Viete, ako pes prejavuje lásku?

20.05.2024

Mnohí z nás milujú svojich psov ako členov rodiny a najlepších priateľov. Často predpokladáme, že naše psy nás automaticky milujú rovnako ako my ich. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či je to naozaj tak a ako nám naše psy dávajú najavo, že nás majú radi? Nevedia síce rozprávať, ale majú mnoho iných spôsobov, ako nám svoju náklonnosť prejavujú.

Ako zistím, či ma má môj pes rád?

Možno ste si občas položili otázku, či vás má váš pes rád len kvôli jedlu? Ak máte doma tuláka, pre ktorého sa zdajú byť pochúťky dôležitejšie ako vy sami, možno váhate, či je to len láska, ktorá vám prúdi žalúdkom. Máme však pre vás dobrú správu! To, že drvivá väčšina psov si cení láskyplnú interakciu s človekom rovnako alebo viac ako jedlo, dokonca dokázal aj vedecký výskum.

Najjednoduchším ukazovateľom lásky psa k vám je, keď váš chlpatý priateľ chce byť čo najviac vo vašej blízkosti a sám začne fyzický kontakt. Od rôznych štuchnutí ňufákom, pritúlenia až po opretie sa celou váhou tela o vás. To je od neho psie objatie. Ďalším spôsobom, ktorým pes dáva najavo, že vás a vašu spoločnosť miluje, je, ak chce spať vo vašej blízkosti. Preto toľko psov miluje spanie v posteli so svojím majiteľom alebo majiteľkou, alebo aspoň v spálni. Mnohé psy po pritúlení sa k svojmu človeku hlasno vzdychajú alebo vrčia. Takéto hlasové prejavy sú znakom spokojnosti a šťastia.

Čo znamená, keď sa vám pes pozrie do očí?

Pozorne sa pozerať do očí cudziemu psovi, ktorého nepoznáte, sa rozhodne neodporúča. Väčšine psov to bude nepríjemné a buď sa budú snažiť vyhnúť očnému kontaktu, alebo budú používať upokojujúce signály, ako je žmurkanie, olizovanie alebo otáčanie hlavy, alebo môžete dokonca vyvolať obrannú agresiu.

Dlhý očný kontakt so psom však môže všetko zmeniť. Ak sa vám váš psí partner dlho pozerá do očí, pričom reč jeho tela je uvoľnená, je to preto, že k vám cíti hlboké spojenie a dôveru. Keď sa na vás váš psík pozerá, jeho mozog uvoľňuje oxytocín, známy aj ako hormón lásky. A váš tiež, pretože tento úžasný "doping" je vzájomný.

Prečo vás pes olizuje?

Nevlastníci psov zvyčajne považujú olizovanie za nechutné, ale mnohí majitelia psov ho právom považujú za prejav veľkej náklonnosti a nebránia sa mu. Či už ide o "bozk" na tvár, alebo olizovanie rúk či nôh, psy často úprimne prejavujú svoju lásku a záujem a posilňujú sociálne väzby. Ak vás váš psík neolíže, neberte si to osobne, niektorí jedinci tento spôsob komunikácie príliš nepoužívajú a vôbec to nemusí znamenať nedostatok náklonnosti.

Pes prejavuje lásku mnohými spôsobmi

Rovnako ako my ľudia, aj psy majú široký repertoár správania, ktorým prejavujú svoju lásku. Okrem vyhľadávania čo najväčšieho fyzického kontaktu, maznania a prispôsobovania bruška na poškrabanie sem patrí aj spomínané olizovanie a pohľad do očí. A čo vrtenie chvostom? To je niekedy nesprávne chápané a neplatí zaužívaná múdrosť, že to vždy znamená radosť. Psy však tiež vrtia chvostom, keď sú v kontakte s milovanou osobou. Vo chvíli, keď je celkový postoj psa uvoľnený, chvost sa pohybuje krúživým pohybom a pes dokonca vlní celým telom, je to jasný znak toho, že sa teší, že vás vidí.

Niektoré psy rady nosia svojim obľúbeným ľuďom hračky, iné rady kradnú špinavé oblečenie a iné veci s vôňou svojho milovaného majiteľa. Asi vás neprekvapí, že psy rozoznávajú aj mená ľudí, ktorých majú radi. Stačí, aby počuli takéto meno, a už vzrušene hľadajú, kde sa spomínaný človek objaví, aby ho mohli poriadne privítať.

Láska psa k človeku nemá v ríši zvierat obdobu

Vďaka tisíckam rokov domestikácie sa psy stali najvernejšími spoločníkmi ľudí. Na rozdiel od iných zvierat s nami psy často spolupracujú len preto, aby nám urobili radosť. Aj preto je výcvik väčšiny psov jednoduchší ako výcvik iných druhov zvierat. Rovnako nám psy odpúšťajú mnohé chyby a zlé správanie. Bohužiaľ, my ľudia na to niekedy hrešíme a považujeme psiu lásku za samozrejmosť. A to je škoda. Ak sa rozhodneme zdieľať svoj život so psami, mali by sme sa snažiť byť im rovnako oddanými spoločníkmi, ako sú oni nám. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je venovať im náležitú starostlivosť a vzdelávať sa v oblasti komunikácie so psami, aby sme im mohli prejavovať svoju lásku spôsobom, ktorý im vyhovuje.

Prejavte lásku aj svojmu psovi

Yoggies Hovädzie sušené mäso pre psov (prúžky) 45g

Kvalitné jogurty pre psov

Hovädzie tréningové pochúťky