Pestrá potrava alebo ako kŕmiť mačku, aby bola spokojná

09.03.2023

Tiež patríte k majiteľom, ktorí raz za čas blúdia medzi regálmi obchodu pre zvieratá a skúšajú odhadnúť, čo by tak mohlo jeho mačke chutiť? Výsledkom vopred prehranej bitky býva po týždni plná miska granúl, o ktoré dotyčná mačka nejaví záujem, napriek tomu, že prvé dni vyzerali tak nádejne! Ako teda docieliť to, aby sa aj maškrtná mačka tešila na každú porciu krmiva? Poďme sa pozrieť na koncept Pestrej potravy Yoggies.

Organizmus mačky je na kvalitu surovín a ideálne zloženie potravy oveľa náročnejší ako organizmus psa. Tu skutočne platí, že mačka nie je malý pes. Okrem zdravej výživy musí krmivo pre mačku spĺňať ešte jedno dôležité hľadisko, a to je jeho chutnosť.

Mačky sú veľmi maškrtné a vyberavé zvieratá a ani najdrahšie granule ich nemusia zďaleka uspokojiť. Bohužiaľ im naopak často chutí lacné krmivo z málo kvalitných surovín s rôznymi dochucovadlami, ktoré by majiteľ rád vymenil za kvalitnejší výrobok, ale jeho mačka na to má iný názor.

Jednou z ciest, ako zlepšiť príjem kvalitnej potravy u mačacieho člena rodiny, je zaradiť do jej alebo jeho jedálnička okrem suchého aj ďalšie formy krmiva. Koncept pestrej potravy Yoggies určite stojí za to vyskúšať práve pre jeho rozmanitosť.

Ako správne kŕmiť mačku?

Chuťové preferencie svojej mačky poznáte najlepšie Vy sami. Dáva prednosť suchému krmivu alebo surovej potrave? Ako prvé podľa toho vyberte základ jej jedálnička – granule lisované za studena Yoggies alebo surový B.A.R.F. Každý deň potom zvolíte to, čím jej chuťové poháriky potešíte a súčasne doplníte ďalšie látky prospešné jej zdraviu – jogurt pre mačky Yoggies, komplex probiotík a prebiotík CatProBio, oleje a doplnky potravy pre mačky.

Súčasťou konceptu pestrej potravy by určite mala byť vlhká potrava, ktorú mačky obvykle milujú. Mištička alebo konzerva pre mačky Yoggies môže byť základom každodenného jedálnička, alebo aj jeho doplnkom. Optimálnu kŕmnu dávku pre konkrétne potreby každej mačky pomôže spočítať kalkulačka kŕmnych dávok.

"Mačaciemu organizmu prospieva potrava s vysokým obsahom vlhkosti, ktorá doplní toľko potrebnej tekutiny." hovorí veterinárna lekárka Michaela Riedlová. "Je to dôležité najmä pre funkciu obličiek, pretože mačky samy o sebe všeobecne málo pijú." dopĺňa veterinárka. Je preto ideálne zatraktívniť im aj zdroj čerstvej vody napríklad formou fontánky.

Pestro poskladaný jedálniček má aj ďalšie pozitíva pre funkciu mnohých orgánových systémov, najmä imunitného. Ako hovorí Jiří Švihálek, riaditeľ Yoggies: "Bolo preukázané, že dlhodobé kŕmenie psov a mačiek jednotvárnou potravou oslabuje imunitné funkcie a organizmus sa potom ťažko bráni rôznym infekciám alebo parazitom a ľahšie dochádza k rozvoju alergických ochorení."

Pestrá potrava je preto cestou k zdravej a spokojnej mačke.