Otravy psov, prejavy, príčiny a následky

12.03.2022

Stále častejšie medzi psičkármi aj v médiách počúvame o rôznych otravách psov. Kto to raz zažil na vlastnej koži, vie, že sa jedná o jeden z najhorších zážitkov v živote psa aj človeka. Ostatne my z Yoggies by sme o tom mohli veľmi podrobne rozprávať, ako dokazuje aj náš príbeh s Roxym. Vďaka tomu dnes existujú krmivá Yoggies a vy čítate tento článok.

O otravách psov s MVDr. Markétou Rázgovou

Radi by sme vám a vašim psíkom pomohli vyvarovať sa týchto nepríjemných zážitkov. Preto sme sa opýtali MVDr. Markéty Rázgovej z veterinárnej ordinácie Animal v Kutné Hoře na otravy psov, ich najčastejšie príčiny, prejavy a možné následky.

Pani doktorka, z čoho najčastejšie môže byť pes otrávený?

Otráv psov aj mačiek je teraz neobvykle veľa. U psov najčastejšie pozorujeme otravy rodenticídy (jedy na hlodavce), metaldehydom (jed na slimáky) a fridexom. U mačiek najčastejšie vídame otravy rodenticídy alebo prípravky proti parazitom (keď majitelia dajú mačke prípravok pôvodne určený pre psy). U psov aj mačiek môžu otravu spôsobiť aj toxíny obsiahnuté v pokazenej potrave alebo vode. Takými toxínmi sú napr. toxíny baktérií ako je botulotoxín, alebo napríklad plesnivé krmivo. Medzi menej obvyklé otravy patrí otrava avokádom alebo čokoládou. Mnoho ľudí čokoládu podceňuje, ale mala som tu aj psíka malého plemena, ktorý po požití vysokopercentnej čokolády takmer umrel. V horúčavách sa zase psy radi kúpu v rôznych rybníkoch a tôniach, lenže aj tam na nich číha riziko otráv sinicami, čo môže byť tiež veľmi nebezpečné.

Prehľadne - čím všetkým sa môže pes otráviť:

  • jed na potkany a iné hlodavce
  • jed na slimáky
  • jedy na hmyz, insekticídy
  • fridex, nemrznúca zmes do chladiča, kvapaliny do ostrekovačov
  • skazená a plesnivá potrava alebo voda
  • čokoláda
  • avokádo
  • nikotín
  • ľudské lieky - paracetamol, ibalgin

Ako sa otravy prejavujú?

Väčšinou dôjde k rapídnemu zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa. Medzi najčastejšie príznaky otravy u psa patrí úporné zvracanie, slabosť, apatia, nechuť do jedla. U otráv rodenticídmi možno pozorovať aj krvácanie z telových otvorov, krv v stolici. Pri veľkom množstve otráv sú v poslednom štádiu typické kŕče, u niektorých naopak neschopnosť pohybu a slabosť svalov. To bol aj problém Roxyho. Pomôcť pri určení toxickej látky môže aj veľkosť zreničky - niektoré toxíny vyvolávajú stiahnutie zreničky, iné zase jej roztiahnutie.

Prehľadne - ako spoznať otravu u psa podľa prejavov:

  • úporné zvracanie alebo hnačky
  • slabosť a apatia
  • nechuť do jedla, odmietanie potravy
  • krvácanie z telových otvorov, krv v stolici alebo v moči
  • kŕče a bolesti
  • ochabnutosť svalov a neschopnosť pohybu
  • zmena roztiahnutia zreničiek

Každého chovateľa určite zaujíma, ako najrýchlejšie pomôcť psovi, keď zistíme otravu?

Ak zistíte, že pes alebo mačka zjedol/a nejaký jed, je nutné čo najskôr vyvolať zvracanie - ideálne do 30 minút od požitia. Na vyvolanie zvracania môžeme použiť po lyžičkách podávaný peroxid vodíka (2% dezinfekcia) alebo tiež horčicu nariedenou vodou. Po vyzvracaní je nutné čo najskôr vyhľadať veterinárneho lekára. Ďalším postupom je väčšinou infúzia, ktorá slúži na "prepláchnutie" organizmu a rýchlejšie vylúčenie toxínov z tela. Pri otravách rodenticídy sa podávajú vysoké dávky vitamínu K, ktoré by si však chovateľ sám bez konzultácie s veterinárom nemal ordinovať. Ďalej sa tiež podávajú špeciálne gély, ktoré na seba nadväzujú toxíny preniknuté do čreva, čím sa zabráni ich ďalšiemu vstrebávaniu do tela.

Prehľadne - Prvá pomoc pri otrave psa:

  • vyvolať zvracanie (v prípade otravou chemikáliami alebo pri podozrení na prehltnutie ostrého predmetu zvracanie nevyvolávať! iba kontaktovať veterinára a opýtať sa na postup)
  • kontaktovať veterinára a psa bezodkladne transportovať na vyšetrenie

Čo robiť po otrave psa?

Aké sú najčastejšie problémy po otravách?

Otravy psov majú najčastejšie za následok postihnutie obličiek a pečene. Záleží na dávke vstrebaného toxínu a razantnosti liečby, ale môže dôjsť aj k doživotnému postihnutiu týchto orgánov. U otráv rodenticídy dôjde k narušeniu krvnej zrážanlivosti a liečba môže trvať aj niekoľko týždňov. Občas po otravách zostáva veľmi citlivé trávenie už doživotne.

Príbeh psa Roxyho a jeho otrava aj rekonvalescencia stojí za vznikom českej firmy Yoggies. Citlivé zažívanie psa potom bolo dôvodom pre vývoj jogurtov pre psy aj krmivá bez chémie a konzervantov, založenom na pre psa najprirodzenejších surovinách - teda na kvalitných mäsách, tukoch i prírodných vitamínoch.

Jiří Švihálek, riaditeľ Yoggies

Pani doktorka, keď už sa stane, že je u psíka zistená otrava a on sa z nej dostane, ako ho potom čo najlepšie a najzdravšie kŕmiť?

Pri otrave je vždy dôležité prebrať následné kŕmenie s ošetrujúcim veterinárom. Väčšinou je narušené trávenie, pretože je podráždené toxínom, zvracaním i hnačkami. Bezprostredne po otrave väčšinou veterinár podá pacientovi špeciálne krmivo pre psíkov s narušeným trávením. Potom je vhodné prejsť na veľmi kvalitné krmivo, ktoré bude ľahko vstrebateľné, menej tučné a bude obsahovať minimum konzervantov a chémie. Veľmi vhodné je tiež podávať probiotické jogurty pre psov, aby sa trávenie a imunita psa čo najskôr upravili.

Prehľadne - režim a strava psa po otrave:

Teraz dúfame v optimistickú odpoveď na túto otázku: Dá sa z otravy úplne vyliečiť, alebo bývajú následky?

Pokiaľ sa otrava zachytí včas a väčšina jedu je vyzvracaná, tak je prognóza všeobecne veľmi dobrá. Ak sa ale rieši otrava až vo chvíli, keď sa u psíka objavia klinické príznaky a zmeny zdravotného stavu, môže dôjsť k úhynu alebo prinajmenšom k doživotným komplikáciám. Ak bol psík niekedy otrávený a uzdravil sa, tak odporúčam dvakrát ročne nechať u veterinára vykonať vyšetrenie krvi, aby sa skontroloval stav pečene a obličiek, pretože pri otrave mohlo dôjsť k ich poškodeniu a ľahšie potom vo vyššom veku môže dôjsť k ich zlyhaniu.