie prípadnej parazitárnej invázie, prebiehajúcej bez zjavných príznakov. Pamätajte, že na rozdiel od vakcinácie nemá také odčervenie preventívny efekt.

Prírodné antiparazitárne preparáty

Vzhľadom na nebezpečnosť psích vnútorných parazitov pre človeka sa nemožno na efekt prírodných preparátov spoliehať. Môžu byť ale veľmi prospešné v posilnení obranyschopnosti črevnej bariéry a imunitného systému pri vylučovaní parazitárnych zárodkov i dospelých parazitov z čreva. Na tento účel je ideálna Verm-X, maškrta a prírodný prostriedok na podporu "bezchemického" odčervenia psa. Pre dlhodobejšiu podporu imunitného systému a zdravý mikróbiom pamätajte na pravidelnú obnovu zdravej črevnej mikroflóry. Váš pes bude milovať najmä Yoggies Jogurt pre psov. V prípade črevných ťažkostí, alebo ak má Váš psík citlivé trávenie, je vhodné každé tri mesiace podať intenzívnu desaťdňovú kôru plnú prospešných probiotík a prebiotík – Yoggies DogPro Bio.

Tip: Ak má Váš pes napriek všetkým opatreniam stále tráviace problémy, neotáľajte s návštevou veterinárneho lekára. Zabránite tak rozšíreniu prípadnej parazitárnej invázie na ďalšie zvieracích, ale aj ľudských členov Vašej domácnosti.

Príbeh z veterinárnej ordinácie

Nasledujúci skutočný prípad pekne ilustruje dôležitosť znalosti tejto problematiky. Rodina s dvoma deťmi, majitelia krásneho leonbergra. Pes začal mať hnačky, ale pretože býval v koterci na záhrade, majitelia to príliš neriešili. Dostal kura s ryžou a tým sa celá starostlivosť o jeho trávenie skončila. Po pár týždňoch zašla mamička do lekárne kúpiť odčervenie. Tam dostala dávku bežného antiparazitika, tá však nemala ani po pár dňoch žiadny efekt. Potom začal mať hnačky jeden z rodičov. Konzultácia v lekárni priniesla rodine balenie rozpustného prášku proti hnačke a čierne uhlie. Tráviace problémy neskôr postihli aj ostatných členov rodiny vrátane detí.

Praktický lekár naordinoval antibiotiká. Nezmenilo sa nič, ale stav trávnika na záhrade, kde sa zdržiaval pes, donútil konečne majiteľa k návšteve veterinárnej ordinácie. Ako prvý odoslal veterinárny lekár trojdňovú vzorku stolice na vyšetrenie a hľa: v protokole bola uvedená masívna invázia jednobunkových parazitov – giardií. Túto možnosť neodhalila ani konzultácia v lekárni, ani návšteva praktického lekára. Po nasadení adekvátnej liečby psa, a neskôr po odoslaní laboratórneho protokolu praktickému lekárovi a následnej liečbe celej rodiny, sa po mnohých týždňoch zažívanie všetkých vrátilo do normálu. Takže dilema, či veterinár alebo samoliečba, má v prípade zdravotných ťažkostí jasný výsledok.