Viete, prečo vás váš pes olizuje?

Mnohí majitelia majú radi psie "bozky" a oblizovanie a považujú ich za prejav náklonnosti svojho štvornohého parťáka. Možno vás prekvapí, že to nemusí byť nevyhnutne znakom veľkej psej lásky. Prečo nás teda psy olizujú? Podrobne to preskúmame v dnešnom článku.
Prečo ma ten pes stále olizuje?
Ak máte doma havkáča s roztopašným jazykom, ktorý sa vás snaží takmer neustále olizovať, pravdepodobne sa čudujete, prečo to robí. Najčastejšie pes rád olizuje tvár svojho majiteľa alebo mu líže ruky či nohy. Ak to nie je vtedy, keď vám ruky voňajú nejakou dobrotou, ktorú ste pripravovali alebo jedli, je to spôsob komunikácie a vyjadrenia emócií.
Existuje viac dôvodov, prečo pes olizuje človeka
Ak sa snažíte rozlúštiť, čo znamená, keď vás váš pes olizuje, vždy sa musíte pozrieť na konkrétnu situáciu. Okrem už spomínanej vône a chuti jedla z vašich rúk sa môže stať, že vášho psa priťahuje aj slaná chuť, ak sa napríklad spotíte po fyzickej námahe. Takéto situácie je najľahšie odhaliť.
Prejavovanie náklonnosti
Častým dôvodom intenzívneho olizovania je skutočne to, že vám váš chlpatý priateľ chce prejaviť náklonnosť. Ak k vám váš psík sám od seba príde, prilepí sa na vás s blaženým výrazom a začne vás olizovať, je to pre neho spôsob, ako si užívať vaše spoločné puto.
Ďalšou možnosťou je, že pes sa naučil takto získavať vašu pozornosť a potom tento trik používa vždy, keď od vás niečo chce - či už maznanie, prechádzku alebo vylákať od vás nejaký pamlsok.
Utešujúce lízanie
Veľmi častým dôvodom olizovania, najmä v oblasti tváre, sú takzvané signály útechy. Týmto spôsobom pes vyjadruje, že sa v určitej situácii necíti dobre a že by uprednostnil viac osobného priestoru. Takéto olizovanie možno často pozorovať, keď sa nad psa nakloníme, objímeme ho alebo sa mu pozrieme zblízka do očí.
Niekedy môžu psy len vyplaziť špičku jazyka alebo "olizovať vzduch". Psy často používajú citlivé olizovanie aj pri komunikácii s malými deťmi, ak je im situácia nepríjemná. Žiaľ, rodičia to často mylne považujú za prejav náklonnosti, hoci by bolo vhodné interakciu prerušiť a dať psovi priestor.
Psie olizovanie a ľudské zdravie
Nakoniec musíme spomenúť jeden zriedkavejší dôvod olizovania psov, a to ľudské zdravie. Ak sa pes vždy sústredí na určité miesto na ľudskom tele, najmä ak to predtým nerobil, môže ísť o zdravotný problém a nie je na škodu nechať ho vyšetriť lekárom. Typicky môže ísť napríklad o olizovanie znamienka na koži.
Niektoré psy sú tiež náchylné olizovať rôzne drobné poranenia kože svojho majiteľa. Nedá sa však jednoznačne povedať, že psie sliny sú liečivé. Obsahujú síce enzým lyzozým, ktorý je antibakteriálny, a histatín, ktorý pomáha regenerácii tkanív, ale môžu byť aj zdrojom škodlivých baktérií, ktoré môžu byť problémom najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.
A čo ak pes olizuje sám seba?
Teraz je vám jasné, prečo psy olizujú nás ľudí. Niekedy však môžete tiež pozorovať, že sa váš pes olizuje nadmerne, prípadne olizuje všetko, čo je v jeho dosahu. Opäť to môže mať viacero príčin. V závislosti od toho, akú časť tela váš pes olizuje, môže ísť o zdravotný problém, ktorý nie je viditeľný na prvý pohľad.
V takom prípade je určite na mieste vyšetrenie u veterinára. Nadmerné sebaolizovanie môže byť u psa aj prejavom nudy a môže sa vyvinúť do nepríjemného zvyku, ktorý vedie k sebapoškodzovaniu. Takéto obsedantno-kompulzívne správanie môže byť aj dôsledkom vysokého stresu u psa. Ak u svojho psa pozorujete takéto správanie a zdravotná príčina bola vylúčená, odporúčame kontaktovať kvalitného trénera psov a spoločne sa pokúsiť o nápravu problému.